Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda az rastlanan bir olay olan çocuğun tırnağını yemesi, anne ve babalar için can sıkıcı bir durumdur. Çocuğun sürekli eli ağzında çıt çıt diye sesler çıkararak tırnağını yemesi pek hoş bir durum olmasa gerek. Ancak bu tırnak yeme davranışını, bağırmak ve tehdit etmek gibi davranışlarla çözemezsiniz. Bunun için yapmanız gereken şeyler vardır. Asıl önemli olan çocuğun bu davranışı niye gösteriyor olmasıdır. Bu konu hakkında bilgilenmek sizin için daha kolay olacaktır. Bunlar için de çocuğunuzla doğru iletişim kurmanız gerekir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı, Nedenleri ve Tedavisi

Bu alışkanlık 3 veya 4 yaşından sonra meydana çıkar. Genellikle çocukların %33 gibi bir kısmında görülür. Tırnak yeme ergenlik çağına kadar sürebilecek bir alışkanlıktır. O zamanda oran %40–45 bulur. Küçük çocuklarda az rastlansa da ergenlikte daha çok rastlanılan bir olaydır. Çoğu zamanda okul çağı çocukluk dönemlerinde de rastlayabilirsiniz. 7 ile 10 yaş arasında ki çocukların %30 unda tırnak yeme alışkanlığı görülür. Bu oran yaş ilerledikçe düşecektir. Tırnak yemenin asıl nedeni psikolojiktir. Ayrıca diğer nedende tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bu da çocuğun taklit yoluyla bu alışkanlığı kazandığını gösterir. Bir diğer nedende kaygıdır. Kaygı yetişkinler kadar çocukları da olumsuz etkiler. Bu sebeple tırnak yeme davranışına sebep olur.

Çocukta tırnak yemenin diğer nedenleri de;

· Çocuk okul döneminde ise okulda yaşadığı önemli bir olay bunu yapmasına neden olabilir. Bununla beraber arkadaşlar ile yaşanan sıkıntı ve arkadaş çevresi de önemlidir.

· Öğretmeni ile yaşadığı bir gerginlik, derslerdeki başarısızlığı, sınavlar ve sınav temposu önemli etkenlerdendir.

· Çocuğun kendine karşı güvensizliği, çevresine olan güvensizliği bu davranışın oluşmasına nedendir.

· Çocuğun aile içinde şiddet görmesi, ev ortamındaki gerginlik, aşırı baskıcı ve otoriter bir eğitim uygulanması gibi nedenler

· Anne ve babanın sürekli tartışması, boşanması veya ebeveyn kaybı gibi sarsıntı etki yaratacak olaylar,

· Çocuğun yeni bir kardeşinin olması, sürekli birilerinin özellikle anne ve babanın çocuğu kardeşiyle kıyaslaması, çocuklar arasında eşit sevgi dağılımı yapılamaması gibi nedenlerden dolayı çocuk bu hareketi yapmaya başlamış olabilir.

Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için ne yapmalı?

Çocuk 4 yaşına kadar bu alışkanlığı sürdürüyor ise bu normaldir. Bu yaşa kadar önemsenmemelidir. Ancak 4 yaşından sonra önlem alınmalıdır.

· Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi yöntemlerin uygulanması faydalı olmamaktadır. Aksine kimi zaman duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.

Çocuğun bu davranışı yapmasının nedeni araştırılmalı, korku ve kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir. Çocuğun bu davranışı yapmasına neden olan şeyler ortadan kaldırılmalıdır.

· Çocuğun ilgisi başka yöne çevrilmelidir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek gerekir.

· Anne ve babalar çocuklarının yanında kavga etmemeli, onlara olumsuz bir şey yansıtmamalıdır. Çocuğu stres ve gergin ortamlarda bulundurmamalıdırlar.

· En iyi yöntem çocukla konuşarak bu alışkanlıktan vazgeçirmek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.