Çocuklardaki Böbrek Taşlarının Nedenleri

Böbrek rahatsızlığı çok önemli hastalıklardan birisidir. Büyüklerde sıkça görülen bu rahatsızlık, artık çocuklarda da sıklıkla görülmeye başladı. Böbrek ile üriner sistem taşlarının genetik olduğu gibi beslenmeylede ilgili olduğunu biliyoruz. Yeterince sıvı alınmaması ve iklim’deki değişikliklerinde buna sebep olduğu söylenmekte.
Çocuklardaki böbrek taşları yenilenebiliyor, iki böbreğide etkiliyor ve enfeksiyona yol açabiliyor. Bunların önüne geçmek için erken teşhis çok önemli, belirtileri idrarda kanama, karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonlarında doktorunuza mutlaka gitmeli, gerekli incelemeler bir an önce yapılmalıdır. Böbrek sancısının çok acı verdiği söylenir.
Ultrasonografi yaptırılarak taş olup olmadığı saptanır. Ultrasonografi’den sonuç alınamıyorsa eğer,  tomografiden de yararlanılabilir. Çocuklarda taş tespit edildiğinde
nefrolojik değerlendirme yaptırıp, metabolik bozukluğun var olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bebeklere ve çocuklara idrar tahlili yeterli gelmektedir. Fakat büyük çocuklarda, bir günlük yani 24 saatlik idrarın toplanması ve idrar elektrolitlerinin incelenmesi gerekir. Taş düşüren hastaların düşürdükleri taşın incelenmesi yapılmalıdır.
Beslenmeyle de alakası olan böbrek rahatsızlıklarında  , bol su tüketmeli, tuzu hayatımızdan çıkartmalı, hayvansal besinleri az tüketmeli ve sebze ile meyveleri çok yemek gerekir.
Çocuklarda taş oluşmasına neden olabilecek yiyecekler ve içecekler arasında, çerez, kraker, cips, çay kahve, çikolata sayılabilir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlarda böbrek taşlarına neden olmaktadır. Taşlar bir santimetre ve daha büyükse o zaman kırdırma yöntemi ile onlardan kurtulmak mümkün. Gerekirse ameliyat ilede alınabilir. Çocuklarımızı zararlı olan herşeyden korumamız başlıca görevlerimizden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.