Çocuk ve Oyun: Oyun Oynamanın Çocuğa Faydaları

Oyunun çocuk üzerinde sayılamayacak kadar faydası vardır. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedik.

Çocuk ve Oyun: Oyun Oynamanın Çocuğa Faydaları

Çocukta var olan enerji oyun ile dışarı atılmış olur. Çocuk gerilimden kurtulur, var olan saldırganlığı boşaltır ve korkularını oynadığı oyun ile üzerinden atar.

Oyun bedensel olarak çocuğun kas sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Oyun oynarken çocuklar mutlu hevesli ve dikkatlidirler. Oyun oynarken hata yapsalar bile düzeltme şansına sahip olduklarının farkında olan çocuk, hata yapmaktan dolayı korku yaşamazlar bu yüzden rahattırlar.

Genellikle çocuklar oyun oynarken anne ve babalarını taklit ederler. Kız çocukları anne olup bebek sallar, bebeğe yemek yedirir vb. yapar.

Çocuklar cinsiyetlerine göre oyun oynarlar. Kızlar ip atlar, ebeleme, evcilik gibi oyunları oynarken, erkek çocukları ise futbol vb. top oyunları ve misket gibi oyunları oynamaktan hoşlanırlar.

Olumlu kişilik özellikleri uygun oyun ortamında artar ve pekişir. Doğru davranışların pekişmesi oyun yoluyla daha kolay sağlanır.

Renkleri boyut ve biçimleri farklı olan oyuncaklarla oynayan çocuk zamanla bunların anlamını kavrar.

Açık havada oynanan oyunlar çocuğun temiz havadan ve güneşten yararlanmasını sağlar ve bedensel gelişimini hızlandırır.

Çocuk oyun oynayarak mantık yürütür, sebep- sonuç ilişkisi kurar. Doğa olaylarını daha iyi anlar. Kendini bir amaca yöneltmeyi bilebilir.

Çocuklar oyun oynarken çevre ve dünya hakkında birçok bilgi ve beceri öğrenir. Oyun oynayan çocuk çevresindeki kişileri taklit etme yeteneği kazanır. Bu da çocuğun yaşam tecrübesini arttırmak için olanak sağlar. Çocuklar oyun oynarken üzüntü ve sıkıntılarından kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.