Çocukları Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

adsızBu yazımızda çocuklarımızı hastalıklardan koruma yolları hakkında bilgi vereceğiz. En kıymetli varlıklarımız; çocuklarımız sık sık hastalanır. Özellikle havaların soğuk olduğu zamanlarda çocuklar daha kolay hasta olur. Peki, çocuklarımızı hastalıklardan nasıl korumalıyız?

 

Çocuklar sık sık grip ve soğuk algınlığı yaşamaktadır. Özellikle evde birden fazla çocuk var ise hastalık diğer çocuklara da kolaylıkla bulaşır. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca tedavinin doğru bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızı hastalıklardan korunmak için bazı önlemler almalıyız. Bunlardan ilki, çocukları temizlik ve hijyen konusunda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza temizliğin önemini anlatmalı ve sık sık el yıkama alışkanlığını kazandırmalıyız. Çocuklara doğru el yıkama öğretilmeli ve çocukların neden ellerini sık sık yıkaması gerektiğini çocuğa anlatmalıyız. Özellikle yemek öncesinde ve yemek sonrasında çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını kazandırmalıyız. Bu şekilde çocukları hastalıklardan koruyabiliriz.

 

Çocukları hastalıklardan korumak için sadece el yıkamak yeterli olmayacaktır. Bir diğer önemli nokta da, çocukların hasta kişilerle yakın temas halinde bulunmasını önlemektir. Bilindiği gibi özellikle grip kişiden kişiye kolaylıkla geçebileceği için çocukları hasta kişilerden uzak tutmak alınacak bir diğer önlemdir. Hasta kişilerin çocuklara fazla yaklaşmaması gerekir.

Temizlik ve hijyenin yanı sıra giyim konusunda da dikkatli olunmalıdır. Havaların soğuk olduğu zamanlarda çocuklar dışarı çıkarken daha kalın giydirilmelidir. Mutlaka soğuk havalarda çocuklara şapka, atkı ve eldiven takılmalıdır. Temizlik ve giysi konusunda yeterli önlem alındı ise sıra düzenli ve dengeli beslenmeye gelir. Çocukların hastalıklardan korunması için dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenin önemi büyüktür. Bunun için de çocuk yeterli miktarda mineral, vitamin ve protein almalıdır. Yani yoğurt, süt, yumurta ve peynir ilk sıradaki besinlerdir. Günlük C vitamini alınması solunum yolları enfeksiyonlarından korumaya yardımcıdır. Bu nedenle portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller bol bol tüketilmelidir.

 

Çocukların doktor kontrolleri mutlaka düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Çocukların hastalıklardan korunması için yeterli uyku da önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızın yeterli uyumasını sağlamalıyız. Temizlik, giyim, beslenme ve uyku konularında özenli davranıldığında çocukların hastalanma riski de azalır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.