DIŞ GEBELİK

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl oluşur?

Dış gebelikte, döllenmiş yumurta rahim dışında farklı alanlara yerleşir. Bu durumda dış gebelik oluşur. Döllenmiş yumurtanın tüplere ya da yumurtalıklara yerleşmesi ile dış gebelik oluşmuş olur. Dış gebelikte genellikle döllenen yumurta fallop tüplerine yerleşir. Çok nadir olarak yumurtalık ya da rahim dışında ki başka farklı yerlere yerleşir.

Dış gebelik anne adayı için çok tehlikelidir. Çünkü dış gebelik oluştuğunda embriyo rahim dışına yerleştiği için canlılığını sürdüremez. Bu durum da anne adayının hayatını tehlikeye sokar. Fark edilmediğinde ölümle sonuçlanır.

Gebeliğin oluşması öncelikle tüplerde başlar ve döllenmeden sonra, döllenmiş yumurta rahime ulaşarak rahme yerleşir. Eğer döllenmiş yumurta rahim dışında bir yere yerleşirse, kısa bir süre sonra iç kanama başlar. Bu iç kanama fark edilmeğinde anne adayının hayatı tehlikeye girer. Dış gebelik oldukça sık görülen bir durum değildir. Genellikle gebelik süreci başarı ile tamamlanır.

Gebelikte ilk ultrason muayenesi oldukça önemlidir. Her hangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Gebeliğin normal yerleşimli olup olmadığına bakılır.

Dış gebelik belirtileri;

1. Karın ve kasık ağrısı

2. Vajinal kanama

3. Adet gecikmesi

4. Bulantı, kusma

5. Baş dönmesi

6. Tansiyon düşmesi

7. Bayılma

“DIŞ GEBELİK” için bir yanıt

  1. Merhaba bn 35 yaşındayım 3 aydır korunmayı bıraktık bebek için ilk ay 8 gün geç adet oldum 2. Ay 2 gun pembe akıntı oldu eylül ayında 10 gun erken ve kahverengi lekelenme 3 gun sürdü test yaptım adet günüm geçince evde test negatif çıktı ama kilo almaya başladım karnımda alt tarafta şişlik hissediyorum yani karın ve kaşık kısmından kilo aldım hamile olma ihtimali var mıdır teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.