Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeklerde gaz sancılarının nedenleri nelerdir? Bebeğin gazını çıkarmak için neler yapılabilir? Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır? Gaz sancısını gidermek için neler yapılabilir? Bebeklerde gaz sorunu ile nasıl başa çıkılır?Adsız

Bebeklerde gaz sancısı tüm ebeveynlerin korkulu rüyasıdır. Ancak ebeveynler bebeklerde gaz oluşumu ile ilgili tüm bilgileri bilirse, çözümü de bir o kadar kolay olacaktır. Bebeklerde gaz sancısı en sık görülen sorunlardan biridir ve genelde ilk aylarda daha fazla görülür. Bunun nedeni, bebeklerin ilk aylarda mide ve bağırsak sisteminin tam olarak gelişmediğinden kaynaklanır. Sonuçta sindirimi sağlayan enzimler tam olarak işlevini göremeyecek ve bebeklerde gaz sorunu ortaya çıkacaktır. Bebekler ilk aylarda anne sütünü ya da mamayı iyi sindiremeyebilir. Bu nedenle anne adayları gaz sorununun oluşmaması için bazı önlemler almalıdır.

İlk olarak anne, bebeği emzirirken bebeğin çok fazla hava yutmasını önlemelidir. Bebek daha fazla süt içip, daha az hava yutmalıdır. Bunun için de anne bebeğini emzirirken tek göğsündeki sütü değil iki göğsünde ki sütü kullanmalıdır. Bebeklerde gaz sorunu hava yutmaktan ve alınan gıdaların hazmedilmemesinden kaynaklanır. Ayrıca bebekler çok ağladıklarında fazla hava yutarlar ve gaz sorununu daha çok yaşarlar. Ancak gaz oluşmasında besinlerin çok fazla etkili olduğu unutulmamalıdır. Bazı sebzeler, meyveler ve tahılların hazmı zor olacağından gaz oluşmasına neden olur.

Genellikle bebeklerde gaz sancısının belirtileri; karın şişliği, geğirmek, ağlama yada kramp şeklindedir. Gaz sancısı, gaz çıkarıldıktan sonra sona erer ve gaz çıkarmak bebeklerde normaldir. Bebeklerde gaz problemi geçicidir ancak tüm yolları denemenize rağmen bebeğin gazı çıkmıyorsa ve bebek ağlamaya devam ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde gaz çıkarmak normal olduğu kadar da önemlidir. Bebeğin gazı mutlaka çıkarılmalıdır.

Bebeklerin gazı nasıl çıkarılır?

Bebek emzirildikten sonra hemen yatırılmamalı ve bir süre dik tutulmalıdır. Bu şekilde bebeğin kusması da önlenmiş olur. Bebek mümkün olduğunca mama yerine anne sütü ile beslenmelidir. Ayrıca ek gıda döneminde de hazmı kolay besinler tercih edilmelidir. Bebeğin belini ve sırtını sıvazlamak gaz çıkarımını kolaylaştırır. Gazın en kolay çıkarılması bebeğin geğirtilmesi ile olur. Bunun için bebek emzirildikten sonra omzunuzda dik bir pozisyonda tutarak hafifçe sırtına vurulmalıdır. Bir diğer yöntem ise bebeği yüzükoyun kucağınıza yatırarak sırtını sıvazlamaktır.

Bebeği geğirterek gazını çıkaramıyorsanız bir başka yöntem de bisiklet hareketidir. Eliniz ile bebeğin bacaklarını tutarak bisiklete biniyormuş gibi çevirmelisiniz. Bu şekilde bebek gazını daha kolay çıkaracaktır. Bebeğinizde gaz sorunu varsa ve tüm bunlara rağmen bebeğin gazı çıkmıyorsa, doktora başvurulmalıdır. Bazen bebeklere gaz ilaçları verilmektedir. Ayrıca doktora danışılmadan bebeğe herhangi bir ilaç yada bitki çayları verilmemelidir.

Çocuğum kahvaltı yapmak istemiyor

Çocuğunun kahvaltı yapmak istememesi bir çok annenin ortak sorunudur. Annenin ısrar etmesi sonucunda da ağlama krizleri kaçınılmaz sondur.cocugunuza-sebze-yedirmenin-yeni-yollari--1321541

Peki çocuklar neden kahvaltı yapmak istemez?

Çocuklarda iştahsızlık ve yemek yememe sıklıkla görülen bir durumdur. Çocuklar sabah uyandıklarında aç oldukları halde kahvaltı yapmak istemezler. Annelerin ısrar etmesi sonucunda çocuk daha fazla hırçınlaşacaktır. Genellikle yemek problemi çocuklarda en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Eğer benimde çocuğum kahvaltı yapmak istemiyor diyorsanız, bazı püf noktaları ile çocuğunuza yemek yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuklara kahvaltıyı sevdirmenin yolları;

İlk olarak çocuklarında bir birey olduğunu unutmayalım. Çocuğunuzu bir yetişkin gibi düşünerek, ne yemek istediği ya da nelerden hoşlandığı sorulmalıdır. Özellikle çocuğunuza akşamdan “Yarın sabah kahvaltıda ne yemek istersin?” diye sorun.

Çocuklar için eğlenceli kahvaltı tabakları hazırlamak, onların ilgisini çekecektir. Yaratıcı hayal gücünüzü kullanarak çocuğunuza eğlenceli bir kahvaltı tabağı hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuk dikkatini tamamen tabağa verecek ve yemek yemek için heveslenecektir.

Çocukların gelişimi için peynir, zeytin, yumurta gibi protein kaynaklı besinlerin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak ara sıra alışılmış kahvaltı yerine onların dikkatini çekecek sandviçler, hamburgerler yada evde yapacağınız bir dilim pizza çocuğun iştahla kahvaltı yapmasını sağlayacaktır.

Çocuğa sürekli birşeyleri yemesi için baskı yapmak yanlıştır. Bu tamamen çocuğun daha fazla inatlaşarak yemek yememesine neden olacaktır. Neşeli kahvaltı tabakları hazırlayarak kahvaltıyı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Hatta çevrenizde çocuğunuz ile yaşıt arkadaşları var ise anneleri ile anlaşarak haftanın bir kaç günü çocuğunuzun arkadaşları ile kahvaltı yapması sağlanabilir. Bu şekilde çocuk arkadaşları ile eğlenirken kahvaltısını da yapacaktır.

Sürekli aynı rutin kahvaltılar çocukların kahvaltı hevesini kaçırabilir. Çocuğunuz kahvaltı yapmak istemiyorsa, değişik bir alternatif olarak kahvaltıyı bahçeye hazırlayabilirsiniz. Ya da mümkünse bazı günler dışarıda kahvaltı yapmak da çocuk için değişiklik olacaktır.

Sabah çocuğunuz kahvaltı yapmak istemediğinde okul döneminde, kahvaltısını paketlerek çantasına koymalısınız. Çocuk acıktığı zaman kendiliğinden kahvaltısını yapacaktır.

Güler yüzlü bir kahvaltı tabağına hiçbir çocuk hayır demez. Neşeli tabaklar, şekilli domates, salatalık ya da haşlanmış yumurta çocuğun dikkatini çekecektir. Bu tamamen annelerin hayal gücüne kalmış…

Çocuğunuz kahvaltı yapmak istemiyorsa, kahvaltıyı çocuğunuzla beraber hazırlamalısınız. Çocuğunuza bugün kahvaltıyı beraber hazırlayalım dediğinizde mutfak işlerine hevesli olan çocuğunuz bu teklifi hemen kabul edecektir. Kendi hazırlamış olduğu kahvaltı sofrası dikkatini çekecek ve kahvaltıyı eğlenerek yapacaktır.

 

Çocukları Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

adsızBu yazımızda çocuklarımızı hastalıklardan koruma yolları hakkında bilgi vereceğiz. En kıymetli varlıklarımız; çocuklarımız sık sık hastalanır. Özellikle havaların soğuk olduğu zamanlarda çocuklar daha kolay hasta olur. Peki, çocuklarımızı hastalıklardan nasıl korumalıyız?

 

Çocuklar sık sık grip ve soğuk algınlığı yaşamaktadır. Özellikle evde birden fazla çocuk var ise hastalık diğer çocuklara da kolaylıkla bulaşır. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca tedavinin doğru bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızı hastalıklardan korunmak için bazı önlemler almalıyız. Bunlardan ilki, çocukları temizlik ve hijyen konusunda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza temizliğin önemini anlatmalı ve sık sık el yıkama alışkanlığını kazandırmalıyız. Çocuklara doğru el yıkama öğretilmeli ve çocukların neden ellerini sık sık yıkaması gerektiğini çocuğa anlatmalıyız. Özellikle yemek öncesinde ve yemek sonrasında çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını kazandırmalıyız. Bu şekilde çocukları hastalıklardan koruyabiliriz.

 

Çocukları hastalıklardan korumak için sadece el yıkamak yeterli olmayacaktır. Bir diğer önemli nokta da, çocukların hasta kişilerle yakın temas halinde bulunmasını önlemektir. Bilindiği gibi özellikle grip kişiden kişiye kolaylıkla geçebileceği için çocukları hasta kişilerden uzak tutmak alınacak bir diğer önlemdir. Hasta kişilerin çocuklara fazla yaklaşmaması gerekir.

Temizlik ve hijyenin yanı sıra giyim konusunda da dikkatli olunmalıdır. Havaların soğuk olduğu zamanlarda çocuklar dışarı çıkarken daha kalın giydirilmelidir. Mutlaka soğuk havalarda çocuklara şapka, atkı ve eldiven takılmalıdır. Temizlik ve giysi konusunda yeterli önlem alındı ise sıra düzenli ve dengeli beslenmeye gelir. Çocukların hastalıklardan korunması için dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenin önemi büyüktür. Bunun için de çocuk yeterli miktarda mineral, vitamin ve protein almalıdır. Yani yoğurt, süt, yumurta ve peynir ilk sıradaki besinlerdir. Günlük C vitamini alınması solunum yolları enfeksiyonlarından korumaya yardımcıdır. Bu nedenle portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller bol bol tüketilmelidir.

 

Çocukların doktor kontrolleri mutlaka düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Çocukların hastalıklardan korunması için yeterli uyku da önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızın yeterli uyumasını sağlamalıyız. Temizlik, giyim, beslenme ve uyku konularında özenli davranıldığında çocukların hastalanma riski de azalır.

 

 

 

 

 

Bebeklerde tırnak ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Çoğu anne ve baba için yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorlu bir iştir. Çünkü incecik parmaklar ve küçücük tırnakları doğru bir şekilde kesmek stres yaşamanıza neden olabilir. Ancak ne olursa olsun bebeklerin tırnak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için bebeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. Ayrıca ilk haftalarda eldiven takmak da faydalı olacaktır. Eldiven kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken, eldiveni doğumdan sonraki ilk günlerde giydirmektir. Yani bebeğe devamlı eldiven giydirmek yanlış bir davranıştır. Bebeğin ellerini kullanması motor gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin tırnaklarını düzenli şekilde kesmek ve bakımını yapmak daha doğrudur. Bu şekilde devamlı eldiven kullanmak zorunda kalmış olmazsınız.

Yeni doğan bebeğin tırnağı oldukça keskindir. Bu nedenle ilk zamanlarda kendi ciltlerine ya da sizin cildinize zarar verebilir. Bebek refleks olarak kendi yüzünü çizme olasılığı ilk zamanlarda yüksektir. Bu nedenle devamlı eldiven takmak yerine bebeklerin tırnak bakımlarını yapmak daha doğrudur. Ayrıca yeni doğan bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre daha keskindir ve daha çabuk uzar. Bebeğin tırnağını kesmek için belirli bir zamanı beklemeye gerek yoktur. Yani bir ay veya iki ay beklemek yanlıştır. Bebeğin tırnağı uzadığı zaman kesilmelidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için doğumdan sonraki günlerde tırnak kesilebilir.

Bebeğin tırnağını keserken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak bebeğin tırnağını kesmek için en doğru zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır. Banyo sonrası tırnak yumuşayacağı için daha kolay kesilir. Eğer bebeğiniz sakin değilse, uyku sırasında bebeğin tırnaklarının kesilmesi daha kolay olur. Bebeğinizin tırnağını keserken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak bebeklerin tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Bebeğinizin tırnağını kesmek için doğru zamanı bulmalısınız. Ağlayan ve devamlı hareket eden bir bebeğin tırnağını kesmek hiç de kolay olmayacaktır. Ayrıca bebeğe özel tırnak makası kullanmak en doğrusudur. Bebeğinizin rahat ve sakin olduğu zamanlar da tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin tırnağını keserken varsa yanınızda başka kişilerden yardım da alabilirsiniz. Bebeğin parmağını sıkıca tutarak, bebeklere özel tırnak makası kullanılarak tırnaklar kesilmelidir. Tırnakları kestikten sonra tırnak uçlarının düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekirse yavaş bir şekilde bebeğin tırnaklarını bebek törpüsüyle törpüleyebilirsiniz. Ayak tırnakları da aynı şekilde kesilmelidir. Ayak tırnakları düz bir şekilde ayda bir kere kesilebilir. Bebeğin el tırnakları uzadığı zaman kesilmelidir. Genellikle haftada bir kere kesmek en doğrusudur.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Bu yazımızda annelerin endişelendiği bir konu olan tırnak bakımı hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır? Bebeklerde tırnak bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerde tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tırnakların düzenli bir şekilde bakımının yapılması, hassas bir cildi sahip bebeğinizi korumak için çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde cilt yapısı oldukça hassas ve yumuşaktır. Bebeklerin tırnakları uzadığında kendi ciltlerine zarar verebilmekte ve hatta kendi yüzlerini tırnakları ile çizebilmektedir. İlk zamanlarda eldiven takılmasının amacı da bebeğin kendi cildine zarar vermemesidir. Bu nedenle ilk aylarda bebeklere eldiven takmak ve tırnak bakımlarını yapmak faydalıdır.

Anne ve babalar ilk zamanlarda oldukça endişeli ve stresli olabilirler. Hatta daha önce doğum yapmış anneler bile diğer çocuklarında da aynı endişeyi duymaktadır. Ancak korkacak ya da endişelenecek bir durum yoktur. Zamanla bebeğinizi daha iyi tanıyacak ve çok tecrübeli birer ebeveyn olacaksınız. Yapılması gereken tek şey stres yapmamaktır. Bebekler de tırnak bakımı için en uygun zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır.

Banyo sonrasında tırnaklar yumuşayacağı için kesilmesi daha kolay olur. Aynı şekilde bebeğiniz uyurken de tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle bebeğiniz sakin durmuyor ve devamlı hareket halindeyse, uyku sırasında tırnak bakımını yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle bebek hareket etmediği için stres yapmasınız.

Eğer bebeğiniz uyanıkken tırnak bakımını yapmak istiyorsanız bir kişiden yardım isteyebilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını keserken bir diğer kişinin bebeğin ellerini tutması size kolaylık sağlar. Bebeğinizin incecik parmakları sizi biraz endişelendirebilir. Ancak yeni doğan bebeklerde tırnak bakımı haftada bir yapılmalıdır. Bebeğin el tırnakları haftada bir, ayak tırnakları ise ayda bir kesilmelidir. Bebeğin tırnak bakımı yapılırken, bebeğe özel olan tırnak makası kullanılmalıdır. Ayrıca bebeğin tırnaklarını çok derin kesmemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğin tırnakları oval şekilde kesilmeli ve tırnak uçlarının düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Eğer bebeğinizin tırnaklarında enfeksiyon ya da kanama gibi bir durum görülürse mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma nedenleri; Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda bebeklerde kusma hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan bebekler neden kusar? Kusma ne zaman tehlikelidir? Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi nedir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda kusma olayı görülür. Genellikle ilk haftalarda sıklıkla görülen kusma, ilerleyen aylarda azalır. Ancak bebeklerde kusma anneleri endişelendiren bir durumdur. Aslında kusma; ; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu durumda bebeklerinin yeteri kadar beslenemediği düşünen anneler, daha fazla endişelenir. Bebeğiniz devamlı kusuyorsa endişelenmekte haklısınız. Fakat normal kilo alımı devam eden bir bebekte kusma o kadar da önemsenmez. Eğer bebek kusuyor ve buna rağmen normal kilo alımına devam ediyorsa endişelenecek bir durum yoktur. İlk 6 ay bebeklerde kusma normaldir. Bu durum 6. aydan sonra azalacak hatta kusma olayı bitecektir.

Kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar;

 • İlk haftalarda ki kusmalar normaldir. Bebeklerde ilk haftalarda beslendikten sonra zorlanmaksızın ağız dolusu kusma görülür. Bu kusmalar ilerleyen aylarda azalacaktır.
 • Bebeklerin çoğunda kusma ilk aylarda düzenli şekilde görülür.
 • Bebeğin ne kadar kustuğuna dikkat etmek gerekir. İlk haftalarda kusma miktarı önemlidir. Eğer az kusma görülüyorsa korkulacak bir durum yoktur.
 • Yeni doğan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni, aşırı beslenmektir. Bebekler aşırı beslendiğinde çok fazla hava yutacağı için kusabilir.
 • Anne sütünü ve mamayı aynı anda alan bebeklerde kusma olayı görülür. Bazı anne adayları sütünün yetmediğini düşünerek bebeğe mama da vermektedir. Böyle durumlarda bebekte kusma sıklıkla görülür.
 • Aşırı beslenmenin yanı sıra bebekte süt alerjisi ya da doğuştan gelen hastalıklar varsa kusma olayı sıklıkla görülür.
 • Kusmaya çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilir. ; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonlarında bebekte sık kusma görülür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde kusma daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az hava yuttuğu için kusma fazla görülmez.
 • Bebeğin yanlış beslendiğinde kusma çok sık görülür.
 • Aşırı yavaş ya da aşırı hızlı emen bebekler kusabilir. Ayrıca gazı çıkarılmayan bebeklerde de kusma görülür.
 • Bu gibi durumlarda anneler dikkatli olmalı ve bebeğini çok iyi gözlemlenmelidir. İlk aylarda kusma normaldir ancak kusmalar bebeğin kilosunu ve gelişimini etkiliyorsa, şiddetli şekilde kusma olayı varsa, kusma ile beraber ateş ve halsizlik varsa, bebek yeşil ya da kahverengi renkte kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde kusmayı azaltacak önlemler;

  • Bebeğinizi az az besleyin. Bebek çok aşırı beslendiğinde kusma görülür.
  • Beslenme sırasında bebeğin yuttuğu hava dışarı çıkarılmalıdır. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme saatlerinde huzurlu ve sakin olması gerekir. Bu nedenle önce bebek sakinleştirilmeli ve ardından beslenmelidir.
  • Bebeği emzirdikten sonra fazla hareket ettirmemek gerekir. Bebeği emzirdikten sonra hoplamak ya da sallamak bebeğin kusmasına neden olur.
  • Bebek biberonla besleniyorsa, biberon deliğine dikkat etmek gerekir. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bu yazımızda bebeklerde alerji hakkında bilgi vereceğiz. Bebeklerde alerji neden olur? Bebeklerde alerji nasıl geçer? Bebeklerde alerji nedenleri ve tedavisi nedir?

  Bebeklerde alerji, anne ve babaları endişelendiren bir durumdur. Peki, bebeğimizin hangi gıdaya alerjisi olduğunu nasıl anlarız? Alerjiden korunma yolları nelerdir?

  Bebeklerde alerji görülmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak en sık görülen nedenler arasında genetik ve çevresel etkenler vardır. Örneğin, anne ya da babada alerji olması durumunda bebekte de görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca gebelik döneminde de annenin alerji olma riski, hamilelik öncesine göre daha yüksektir. Bu yüzden bebekte de görülme olasılığı yüksek olacaktır. Genetik özelliklerden dolayı bebekte alerji görülebilir. Bunun dışında çevresel etkenlerden dolayı da alerji görülebilir. Bu nedenle anneler gerekli hijyen koşullarına uymalıdır. Bebek odasını düzenli şekilde havalandırmalı ve bebeğin yatak çarşafları haftada bir değiştirilmelidir. Bebek odasında halı yerine kilim tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin yatak ve yorganının da sentetik olmasına özen gösterilmelidir. Bebekler çok hassas olduğundan dolayı en ufak bir toz ya da tüy bebekte alerjiye neden olabilir.

  Bebeklerde alerji sıklıkla ek gıdaya geçiş döneminde görülür. Ayrıca anne sütü almayan bebeklerde de alerjinin sık görüldüğü gözlenmiştir. Bu nedenle bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü almalıdır. Ek gıdaya geçiş dönemine ise 6.aydan sonra başlanmalıdır.

  Anneler bebeklerine ek gıdaları bir hafta arayla vermelidir. Yani her yeni gıdaya bir hafta arayla başlanmalıdır. Çünkü gıdalar aynı anda verildiğinde bebeğin hangi gıdaya alerjisi olduğunu bulmak zorlaşıyor. Bu nedenle bebeklerde alerjiyi tespit etmek için ek gıdalar bir hafta arayla verilmelidir. Bebek alerji olduğunda, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar meydana gelir. Alerjinin belirtileri, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar, gözlerde şişkinlik, bulantı, burun akıntısı ya da kusma şeklinde görülür. Bu gibi durumlarda bir doktora gidilmelidir.

  Bebeğinizin bir ya da birkaç gıdaya karşı alerjisi olabilir. Genellikle besin alerjisi yapan ya da yapmaya meyilli gıdalar; süt, yumurta, tahıllar, çikolata, balık ya da kuruyemişlerdir. Bebeğinizin bir meyveye ya da herhangi bir besine karşı alerjisi olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bir doktora gitmektir. Eğer bebeğinizin alerji olduğunu düşünüyorsanız bir doktora gitmeli ve alerji testi yaptırmalısınız. Ek gıdaya geçiş döneminde de, her yeni gıda bir hafta arayla verilmelidir.

  Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

  Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı

  Bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli? Bebeklerin cildi ne ile temizlenmeli? Yeni doğan bebeklerin cildini temizlerken nelere dikkat etmek gerekir? Bebek cildi nasıl temizlenir?

  Bu yazımızda annelerin merak ettiği bir konu olan, yeni doğan bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli hakkında bilgi vereceğiz. Anneler bebeklerin cildini nasıl temizlemeleri konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğu için anneler endişelenmektedir. Peki, anneler bu konuda nelere dikkat etmeli?

  Yeni doğan bebeklerin cilt bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlar anneleri uyarmaktadır. Bebeklerin tenleri çok ince ve hassas olması nedeniyle doğumdan sonraki günlerde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Cildin çok hassas, ince ve az yağlı olması oluşabilecek tahrip ve mikroplara karşı direnci azdır. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cildi hassas olduğu için kolayca zedelenebilir. Böyle durumlarda cilt bütünlüğü bozulacağından enfeksiyon riski de fazlalaşır. Bebeğin cilt bakımı bu nedenle çok önemlidir.

  Bebek cildi doğumdan sonraki günlerde kuru bir hal alır. Çünkü yeni doğan bebeğin cildi az yağlıdır. Ayrıca geç doğan bebeklerde yani beklenen süreden geç doğan bebeklerin cildinde pul pul dökülmeler ve buruşukluk görülür. Bu normal bir durumdur ve böyle durumlarda alerjik olmayan bir losyon ile bebeğin cildi nemlendirilebilir. Doğumdan sonraki günlerde bebeğin cildinde sivilce tarzında kırmızı renkte döküntüler görülür. Bu döküntüler vücudun çeşitli bölgelerinde olabilir. Bu döküntüler 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer kırmızı renkte döküntüler çok yoğunsa bir doktora gidilmelidir. Normalde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan döküntüler kendiliğinden geçer. Bu döküntülerin nedeni bebeğin dış çevreye alışmalı ve anneden geçen hormonların etkisidir.

  Bebeklerde en fazla görülen sorun pişiktir. Bu nedenle pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı sıklıkla değiştirilmelidir. Cilt bakımı doğumdan sonraki günlerde önemlidir. Bebeklerin cilt bakımı konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. İlk olarak bebeğin çok öpülmesi ya da bebeği sakallı bıyıklı kişilerin öpmesi bebeğin cildinde tahrişe neden olur. Bazı bebekler alerjiye daha yatkın olduğundan, ciltleri kolaylıkla tahriş olabilir. Bu nedenle bebek cildinin hassas olduğu unutulmamalıdır. Bebek egzamaları da en önemli sorunlardandır. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebekler için hijyenin ne kadar önemli olduğu da unutulmamalıdır.

  Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

  Bebek bezi nasıl değiştirilir?

  Bu yazımızda bebek bezi değiştirme hakkında bilgi vereceğiz. Kız ya da erkek bebeklerin bezi nasıl değiştirilir? Kolay ve doğru bir şekilde bebek bezi nasıl değiştirilir?

  Bebek bakımında anneler öncelikle bez değişimine dikkat etmelidirler. Özellikle ilk zamanlarda bebeklerin altında kızarıklıklar ve pişik görülebilir. Ayrıca ilk zamanlarda bebekler altını daha çok ıslatır. Bebeğin altı ıslak ya da pis bırakıldığında pişik görülür. Bu nedenle bebeğin altı ıslak bırakılmamalıdır. Bebeğin altını havalandırmak ve sık sık değiştirmek pişiğin önlenmesini sağlar. Bebeğin altını değiştirirken öncelikle gerekli tüm malzemeler hazırlanır. Kremler, bez, ıslak mendil, temiz kıyafetler vb. bebeğin altını değiştirirken düz bir zemine bebeği yatırmak, sizin için kolaylık sağlar. Bebeğinizin altını değiştirirken temiz bezi açıyoruz ve kirli bezin altına koyuyoruz. Daha sonra kirli bezin bantlarını açıyoruz. Önce bezle kabaca bebeğin ilk temizliği yapılır. Kirli bölge temizlenerek, temizlik her zaman önden arkaya doğru olmalıdır. Bebeğinizi enfeksiyon riskinden korumak için genital bölge temizliği her zaman önden arkaya doğru olmalıdır. İlerleyen aylarda bebeğinizin altını yıkayabilirsiniz. Ancak ilk zamanlarda temizliği silerek yapmalısınız.

  Bebeğin altının temiz olduğundan emin olduktan sonra, bebeğinizin ayak bileklerinden tutarak hafifçe kaldırın.  Kirli bezi alttan alarak bebeğin altının hava alması için bir süre bezi bağlamayalım. Pişik kremi sürdükten sonra, bebek bezinin kenarlarını açalım ve bebeğin belini saracak şekilde iki kanadı kapatalım. Yalnız çok sıkı olmamasına dikkat edelim. Bebeğin bezini değiştirdikten sonra kıyafetlerini giydiriyoruz. Bebeğinizin altını sildikten sonra ıslak kalmaması için yumuşak bir tülbent ile kurulamayı unutmayalım.

  Çocuklarda Bit ve Tedavisi

  Çocuklarda Bit ve Tedavisi

  Bu yazımızda anne ve babaların en çok korktuğu bit ve bit tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bit nedir? Bit nasıl bulaşır? Bit nasıl anlaşılır ve nasıl önlenir? Bitten korunma yolları neler?

  Çocuklarda en sık görülen bit türü saç bitidir. Bitlenme her insanda ve her yaşta görülebilir. Ancak okul çağı çocuklarında ve okul döneminde daha sık görülür. Bu durum ailelileri oldukça huzursuz eder. Ancak alınabilecek birkaç önlem ile bit sorunundan kurtulabilirsiniz. Okul ortamında birçok çocuğun bulunması, çocukların gün boyunca yan yana oturması bitlenmenin sıklığını arttırır. Bilindiği gibi bit bulaşıcıdır ve çocuklar yan yana durduğunda(örneğin; aynı tokayı ya da şapkayı taktığında)bit rahatlıkla bir başka çocuğa geçebilir. Yani bit ortak kullanılan eşyalarla, saçtan saça, direk ve dolaylı olarak geçebilir. Bu nedenle okul döneminde bit çocukları bekleyen büyük bir tehlikedir. Bitin görülme sıklığı erkeklere oranla kız çocuklarında daha fazladır.

  Bit nedir? Bit nasıl bulaşır?

  Saç biti; insan saçında yaşayan, üreyen ve kan emerek beslenen, çok küçük olan bir böcek türüdür. İnsan saçına yerleşen bitler yumurtlayarak çok kısa sürede çoğalabilirler. Bitleri saçta fark etmek zordur, ancak sirke denilen yumurtaları görmek daha kolaydır. Sirkeler saç tellerine tutunmuş şekilde durur. Bitler ise kan emerek beslendiği için saç diplerinde yaşar. Ayrıca sirkeler başın arka kısmında, enseye yakın yerlerde olur. Bu nedenle kolaylıkla fark edilebilir. Yaz aylarında bit görülme sıklığı daha fazladır.

  Bitlenme yetişkinlerde de görülebilir. Saç biti bulaşıcıdır ve saçtan saça geçer. Bitin asıl bulaşma şekli saç temasıyla olur. Ancak ortak kullanılan eşyalar ile de bit yayılabilir. Bu nedenle kişisel eşyaları paylaşmamaya dikkat etmeliyiz. Çoğu kişi bitin kirli saçlarda yaşadığını, temiz saçlara bitin bulaşmayacağını düşünür. Aslında bit kirli saça oranla temiz saçı daha çok sever ve genelde temiz saçı tercih eder.

  Bitin belirtileri nelerdir?

  Bitlenmenin en önemli belirtisi kaşınmadır. Başın ve ensenin şiddetle kaşınması en yaygın belirtidir. Zamanla ciltte kaşınmadan dolayı enfeksiyon ve kabuklanma görülebilir. İlk olarak saça bakıldığında bit yumurtası olan sirkeleri görebilirsiniz. Sirkeler zamanla bit haline gelir. Çocuğunuzda aniden ense ve kulak arkasında kaşıntı olmuşsa, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler daha zor görülür, fakat sirkeler saç tellerine yapışık olduğu için daha kolay görülür. Saç derisindeki kabuklanmadan, yüzeysel kanamalardan ve kaşıntıdan bit olduğu anlaşılabilir.

  Neler yapılmalıdır?

  İlk olarak bilinmesi gereken şudur ki; sirke ya da bit kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Bitlerden kurtulmak için daha özenli bir bakım gerekir. Temizlik ilk kuraldır ve bitlerden kurtulmak için şarttır. Çocuğun saçlarını daha sık kontrol etmek ve çocuğun saçında sirke ya da bit görüldüğünde yayılmasını engellemek için hemen önlem almak gerekir. Piyasada bit öldürücü birçok krem ve şampuan satılmaktadır. İlk önce bit öldürücü şampuan alınmalıdır. Daha sonra saç normal şampuan ile yıkandıktan sonra bit şampuanı ile yıkanır. Şampuanın saça iyice nüfus etmesi gerekir. Bu şekilde 10 dakika beklenir. Ardından ince dişli bir tarakla saçlar iyice tarandıktan sonra bol su ile durulanır. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

  Çocuğun kullandığı eşyalar, taraklar, giysiler iyice temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Çocuğun saçları düzenli olarak yıkanmalı ve sık sık kontrol edilmelidir.