Çocuğum kahvaltı yapmak istemiyor

Çocuğunun kahvaltı yapmak istememesi bir çok annenin ortak sorunudur. Annenin ısrar etmesi sonucunda da ağlama krizleri kaçınılmaz sondur.cocugunuza-sebze-yedirmenin-yeni-yollari--1321541

Peki çocuklar neden kahvaltı yapmak istemez?

Çocuklarda iştahsızlık ve yemek yememe sıklıkla görülen bir durumdur. Çocuklar sabah uyandıklarında aç oldukları halde kahvaltı yapmak istemezler. Annelerin ısrar etmesi sonucunda çocuk daha fazla hırçınlaşacaktır. Genellikle yemek problemi çocuklarda en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Eğer benimde çocuğum kahvaltı yapmak istemiyor diyorsanız, bazı püf noktaları ile çocuğunuza yemek yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuklara kahvaltıyı sevdirmenin yolları;

İlk olarak çocuklarında bir birey olduğunu unutmayalım. Çocuğunuzu bir yetişkin gibi düşünerek, ne yemek istediği ya da nelerden hoşlandığı sorulmalıdır. Özellikle çocuğunuza akşamdan “Yarın sabah kahvaltıda ne yemek istersin?” diye sorun.

Çocuklar için eğlenceli kahvaltı tabakları hazırlamak, onların ilgisini çekecektir. Yaratıcı hayal gücünüzü kullanarak çocuğunuza eğlenceli bir kahvaltı tabağı hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuk dikkatini tamamen tabağa verecek ve yemek yemek için heveslenecektir.

Çocukların gelişimi için peynir, zeytin, yumurta gibi protein kaynaklı besinlerin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak ara sıra alışılmış kahvaltı yerine onların dikkatini çekecek sandviçler, hamburgerler yada evde yapacağınız bir dilim pizza çocuğun iştahla kahvaltı yapmasını sağlayacaktır.

Çocuğa sürekli birşeyleri yemesi için baskı yapmak yanlıştır. Bu tamamen çocuğun daha fazla inatlaşarak yemek yememesine neden olacaktır. Neşeli kahvaltı tabakları hazırlayarak kahvaltıyı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Hatta çevrenizde çocuğunuz ile yaşıt arkadaşları var ise anneleri ile anlaşarak haftanın bir kaç günü çocuğunuzun arkadaşları ile kahvaltı yapması sağlanabilir. Bu şekilde çocuk arkadaşları ile eğlenirken kahvaltısını da yapacaktır.

Sürekli aynı rutin kahvaltılar çocukların kahvaltı hevesini kaçırabilir. Çocuğunuz kahvaltı yapmak istemiyorsa, değişik bir alternatif olarak kahvaltıyı bahçeye hazırlayabilirsiniz. Ya da mümkünse bazı günler dışarıda kahvaltı yapmak da çocuk için değişiklik olacaktır.

Sabah çocuğunuz kahvaltı yapmak istemediğinde okul döneminde, kahvaltısını paketlerek çantasına koymalısınız. Çocuk acıktığı zaman kendiliğinden kahvaltısını yapacaktır.

Güler yüzlü bir kahvaltı tabağına hiçbir çocuk hayır demez. Neşeli tabaklar, şekilli domates, salatalık ya da haşlanmış yumurta çocuğun dikkatini çekecektir. Bu tamamen annelerin hayal gücüne kalmış…

Çocuğunuz kahvaltı yapmak istemiyorsa, kahvaltıyı çocuğunuzla beraber hazırlamalısınız. Çocuğunuza bugün kahvaltıyı beraber hazırlayalım dediğinizde mutfak işlerine hevesli olan çocuğunuz bu teklifi hemen kabul edecektir. Kendi hazırlamış olduğu kahvaltı sofrası dikkatini çekecek ve kahvaltıyı eğlenerek yapacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.