1–2 Yaş Bebek Oyunları: Süt Çağı Oyunları

1–2 Yaş Bebek Oyunları: Süt Çağı Oyunları

Çocuğun gelişimi için oyun çok faydalı bir araçtır. Çocuğun temel becerilerini kazandığı, dış dünyayı keşfettiği en doğal yöntem oyundur. Oyun oynayan çocukların çok farklı bir hayal dünyası vardır. Çocuk oyun sayesinde yaşamını ve kendisini yansıtır. Bu nedenle oyun çocuklar için çok önemli bir etkinliktir. Çocuklar genellikle zamanının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirir, bu yaşlarda çocuk hayal gücüne dayalı oyunlar oynar. Kız çocukları anneyi, erkek çocukları ise babayı örnek alır, kendine model seçer. Süt çağı çocukları için hayat oyundur. Oyun eski çağlardan beri çocukların hayatında yer almıştır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile çocuklar bilgisayar oyunları ile kendini sanal bir dünyada bulmuştur. Oyun ve oyuncağın çocukların sağlıklı gelişimi için önemli olduğunu unutmayalım.

0–2 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ÖRNEKLERİ

Top oyunu;

Oturan çocuğun önüne top yuvarlanır. Çocuk topu tutmaya ve karşısındaki kişiye doğru yuvarlamaya çalışır. Bu oyun küçük çocuklar için oldukça eğlencelidir.

Cee oyunu;

Bebeğin yüzü ince bir örtüyle kapatılır. Ardından “ceee” diyerek açılır. Bebek daha sonraki günlerde oyunu kendisi başlatır. Süt çağı çocukları için uygun bir oyundur.

Gıdı gıdı oyunu; süt çağı çocukların en çok sevdiği oyunlardan birisidir. Çocuğun ayaklarını ve boynunu yavaşça gıdıklarız ve bu arada da çocukla konuşuruz.

Miki fare;

Yerden bitme mum bacaklı miki (iki elinden tutulan çocuk diz çöktürülür)

Burnu uzun dik kulaklı miki (iki el açılarak burnun üstüne konur)

Şeytanlıkta bütün aklı fikri (sağ elin işaret parmağı başa konularak sallanır)

Dans edersin miki fare (ayağa kalkılır el çırparak dans edilir)

Araba oyunu;

Araba(çocuğun çenesine dokunulur)

Maraba(sağ yanağına dokunulur)

Cip(sol yanağına dokunulur)

Bip(burnuna dokunulur)

Tel sarar oyunu;

Tel sarar Ayşe, tel sarar(eller yukarıya kaldırılıp sağa sola döndürülür)

Tel bulamazsa ne sarar,(ellerle soru devinimi yapılır)

Komşunun oğlunu sarar(çocuğa sarılma devimini yapılır)

Beş kardeş oyunu;

Beş minik kardeş varmış (beş parmak gösterilir)

Bir gün ava gitmişler, bir kuş görmüşler

Bu görmüş (başparmak tutulur ve sağa sola sallanır)

Bu tutmuş(işaret parmağı tutulur ve sağa sola sallanır)

Bu pişirmiş(orta parmak tutulur ve sağa sola sallanır)

Bu yemiş(yüzük parmağı tutulur ve sallanır)

Bu da hani bana hani bana demiş (küçük parmak tutulur ve sallanır. Bu arada çocuk gıdıklanır)

Ailem;

Annem örgü örer (örgü örme hareketi yapılır)

Yemek yapar (çorba karıştırma hareketi yapılır)

Babam kahve içer (kahve içermiş gibi yapılır)

İşe gider (parmaklar yürütülür)

Abım ders çalışır (yazı yazma hareketi yapılır)

Kardeşim uyur (uyuma hareketi yapılır)

Bende oynarım (oynanır)

Doğamız;

Güneş bizi ısıtır (ısınma hareketi yapılır)

Yağmur bizi ıslatır (parmaklar yukarıdan aşağı doğru sallanır)

Kar bizi dondurur (eller göğse konularak üşüme hareketi yapılır)

Fırtına bizi korkutur (gözler kapatılır)

Bol bol ağaç dikelim (ağaç dikme hareketi yapılır)

Selleri önleyelim

Atlar;

Atlar yavaş yavaş ormana gidiyor( eller dizlere vurulur)

Atlar hızlandı(eller dizlere hızlıca vurulur)

Taşlığa geldi(göğse vurulur)

Çimenliğe geldi(ellerin içi birbirine sürtülür)

Atlar patikadan atlıyor(ağızla lak lak diye ses çıkarılır)

Hopppp gümmmmm

Hemşire hanım;

Hemşire hanım sus dedi (sus işareti yapılır)

Bıss yaptı (kola işaret parmağıyla iğne yapılır)

Cısss yaptı (kalçaya iğne yapma hareketi yapılır)

Sonra tamam dedi.

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Oyun hamuru çocukların en çok sevdiği şeylerden birisidir. Çocukların oyun hamuru ile oynamasının çocuğa birçok faydası da vardır. İlk olarak oyun hamuru çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü artırır. Çocuğun hamuru yoğurması, şekil vermesi gibi faaliyetleri ise ince motor becerilerinin gelişimini destekler. 3 yaşından önce çocuklar oyun hamurunun farkında olmazlar ve hamuru sadece koparıp birleştirirler. 3 yaşından sonra ise çocuk hamurdan şekiller yapmaya başlar. Bu da çocuğun yaratıcılığını destekler. Bu yüzden oyun hamuru, çocuk gelişimi için oldukça önemli bir araçtır. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli şey, küçük çocuklar hamur ile oynarken tek başına bırakılmamalı ve mutlaka yanında durulmalıdır.

Çocuğun hamurla oynaması kas gelişimi içinde faydalıdır. Oyun hamurları zararsız ve zekâ geliştirici araçlardır. Bu nedenle çocuğunuzu erken yaşta oyun hamur ile tanıştırmalısınız.

Bazı anneler çocuklarına dışarıdan oyun hamuru almak istemez ve çocuğunun sağlığına zarar vereceğini düşünür. Böyle durumlarda en basit çözüm kendi oyun hamurunuzu yapmak olacaktır. Üstelik evde oyun hamuru yapmak sanıldığı gibi zor bir şeyde değil!

Kendi yapacağınız oyun hamuru hem daha sağlıklı hem de yumuşak ve dayanıklı olacaktır.

Peki, oyun hamuru nasıl yapılır?

Malzemeler;

  • 1 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • 1/2 su bardağı su
  • 1/4 bardak tuz

Yapılışı;

  • Un, tuz ve sıvıyağ bir kabın içerisine konulur.
  • Üzerine yavaş yavaş su eklenir.
  • Hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Eğer hamurunuz ele yapışıyorsa biraz daha un ekleyebilirsiniz.
  • Hamurunuzun tek renk olmasını istiyorsanız, seçtiğiniz bir renk gıda boyasını tüm hamura ekleyin ve yoğurun.
  • Hamurunuzun farklı renklerde olmasını istiyorsanız, hazırlanan hamur küçük parçalara ayrılır ve her bir parça farklı renk eklenerek yoğrulur.
  • Böylece oyun hamurunuz tamamlanmış oluyor. İyi eğlenceler

Bebekler İçin Zekâ Geliştirici Oyunlar

Bebekler İçin Zekâ Geliştirici Oyunlar

Çocuklar için oyun hayatın kendisi demektir. Oyun oynamayan çocuk yoktur. Oyun bebeklerin gelişimi için çok önemli bir araçtır. Oyun bebeklerin beyin gelişimine olumlu katkılar sağlar. Doğumdan sonra ilk yıllarda bebeklerin beyinlerinin %70’i gelişmiş oluyor. Bu da demek oluyor ki sonraki ilk yılda yapacağımız oyun ve aktiviteler bebeğimizin beyin gelişimine inanılmaz bir katkı sağlar. Çocuklarla yapılacak en iyi aktivite oyun oynamaktır. Çocuklar ebeveynlerle oynadığı oyunlarda daha mutlu olmaktadır. Çocuklar dünyayı oyun sayesinde daha iyi anlar ve öğrenir. Oyun çocuklara ait bir iştir ve bu işi en iyi çocuklar yapar.

Bazı anneler çocukların oyuncaklar ile oynamasını pek istemez. Bu aslında yanlıştır, çocuk oyun ve oyuncaklar sayesinde dünyayı daha iyi tanır. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken en önemli konu, çocuğun yaş grubuna uygun oyunları oynamasıdır. Çocuklar için en iyi oyun türü, gelişimine bağlı oyundur. Çocuğun dünyayı öğrenmek için en iyi aracı oyun ve oyuncaklardır. Bu nedenle ebeveynler bu araçları çok iyi seçmelidir. Çocuğu eğitecek, eğitimine katkı sağlayacak oyunlar tercih edilmelidir. Çocuklar ilk eğitimi ailede alır. Birçok davranışı aile sayesinde öğrenir. Bebeğiniz ile ilk yıllarda “ceee” ve “mini mini bir örümcek” gibi oyunları oynayabilirsiniz.

Bebeklerde Zekâ Geliştirici Oyunlar

0–1 Aylık bebekler için; bu aylarda bebeğiniz ile yüz yüze gelecek şekilde oturun. . Yüzünüzü yüzüne değdirerek gülücükler saçın. Ardından bir kâğıda resimler çizerek 1 dakika boyunca sırayla bebeğinize gösterin.

1–2 Aylık bebekler için; bebeğinize bilek çıngırakları alın. Bu bebeklerin hem dikkatini çeker hem de bebeğiniz bu oyuncakları çok sever. Bebeğinizin bileğine taktıktan sonra ‘seni çok seviyorum’ cümlesi gibi bir cümle seçin ve bunu melodilendirerek bebeğinize söyleyin.

2–3 Aylık bebekler için; bebeğiniz için bu aylarda sert plastikten yapılmış halkalar almalısınız. . Elinize birer tane halka alıp bebeğiniz tutmaya çalışana kadar gösterin. Halkayı tuttuğunda diğer tarafından halkayı bebeğinize doğru iterek ‘hadi çek’ diyin. Ardından halkayı kendinize doğru çekerek ‘hadi it’ diyin. Bebeğinizin avuçlarını açmasına yardımcı olun ve ‘hadi bırak’ diyin.

4–5 Aylık bebekler için; elinize bir kâğıt alarak yüzünüzü kapatın. Bebeğinize ‘beni görmek istiyorsan hadi konuş’ diyerek ses çıkarmasını sağlayın ve ses çıkardıktan sonra onu öpün. İki dakika boyunca tekrar edin.

5–6 Aylık bebekler için; bu dönemde nesneleri tanımaya başladığı için çay kaşıkları, yemek kaşıkları, parfüm kutuları gibi nesneler sunun. Mesela bir çay kaşığını eline verin ‘bir kaşık’ diyin sonra ikinciyi verin muhtemelen diğerini bırakıp onu alabilir sonra üçüncüyü de verin. Ardından bebeğinize bunların hepsi ‘1.2.3. kaşık’ diyin.

6–9 Aylık bebekler için: gün içerisinde neler yaptığınızı melodili hale getirerek bebeğinize anlatınız. 9–12 Aylık bebekler için: bebeğinizi sırt üstü yatırıp burnunuzu burnuna değdirin ve ‘burun’ diyin şarkı söyler gibi. Ardından bu hareketi yanaklarına, kollarına ve bacaklarına tekrarlayabilirsiniz.

Süt Çağı Oyunları: 1-2 Yaş Bebek Oyunları

Oyun; çocuğun dış dünyayı keşfettiği, en temel becerilerini kazandığı ve en doğal öğrenme yöntemidir. Çocuklar için önemli bir etkinliktir. Zamanının büyük bir bölümünü oyun oynayarak geçiren çocuk hayal gücüne dayalı oyunlar oynar. Kız çocuk oyunda annesinin davranışlarını taklit eder. Çocuk bu arayış içinde kimliğini bulur. Oyun dönemi dinamik bir süreç olup, ilgi ve eğlence içerir. Oyunun tarihçesine bakıldığında, eski mısırda çocuklar tahta bebeklerle ve tahtadan yapılmış timsahlarla oynarken, Anadolu çocukları ise; ağaç kabuklarından yapılmış üflemeli çalgılarla askerlik oyunları ve tekerlemeler, türkülü oyunlar oynarlardı. Günümüzde ise bunların yerini, atari ve bilgisayar oyunları almıştır.

Çocuklar İçin OYUN ÖRNEKLERİ: SÜT ÇAĞI OYUNLARI(0–2 YAŞ)

Cee oyunu;

Bebeğin yüzü ince bir örtüyle kapatılır. Ardından “ceee” diyerek açılır. Bebek daha sonraki günlerde oyunu kendisi başlatır.

Top oyunu;

Oturan çocuğun önüne top yuvarlanır. Çocuk topu tutmaya ve karşısındaki kişiye doğru yuvarlamaya çalışır.

Tel sarar oyunu;

Tel sarar Ayşe, tel sarar(eller yukarıya kaldırılıp sağa sola döndürülür)

Tel bulamazsa ne sarar,(ellerle soru devinimi yapılır)

Komşunun oğlunu sarar(çocuğa sarılma devimini yapılır)

Miki fare;

Yerden bitme mum bacaklı miki (iki elinden tutulan çocuk diz çöktürülür)

Burnu uzun dik kulaklı miki (iki el açılarak burnun üstüne konur)

Şeytanlıkta bütün aklı fikri (sağ elin işaret parmağı başa konularak sallanır)

Dans edersin miki fare (ayağa kalkılır el çırparak dans edilir)

Süt Çağı için PARMAK OYUNLARI

Aç-kapat;

Aç kapat, aç kapat (eller açık kitap okuyormuş gibi, avuçlar yüze dönük, bitişik tutulur)

Vur birbirine şap şap (el çırpılır)

Aç kapat, aç kapat (eller ilk satırdaki gibi yapılır)

Koy kucağına rahat rahat (eller kavuşturulur, kucağa konur)

Ailem;

Annem örgü örer (örgü örme hareketi yapılır)

Yemek yapar (çorba karıştırma hareketi yapılır)

Babam kahve içer (kahve içermiş gibi yapılır)

İşe gider (parmaklar yürütülür)

Abım ders çalışır (yazı yazma hareketi yapılır)

Kardeşim uyur (uyuma hareketi yapılır)

Bende oynarım (oynanır)

Askerler;

Beş küçük asker sırada duruyor(beş parmak gösterilir)

Üçü dimdik duruyor(üç parmak gösterilir)

İkisi oturuyor(diğer el açılır)

Komutan geldi

Hepsi sıraya dizildi(hazır ol vaziyeti alınır)

Beş küçük kız

Beş küçük kız uyandı (uyanma hareketi yapılır)

Bu küçük kız yataktan atladı (başparmak hareket ettirilir)

Bu küçük kız pencereden baktı (işaret parmağı hareket ettirilir)

Bu küçük kız yüzünü yıkadı (orta parmak hareket ettirilir)

Bu küçük kız elbiselerini giydi(yüzük parmak hareket ettirilir)

Bu küçük kız çantasını aldı(serçe parmak hareket ettirilir)

Bu küçük kız okula koştu (parmakların hepsi yürüme hareketi yapılır)

Çocuk;

Yaşım küçüktür (serçe parmak gösterilir)

İşim gücüm oyundur (serçe parmak hareket ettirilir)

İyi beslenirim, güçlüyümdür (başparmak oynatılır)

Görenler küçük sanır ama aklım büyüktür (orta parmak oynatılır)

Doğamız;

Güneş bizi ısıtır (ısınma hareketi yapılır)

Yağmur bizi ıslatır (parmaklar yukarıdan aşağı doğru sallanır)

Kar bizi dondurur (eller göğse konularak üşüme hareketi yapılır)

Fırtına bizi korkutur (gözler kapatılır)

Bol bol ağaç dikelim (ağaç dikme hareketi yapılır)

Selleri önleyelim

Hemşire hanım;

Hemşire hanım sus dedi (sus işareti yapılır)

Bıss yaptı (kola işaret parmağıyla iğne yapılır)

Cısss yaptı (kalçaya iğne yapma hareketi yapılır)

Sonra tamam dedi.

Çocuk ve Oyun: 2-3 Yaş Oyunları

Oyun çocuğun yaşamında önemli yer tutar. Oyuncaklar çocukların hayatı öğrenmesinde en önemli araçlardır. Ancak bu araçların en önemlisi oyundur. Oyun çocuğun keşif yapmasına, deneyerek öğrenmesine ve en önemlisi yeni beceriler geliştirmesine imkân sağlar. Oyun oynayan çocuk sağlıklıdır ve her zaman kendini güvende hisseder. Çocuk için oyun oyalanması için ya da vakit geçirmesi için bir araç değildir. Oyun çocuk için çok önemli bir iştir ve bu işte kullandığı araçlarda oyuncaklarıdır. Bu nedenle oyunu çocuk için yeni beceriler ve bilgiler kazandıran bir araç olarak görmeliyiz. Oyun bebeklikten başlar.

Bebeğimize çok iyi bakarak onu sağlıklı yapamayız. Bebeğin ruhsal olarak gelişmesi için oyun önemlidir.

2–3 yaş çocuklarının oynayabileceği oyunlar

Zıplama oyunu;

Bu oyun için öncelikle müzik açılır. Daha sonra oynayan kişiler zıplamaya başlar. Müzik durduğunda hemen yere oturulur. En son yere oturan kişi oyundan çıkar. Bu oyunu ailece de oynayabilirsiniz.

2-3 Yaş Oyunları: Şekiller üzerinde yürüme;

Bu oyun çocuğun şekilleri öğrenmesi açısından faydalıdır. Yere kartondan kesilmiş kare, üçgen, daire vb. şekiller kesilerek konur. Çocuk şekillerin üzerinden basarak yürür. Kişinin istediği şekle gitmeye çalışır.

2-3 Yaş Oyunları: Bisiklet oyunu;

Çocuğunuz ve sizin oynayabileceğiniz bir oyundur. Yere yatarak ayaklarınızı kaldırıp, bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler yapılabilir.

2-3 Yaş Oyunları: Sepet oyunu;

Çocuğun renkleri tanıması amacı ile renkli mandallar (renkli başka eşyada olabilir) renklerine göre ayrılır. Daha sonra çocuğa istenilen rengi sepete atması söylenir. Çocuk böylece renkleri tanımış olacaktır.

2-3 Yaş Oyunları: Araba oyunu;

Araba (çocuğun çenesine dokunulur)

Maraba (sağ yanağına dokunulur)

Düt (sol yanağına dokunulur)

Bip (burnuna dokunulur)

2-3 Yaş Oyunları: Çal kapıyı;

Çal kapıyı (sağ el kafaya vurulur)

Bak pencereden (eller gözlük gibi yapılır)

Çevir mandalı (burun el ile bükülür)

Gir içeri (parmakla ağız gösterilir)

Al bir sandalye (kulaklardan tutularak çekilir)

Otur şuraya (el ile oturma işareti yapılır)

Nasılsın Ayşe (çene tutularak sallanır)

Nasılsın Fatma

(isim çocuğun adına göre değiştirilir)

2-3 Yaş Oyunları: Sar makarayı;

Sar sar sar makarayı (eller yün sarar gibi birbirinin etrafında döndürülür)

Çöz çöz çöz makarayı (aynı hareket ters yöne yapılır)

On kilo pekmez (on parmak gösterilir)

Yala yala bitmez (avuçları yalama hareketi yapılır)

Beşi sana beşi bana (beş parmak çocuğa gösterilir)

Kediciğe yok (mimiklerle yok hareketi yapılır)

2-3 Yaş Oyunları: Ailem;

Annem örgü örer (örgü örme hareketi yapılır)

Yemek de yapar (çorba karıştırma hareketi yapılır)

Babam işe gider (vücut gider gibi yapılır)

Gelince kahve içer (kahve içme hareketi yapılır)

Abim okula gider (yazı yazma hareketi yapılır)

Kardeşim uyur (uyuma hareketi yapılır)

Bende oynarım (oynanır)

2-3 Yaş Oyunları: Havada balon;

Oyunu aile içinde oynayabilirsiniz. Bir kişi balonu alıp havaya atar. Balon düşene kadar çocuk ve oynayan kişiler zıplar, dans eder. Balon düşünce herkes donar. Donmayan kişi yanar.

2-3 Yaş Oyunları: Mısır patlağı;

Oyun birden çok çocuk ile oynanabilir. Çocuklar dağınık şekilde geçer ve bir kişi ebe seçilir. Daha sonra ebe çocuklara “hepimiz birer mısır patlağıyız. Şimdi bizi kızgın tencereye atıyorlar der. Sonra ebe aa..Ayaklarım yandı” diyerek hoplar. Çocuklarda hoplamaya başlar. Sonra ebe tencereyi sallıyorlar der ve sallanmaya başlar. Oyun böyle devam eder.

Çocuk ve Oyun: Yaşlara Göre Oyunlar

Hangi yaşta çocuklar hangi oyunları oynar? Yaşlara göre oyunlar hakkında bilgi vermek istedik.

Çocuk ve Oyun: Yaşlara Göre Oyunlar

İki yaşında çocuk tamamlanmış parçaları ayırabilir. Kutuya doldurup geri boşaltabilir. Bu dönemde çocuk Legolarla kule yapmaktan hoşlanır. Daha değişik olan çocuğun ilgisini çeken mutfak eşyalarıyla oynamasıdır. Erkek çocukları kova kürek benzeri oyuncakları sever.

Üç yaşında çocuk yaratıcılığını geliştirir ve çevreyi keşfetmeye başlar. Üç tekerlekli bisiklete binmeyi sever. Tahta bloklar ve büyük parçalı plastik oyuncaklardan zevk alarak oynar.

Dört-beş yaş arası çocuklar evcilik, bebekler, okul oyunları, mutfak malzemeleri ve doktor muayene aletleri ile oynamayı sever.

Altı-sekiz yaş arası çocuklar iş birliği ve toplu oynanan oyunlara öncelik verir. Algısal hareket becerilerini gerektiren maket ve yapboz oyunları oynarlar. Ayrıca resim yapmayı, oyun hamuru ile oynamayı severler.

Dokuz-on bir yaş arası çocuklar artık oyunlarını daha akılcı ve sözel şekilde oynarlar. Bilgisayar oyunları, karmaşık masa üstü oyunları ilk sırada gelir. İnce ayrıntılı hareket becerileri gerektiren maket oyunları, model uçak ve uzaktan kumandalı arabalar, karmaşık yapbozlar oynamayı tercih ederler.

On iki yaş ve üzeri çocuklar soyut düşünme ve akıl yürütmeye yönelik oyunlar oynarlar. Ayrıca yürüyüş yapma, bisiklete binmek ve kamp gibi etkinliklerde olmayı sever.