Çocuklarda Zihin Açan Gıdalar

Çocuklarda Zihin Açan Gıdalar

Çocuklar sürekli değişim ve gelişim içindedir. Bebekler doğdukları andan itibaren devamlı bir gelişim gösterir. Bu süreçte anne ve babalar çocuklarının gelişimine katkıda bulunmalıdır. Özellikle gelişim sürecinde ebeveynler bebeklerinin zekâ gelişimine katkıda bulunmalıdır. Ancak birçok anne baba bu konuda kararsızlık yaşar ve akla ilk şu soru gelir “bebeğimin gelişimine nasıl katkıda bulunmalıyım? Bebeğimin zekâ gelişimine nasıl destek vermeliyim?

İlk olarak şunu belirtelim ki çocuğun gelişimine anne ve babalar katkıda bulunabilir. Çocukların zekâ gelişimine anne ve babalar gerek eğitimle gerekse bazı besinlerle destek verebilir. Bazı besinler çocukların beyin gelişimine fayda sağlar ve çocuğun zihnini açar.

Peki, eğitimle çocuğun zekâ gelişimine nasıl katkıda bulunulur?

Çocuklar doğumdan itibaren sizi dinler ve anlamaya çalışır. Bu nedenle bebeğinizle iletişim çok önemlidir. Çocuğunuzla doğumdan itibaren konuşarak karşılıklı iletişim kurmak zihin gelişiminin olumlu yönde ilerlemesini sağlar. Bebeğin gelişimine en büyük destekçi ebeveynlerdir. Bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurmayı, oyunlar oynamayı ve çocuğunuzu anlamayı ihmal etmeyin. Bebeklere ilk 6 aydan sonra eşyaların adını oyun oynayarak tanıtabilirsiniz. Böylelikle zihin gelişimine olumlu katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuza basit sorumluluklar vermek kendisini ifade etmesini sağlar. Ayrıca bu dönemlerde çocuklar her şeyi merak eder. Eşyalara dokunmak, eşyaların nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ister. Bu dönem oldukça önemlidir, bebeğinizin zekâ gelişimi için önemli bir süreçtir. Bu nedenle bebeğinize fırsat tanıyın ve bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın.

Çocuklarda zihin açan gıdalar

· Kırmızı et; etin içinde bulunan demir, çocukların zekâsını arttırmada çok önemlidir Ayrıca içinde bulunan çinko sayesinde de bellek gelişimine yardımcı olmaktadır.

· Yumurta; yumurta içerisinde protein ve bol miktarda D vitamini bulunur. Bu yüzden yumurta beyin işlevinin gelişmesini ve sarısında bulunan kolin sayesinde bellek gelişiminde önemli rol oynar.

· Balık; balık oldukça önemli bir besin maddesidir. Çocuklarda beyin gelişimi ve beyin fonksiyonları için gereken temel yağ asitleri bulunur. Bu nedenle çocuklarda balık tüketimi önemli ve gereklidir.

· Baklagiller; bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden çocuğun zihinsel faaliyetlerinin yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olur.

· Çilek; çocukların en çok sevdiği meyve olan çilek oldukçada faydalı bir meyvedir. Beyin fonksiyonlarının düzene girmesine yardımcıdır. İyi bir C vitamini antioksidan ve deposudur. Bu sayede bellek gelişimi güçlenmektedir.

· Süt ve süt ürünleri; çocuklar tarafından oldukça sevilir. D vitamini, kalsiyum, protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur. Bu sayede çocukların zekâ gelişimi olumlu yönde ilerler.

· Sebzeler; çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle renkli sebzelerde antioksidan daha fazla bulunur. Sebzeler de beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan içerir.

· Soya; soya hafızayı güçlendirir ve zekâ açar. Beyin işlevini olumlu yönde etkiler.

· Adaçayı; hafıza ve zekâ açmaya yardımcıdır.

  • Yulaf: Karbonhidrat oranı yüksek olduğundan hafıza ve dikkate olumlu yönde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.