ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA EĞİTİMİ

ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA EĞİTİMİ

Çocuklara bazı alışkanlıklar küçük yaşlardan itibaren kazandırılmalıdır. Bu alışkanlıklardan birisi de diş fırçalamadır. Ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz ve kendi diş sağlığımıza nasıl özen gösteriyorsak çocuğumuzun da ağız sağlığına önem göstermeliyiz. Çocuklarda diş çürümesine neden olan faktörleri en aza indirmeliyiz. Örneğin küçük yaşlarda çocuklara fazla miktarda verilen şeker ya da çikolata dişlerin çürümesine neden olur. Ayrıca küçük yaşlarda antibiyotik gibi ilaçları kullanan çocuklarda da diş çürümeleri gözlenmektedir. Bu nedenle ilk olarak çikolata, şeker gibi gıdaların tüketimini azaltmalıyız ve antibiyotik kullanımını en aza indirmeliyiz. Bunun yanında en önemlisi de çocuklara diş fırçalamasını öğreterek diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalıyız. Fakat bazı çocuklar diş fırçalamayı hiç sevmez ve dişlerini fırçalamak istemez. Annelerin çok ısrar etmesi ile mecburen sevmeyerek dişlerini fırçalarlar. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çocuklara diş fırçalama nasıl sevdirilir?

Çocuklar diş gelişimini tamamladıktan sonra mutlaka dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. (bkz; çocuklarda diş çıkarma dönemi) diş temizliği bebekler katı gıdalara geçtiği zaman 6–8 aylıkken başlanmalıdır. Bebekler bu aylarda kendileri dişlerini fırçalayamaz. Bu nedenle anneler bebeklerine öğün aralarında ve gece yatarken temiz bir pamuğu hafif nemlendirerek dişlerinin görülen kısımlarını temizlemesi gerekir. Böylece diş temizliğine bebekler çok küçük yaşlarda başlarlar. Bebeğinizin süt dişlerinin çıkmaya başladığı zamanlarda ona diş temizliği yapmanız bebeğinize masaj etkisi yaratır ve böylece dişler çıkarken hissettiği ağrıyı azaltır. Bebekken diş temizliğine başlanması çocukluk döneminde çocuğun diş eğitimi için çok faydalı olacaktır. Çocuk kendi isteği ile severek işlerini fırçalayacaktır. Ancak bebeklik döneminde diş temizliği başlamamışsa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak ilk zamanlarda zor olabilir. Genellikle çocuklar okul çağına gelene kadar diş fırçalama alışkanlığını kazanamaz. Anne ve babalar çocukları diş fırçalarken mutlaka yanında olmalı ve ağız içinde asıl temizlenmesi gereken çiğneme dişlerinin yüzeylerini temizleyip temizlemediğini kontrol etmelidir. Çocuklar genellikle dişlerini fırçalarken dişlerin ön yüzeylerini ve görebildikleri alanları temizlerler. Bu nedenle anne ve babalar çocukları diş fırçalarken yanında olmalı ve doğru diş eğitimini vermelidirler. Bazı çocuklar küçük yaşlarda ilaç kullanımı ya da şekerli gıdaları fazla tüketmesinden dolayı diş çürümeleri görülebilir. Bunu engellemek için bebeklikten itibaren çocuklar ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak diş hekimine götürülmelidir. Böylece ileride yaşanacak olan diş sorunlarını da engellenmiş olur.

Çocuklara diş fırçalama nasıl sevdirilebilir?

  • Sadece çocuğunuzun diş fırçalamasını beklemeyin. Çocuğunuzla aynı anda dişlerinizi fırçalayın.
  • Çocuklara sevdiği çizgi film kahramanları şeklinde ve sevdiği çeşitli renklerde diş fırçaları alın.
  • Diş macunlarını da aynı şekilde üzerinde sevdiği çizgi film kahramanlarının resmi olan diş macunu ve diş fırçası alarak diş fırçalama işlemini daha sevimli bir hale getirin.
  • Çocuğunuzun diş fırçalarken boyunun yetişebileceği bir diş fırçalama panosu oluşturun.
  • Çocuğunuz dişerini kendi fırçalamak isteyebilir. Önce kendisinin fırçalamasına izin verin ve daha sonra örneklerle ona doğru diş fırçalama şeklini gösterin.
  • Mutlaka çocuğunuz dişlerini fırçaladıktan sonra ödüllendirip onu takdir edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.