Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle çocuklar 5 yaşına kadar en az bir kere idrar yolu enfeksiyonu geçirmiştir. İdrar yolu enfeksiyonları çeşitli isimler alabilir. Bulunduğu bölgeye göre isim alabilir. Örneğin; idrar kesindeyse sistit, böbreklerde idrar yollarını tutuyorsa piyonenefrit adını alır. Ancak en fazla dışkıda bulunan bakteri etkin olup, kız çocuklarında da idrar yolları enfeksiyonları dışkı ile bulaşması çok sık görülür. Sünnet olan erkek çocuklarında, sünnet olmayan çocuklara göre daha az idrar yolları enfeksiyonu görülür. Yani sünnet olmak idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır.

Peki, idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri farklı şekilde görülebilir. Büyük çocuklarda idrar yaparken yanma, sık tuvalete çıkma, karın ağrısı, idrar yapamama ya da idrar kaçırma şeklinde görülebilir. Daha küçük çocuklarda bu belirtiler normal hastalık belirtileri ile karıştırılabilir.

Yeni doğan bebeklerde ise idrar yolu enfeksiyonu, huzursuzluk, kilo kaybı, bulantı ve kusma, iyi beslenememe ve aşırı gaz sancısı şeklinde belirti gösterir. Büyük çocuklara idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini anlamak daha kolaydır. Ancak çocuğun yaşı ne kadar küçükse belirtileri anlamak da o kadar zordur. Böyle durumlarda enfeksiyon sağlık kontrolünde ya da gece yatarken yatağını ıslatan çocukta idrar tahlili sonucunda belirlenir. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi gerekir, çünkü tedavi edilmediği zaman ileride böbrek sorunlarına, hipertansiyona neden olabilmektedir.

Peki, idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

Kronik kabızlığı olan ve bağırsak parazitleri olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanır. Ayrıca kızlarda anatomik özellikler, bazen de doğuştan olan reflü, hidronefroz gibi nedenlerde idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasındadır. Kesin bir tanı koymak için idrar tahlili ve kültürü alınır, hemen antibiyotik tedavisi başlanır. Daha sonra kültürden ürüyen bakteri ve onun hassas olduğu tedavi düzenlemesi yapılır. Eğer enfeksiyonlar tekrarlıyorsa genelde erkeklerde ilk enfeksiyondan sonra kızlarda ise 2veya 3 enfeksiyondan sonra radyolojik inceleme yapılmalı ve altta yatan bir nedenin anatomik bir bozukluğun olup olmadığı araştırmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonun da nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

Hastanın genel durumuna bakılarak, genel durumu iyi ise ağızdan antibiyotik tedavisi tercih edilir. Fakat ateşi çok yüksek olup ağızdan ilaç alamayan çocuklarda ve küçük yaştaki bebeklerde enjeksiyon şeklinde bir tedavi tercih edilir. Bu tedavi yöntemleri genel durumu iyi olan hastalarda uygulanır. Genel durumu iyi olmayan ya da yeni doğan dönemindeki hastaları da hastaneye yatırarak tedavi edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bazı önlemler alınmalıdır. İlk olarak bezli bebeklerde dışkının genital bölgeye bulaşmasını önlemek için özellikle kız çocuklarda temizliğin önden arkaya yapılmasını dikkat etmeliyiz. Tuvalet eğitimi verirken de sık, sık tuvalete gitmeyi ve bol sıvı alınımı vurgulamalıyız. Küvette banyo yapmak yerine ayakta banyo yapmayı dar giysiler giymemeyi pamuklu iç çamaşırları kullanmayı tercih etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.