Çocuklarda Görülen Kış Hastalıkları

Çocuklarda Görülen Kış Hastalıkları

Bu yazımızda çocuklarda sıklıkla görülen kış hastalıkları hakkında bilgi vereceğiz. Çocuklarımızı kış hastalıklarından nasıl korumalıyız? Çocuklarda görülen kış hastalıkları nelerdir? Kış hastalıkları hakkında bilgi?

Hastalıklardan korunmak için öncelikle hastalıkları tanımalıyız. Çocuklarda kış mevsiminde birçok hastalıklar görülür. Hangi hastalığın tedavisi nasıl olur? Hastalığın belirtileri nelerdir? Hastalık hakkında bilgi edinmek ve hastalıkların belirtilerini bilmek tedavi bakımından faydalı olur. Bu yazımızda çocuklarda sıklıkla görülen nezle, grip, boğaz enfeksiyonu ve zatürre hakkında bilgi vereceğiz.

Anneler çocuklarını hastalıklardan korumak için birçok önlem alır. Çocuğunun beslenmesine dikkat eder ya da çocuğu sıkı sıkı giydirir. Ancak kış mevsiminde soğuk havanın da etkisiyle çocuklar daha sık hasta olur. Genellikle kışın bakteriler ve virüsler yoluyla bulaşan hastalıklar daha fazla görülür. bu hastalıklar kişiden kişiye kolaylıkla geçmektedir. Özellikle okul gibi kalabalık ortamlarda çocuktan çocuğa bulaşan hastalıklar kış aylarında görülür. aynı şekilde yetişkinlerden çocuklara ya da çocuktan yetişkine solunum yolu ile kolaylıkla hastalık geçebilmektedir. Bu tür hastalıklar, virüslerin enfekte damlacıklarının asılı kalması ve solunum yolları ile bunların alınması sonucunda kolaylıkla kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Özellikle hapşırık ile yayılan ve içerisinde virüs barındıran damlacıklar, çevredeki cisimlere yapışmakta ve siz dokunup elinizi ağzınıza götürdüğünüzde virüsü kolaylıkla alabilmektesiniz. Bu nedenle hijyene önem vermeli ve ellerinizi kış aylarında sık sık yıkamalısınız. Kalabalık ortamlarda çalışıyor ya da bulunuyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

Çocuklarda görülen kış hastalıkları;

Nezle; nezle çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir. Hafif bir burun akıntısı ile başlar ve öksürükle devam eder. Hastalığın belirtileri; ateş, burun akıntısı ve kimi zaman öksürüktür. Ateş kişiden kişiye değişmekte ve bazı kişilerde öksürük ya da ateş görülmemektedir. Hastalığın en belirgin belirtisi burun akıntısıdır.

Grip; grip gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda en fazla görülen kış hastalığıdır. Bazı kişilerde yaz aylarında da grip görülebilir. Yani grip çok sık karşılaştığımız bir hastalıktır. Bazı kişilerde grip ağır seyrederken genellikle ateş yükselmesi ile başlar. Yüksek ateş, vücutta ağrı, burun akıntısı, öksürük, baş ve kas ağrıları hastalığın belirtilerindendir. Kimi zaman 40 dereceye varan ateş görülebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Zatürre; kış aylarında görülen bir hastalıktır. Diğer kış hastalıklarına oranla daha tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü akciğerleri etkileyen ve akciğerin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Akciğerin iltihaplanması ile iltihabi bir sıvı akciğerlerde bulunan hava keseciklerine dolar. Böyle bir durumda oksijen alış veriş fonksiyonu bozulur ve kandaki oksijen düzeyi azalır. Birçok bakteri ve virüs zatürree neden olabilir. Önemli bir akciğer rahatsızlığı olduğundan özellikle çocukları bu hastalıktan korumalıyız. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda bu hastalık oldukça ağır seyreder. Ateş yükselmesi ve öksürük hastalığın belirtilerindendir.

Boğaz enfeksiyonu; hastalığa beta streptokuku yol açar. Halk arasında bademcik enfeksiyonu olarak bilinen Beta mikrobu çocuklarda özellikle okul çağı çocuklarında sıkça görülür. Hastalığın belirtileri; nefes almakta ve yutkunmada güçlüktür. Boğaz enfeksiyonu yani beta mikrobu olan çocuklara antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.