Çocuk Hastalıkları: Çocuklarda Bahar Hastalıklarına Dikkat

Baharın gelmesi çoğu kişi için sevindirici bir olay olsa da bazı anneler için hiç sevindirici değildir. Çünkü baharın yüzünü göstermesi ile artan üst solunum yolu enfeksiyonları çoğu kişiyi yatağa hapseder. Başta halsizlik olmak üzere yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi problemler ortaya çıkar. Bunların nedeni bahar yorgunluğu denilen rahatsızlıktır. Bu hastalığın bir diğer önemli belirtisi de gerginliktir. Özellikle çocuklar bahar yorgunluğu ya da diğer adıyla mutsuzluk yorgunluğu hastalığından çok çabuk etkilenebiliyor. Bu hastalık bedensel değil, daha çok psikolojiktir. Kişi sürekli bitkin, yorgun, halsiz ve mutsuz bir durumdadır.

Bahar aylarının gelmesiyle, güneş yüzünü gösterip havalar ısınmaya başladığında ısı ve nem değişikliği olur. Bu dönemde üst solunum enfeksiyonları rahatsızlıkları daha çok artar. Genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle hastalık kendini belli eder. Bazense ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olur. Alerjik hastalıkların bir kısmı (saman nezlesi gibi) bahar aylarında artış gösterebilir. Bahar mevsiminin bir diğer önemli hastalık nedeni de polenlerdir. Polenler alerjik etki yaptığından bronşit ve astım gibi hastalıklar başı çekiyor.

Çocukları bu tür hastalıklardan korumak için anne ve babanın bazı önlemler alması gerekir. Aksi halde hastalıklar ilerleyerek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Öncelikle çocukları hasta kişilerden uzak tutmak gerekir. Bu nedenle kalabalık ortamlara girmemesi gerekir. Hastalığın tedavisinde en önemli unsur hijyendir. Bu nedenle çocuk sürekli ellerini yıkamalı ve temizlik kurallarına uymalıdır. Bu konuda anne ve baba çocuğu takip edip gerekli temiz ortamı sağlamalıdır. Odanın sık sık havalandırılması da gerekir. Eğer çocuk okula gidiyorsa, sınıf da havalandırılmalı ve düzenli olarak çocuk okulda elini yıkamalıdır. Kalabalık ortam hastalıklara her zaman davetiye çıkarır. Çocukta hastalık görüldüğünde doktora başvurularak, çocuğun neye karşı alerjisi oluğu tespit edilmelidir ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.