Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Yanma

vv

Bazı zamanlarda bayanlarda vajina da yanma gibi şikâyetler görülebilir. Özellikle cinsel ilişki sonrası vajinada yanma oldukça can sıkıcı bir durumdur. Peki, vajinada yanma neden kaynaklanır?

Bayanların büyük bir kısmı cinsel ilişki sonrası vajinada yanma ve acı hisseder. Ancak bazı zamanlarda bu yanma ve acı daha da fazlalaşır. Böyle durumlarda sorunun nedenini bulmak için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir, çünkü vajinada yanmanın birçok nedeni olabilir. Bu sorun muayene ve yapılacak testler sonucunda netliğe kavuşacaktır. Doktorunuz sorunun ne olduğunu ve tedavi şekli hakkında size bilgi verecektir.

Vajina da yanma pek çok hastalığın habercisi olabilir. Bazense bu durum geçicidir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Önemli olan vajinada yanma şikâyetinin ne kadar süre devam ettiğidir. Cinsel ilişki sonrası ya da normal zamanlarda vajinada yanma hissetmek, bir vajinal rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu nedenle önemlidir.

Vajinal sorunlar kadınlarda kendilerini huzursuz hissetmesine neden olabilir. Bu durum cinsel hayatta olumsuzluğa yol açacağı için eşler arasında sorunlara da neden olmaktadır. Cinsel ilişki sonrasında yanma ya da aşırı acı şikayetiniz varsa, mutlaka bir doktora başvurulmalısınız.  Genellikle bu belirtiler vajinal bir mantar hastalığından kaynaklanmaktadır.

İlk olarak vajinal yanma gibi şikayetiniz varsa kendiniz alternatif yöntemler ile sorunu çözmeye çalışmalısınız. Vajinada yanma çeşitli nedenlerle olabileceği gibi kısa süreli de olabilir. Öncelikle vajinal bölgede hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. Kimyasal içerikli ürünleri kullanmamak, vajinal bölgeyi her gün yıkamak ve kuru kalmasını sağlamak gereklidir. Vajina oldukça hassas bir bölge olduğu için kolaylıkla tahriş olabilir. Bu nedenle sentetik iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Günlük ped kullanıyorsanız, tahrişi kolaylaştıracağı için sık aralıklarla değiştirmelisiniz.

Alacağınız önlemler bir fayda sağlamıyorsa, mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Çünkü vajinal yanmanın birçok nedeni olabilir. Gerekli testler yapılarak sorun tespit edilir ve tedaviye başlanır. Vajinal sorunlarda çoğunlukla cinsel ilişki sırasında ve sonrasında acı, kaşıntı, yanma ve tahriş gibi belirtiler görülür. Ancak her yanma ve tahrişi cinsel ilişkiye bağlamamak gerekir. Yani bu tür sorunların cinsel ilişki ile alakası olmayabilir. Mantar enfeksiyonları vajinada yanma ve kaşıntıya neden olur. Bayanlarda da en sık görülen vajinal sorun, mantar enfeksiyonudur ve bu nedenle yanma şikâyeti olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.