Çocuklarda Bit ve Tedavisi

Çocuklarda Bit ve Tedavisi

Bu yazımızda anne ve babaların en çok korktuğu bit ve bit tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bit nedir? Bit nasıl bulaşır? Bit nasıl anlaşılır ve nasıl önlenir? Bitten korunma yolları neler?

Çocuklarda en sık görülen bit türü saç bitidir. Bitlenme her insanda ve her yaşta görülebilir. Ancak okul çağı çocuklarında ve okul döneminde daha sık görülür. Bu durum ailelileri oldukça huzursuz eder. Ancak alınabilecek birkaç önlem ile bit sorunundan kurtulabilirsiniz. Okul ortamında birçok çocuğun bulunması, çocukların gün boyunca yan yana oturması bitlenmenin sıklığını arttırır. Bilindiği gibi bit bulaşıcıdır ve çocuklar yan yana durduğunda(örneğin; aynı tokayı ya da şapkayı taktığında)bit rahatlıkla bir başka çocuğa geçebilir. Yani bit ortak kullanılan eşyalarla, saçtan saça, direk ve dolaylı olarak geçebilir. Bu nedenle okul döneminde bit çocukları bekleyen büyük bir tehlikedir. Bitin görülme sıklığı erkeklere oranla kız çocuklarında daha fazladır.

Bit nedir? Bit nasıl bulaşır?

Saç biti; insan saçında yaşayan, üreyen ve kan emerek beslenen, çok küçük olan bir böcek türüdür. İnsan saçına yerleşen bitler yumurtlayarak çok kısa sürede çoğalabilirler. Bitleri saçta fark etmek zordur, ancak sirke denilen yumurtaları görmek daha kolaydır. Sirkeler saç tellerine tutunmuş şekilde durur. Bitler ise kan emerek beslendiği için saç diplerinde yaşar. Ayrıca sirkeler başın arka kısmında, enseye yakın yerlerde olur. Bu nedenle kolaylıkla fark edilebilir. Yaz aylarında bit görülme sıklığı daha fazladır.

Bitlenme yetişkinlerde de görülebilir. Saç biti bulaşıcıdır ve saçtan saça geçer. Bitin asıl bulaşma şekli saç temasıyla olur. Ancak ortak kullanılan eşyalar ile de bit yayılabilir. Bu nedenle kişisel eşyaları paylaşmamaya dikkat etmeliyiz. Çoğu kişi bitin kirli saçlarda yaşadığını, temiz saçlara bitin bulaşmayacağını düşünür. Aslında bit kirli saça oranla temiz saçı daha çok sever ve genelde temiz saçı tercih eder.

Bitin belirtileri nelerdir?

Bitlenmenin en önemli belirtisi kaşınmadır. Başın ve ensenin şiddetle kaşınması en yaygın belirtidir. Zamanla ciltte kaşınmadan dolayı enfeksiyon ve kabuklanma görülebilir. İlk olarak saça bakıldığında bit yumurtası olan sirkeleri görebilirsiniz. Sirkeler zamanla bit haline gelir. Çocuğunuzda aniden ense ve kulak arkasında kaşıntı olmuşsa, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler daha zor görülür, fakat sirkeler saç tellerine yapışık olduğu için daha kolay görülür. Saç derisindeki kabuklanmadan, yüzeysel kanamalardan ve kaşıntıdan bit olduğu anlaşılabilir.

Neler yapılmalıdır?

İlk olarak bilinmesi gereken şudur ki; sirke ya da bit kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Bitlerden kurtulmak için daha özenli bir bakım gerekir. Temizlik ilk kuraldır ve bitlerden kurtulmak için şarttır. Çocuğun saçlarını daha sık kontrol etmek ve çocuğun saçında sirke ya da bit görüldüğünde yayılmasını engellemek için hemen önlem almak gerekir. Piyasada bit öldürücü birçok krem ve şampuan satılmaktadır. İlk önce bit öldürücü şampuan alınmalıdır. Daha sonra saç normal şampuan ile yıkandıktan sonra bit şampuanı ile yıkanır. Şampuanın saça iyice nüfus etmesi gerekir. Bu şekilde 10 dakika beklenir. Ardından ince dişli bir tarakla saçlar iyice tarandıktan sonra bol su ile durulanır. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

Çocuğun kullandığı eşyalar, taraklar, giysiler iyice temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Çocuğun saçları düzenli olarak yıkanmalı ve sık sık kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.