ÇOCUKLARDA İNATLAŞMA

ÇOCUKLARDA İNATLAŞMA

Çocuklar her geçen gün değişim ve gelişim gösterirler. Bu gelişim döneminde çocuklarda bazı problemler görülebilir. Bu nedenle anne babalar ilk olarak çocuklarının gelişim özelliklerini çok iyi bilmelidir. Çocuklar her gelişim döneminde farklı davranışlar sergiler. Daha önce hiç yapmadığı davranışları yapabilir. Çocuklar normal davranışlarının aksine davranışlar gösterdiği zaman anne babalar bu dönemin geçici olduğu unutmamalı ve çocuğa karşı olumlu davranmalıdır. Çocuklarda görülen sorunlardan biriside inatlaşmadır. Çoğu anne baba bu durumla karşılaşmıştır, çocuğuna karşı nasıl davranacağı konusunda da kararsızlık yaşamıştır. Bu yazımızda çocuklarda inatlaşma nedir? İnatlaşan çocuğa nasıl davranmalıyız? Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız;

İnatlaşma anne babalar tarafından olumsuz bir davranış olarak görülür. Sizin söylediğiniz ya da çocuğunuzdan yapmasını istediğiniz davranışın aksini çocuğunuz yapabilir. Çünkü çocuklar 2 yaşından sonra birey olma çabasına girer. Çocuk dünyayı keşfetmeye başlar, merak ettiği sorulara cevap arar ve bağımsız bir birey olmak ister. Aslında çocuklarda inatlaşmanın nedeni de budur, bağımsız bir birey olma çabası. Özellikle 3–6 yaş döneminde çocuklarda inatlaşma en üst seviyededir. Çocuk söylenenin aksini yapar. Bu dünyada kendisinin de var olduğunu, bağımsız bir birey olduğunu ispatlamaya çalışır. Bu dönemde çocuğun çevredeki eşyaları sahiplenmesi, tutarsız davranışlar göstermesi, devamlı bir şeyler istemesi ya da size karşı gelmesi gibi davranışlar bu dönemde normaldir. Çünkü çocuk fiziksel gelişiminin yanı sıra duygusal gelişimini de tamamlamaktadır. Çocuğun inatlaşmasının bir nedeni de duygusal gelişimidir. Çocuklar bu dönemlerde her şeyi kendisi yapmak ister. Anneler çocuklarına sürekli ilgi gösterirler ancak çocuk kendi yapabildiği işlerde çok daha mutlu olur.

Anne babalar için bu dönem oldukça zordur. Çünkü çocuk bu dönemde her zaman bir şeyler ister, her şeyin onun olmasını ve her zaman onun istediğinin olmasını bekler. Bazense yemek yemek isterken sonra vazgeçebilir ya da çok beğendiği bir oyuncağı almak isterken sonra ondan vazgeçip başka bir oyuncak alabilir. Anne babalar ise bu tutarsız davranışlara sabretmelidir. Çocuklar bu dönemde her zaman benmerkezcidir. Her şeyi o bilir, her şeyi o yapar. Eğer çocuk bir konuda inatlaşmış ve istediği yapılmamışsa tepkisini yerlere yatarak, tepinerek, bağırarak, ağlayarak ya da nefesini tutarak gösterir. Bazı çocuklar ise bu yüzden arkadaş ilişkisini fazla geliştiremez ve uyumsuz davranarak arkadaşlarıyla geçinemez. Bu durum çocuğu mutsuz ve sinirli yapar. Suratını asıp kaşlarını çatar ve bakışları değişir. Bu yaşlarda normal karşılanan inatçılık, ileri yaşlarda devam ederse bir sorun var demektir.

Çocuklar neden inatlaşır?

 • Çocuğa şiddetli cezalar verilmesi ve bunun yanı sıra şiddet ve zor kullanarak anne- babanın istediğini yaptırması,
 • Çocuğa ilgi gösterilmemesi ve çocuğun tüm isteklerinin önüne geçilip yapılmaması,
 • Yeni bir kardeşin olması ve sevginin bu kardeş üzerinde daha fazla gösterilmesi,
 • Anne- babanın çocukları arasındaki tutumu,
 • Bağımsızlık duygusunun çocuğa verilmemesi,
 • Çocuğun davranışlarına şiddet ile karşılık verilmesi gibi nedenlerle çocuk inatlaşabilir.

Neler yapılabilir?

 • İlk olarak çocuk ne yaparsa yapsın şiddet ile karşılık verilmemelidir. Bu durum çocuğu daha da inatçı yapar.
 • Çocuğun inatçı davranışlarına karşı anne ve babanın da inatçı bir takım hareketler göstermemesi gerekir.
 • Çocuğunuzun davranışlarına karşı soğukkanlı olup, çocuğunuza yumuşak ve daha uzlaşmacı bir tavırla yaklaşın.
 • Çocuğa inadı yüzünden baskı yapılmamalı ve ceza verilmemelidir.
 • Her zaman çocuğa güven duygusu vermek birçok sorunu ortadan kaldırır.
 • Çocuk bir konuda inatlaşmaya başladığı anda çocuğun ilgisini başka yöne çekmeye çalışın.
 • Çocuk kendisine ait olmayan bir eşyayı sahiplendiği zaman o eşyayı elinden sakince almak ve bunun için çocuğunuza teşekkür etmek çocuğa güven duygusu verir.
 • Çocuktan bir yetişkin gibi davranması beklenemez. Bu nedenle çocuktan olabildiğinden fazla olgunluk beklemek yanlıştır.
 • Çocuklarınızla bu dönemde emir verir gibi konuşmak yanlıştır. Örneğin çocuğunuza dişlerini fırçala demek yerine haydi beraber dişlerimizi fırçalayalım demek çocuğu çok mutlu eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.