Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum Kontrol Hapı ve Hamilelik

Bu yazımızda doğum kontrol hapları hakkında bilgi vereceğiz. Doğum kontrol hapı kullanılırken hamilelik riski var mıdır? Doğum kontrol hapları doğurganlığı etkiler mi?

Doğum kontrol hapı 28 tabletten oluşur. İçerisinde östrojen ve progesteron hormonlarının birlikte bulunduğu bir ilaçtır. Doğum kontrol hapları, korunma yöntemlerinde biridir. Diğer korunma yöntemleri gibi %100 bir koruma sağlamamaktadır. Ancak doğum kontrol hapları güvenilir bir korunma yöntemidir. Bu tür hapları kullanırken, güvenilir olması için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. İlk olarak bu haplar mutlaka saatlerinde ve her gün düzenli şekilde alınmalıdır. Aksi durumda güvenli bir korunma sağlamaz.

Eğer doğum kontrol hapını bir gün dahi almayı unutursanız hamilelik riski olabilir. Bu nedenle hapları düzenli şekilde almaya dikkat etmelisiniz. Doğum kontrol hapını kullanırken adet gecikmesi yaşadığınızda gebelik riski olabilir. Ancak her adet gecikmesi gebeliğin işareti olmayabilir. Aşırı stres, yorgunluk, aşırı egzersiz vb. nedenler adet gecikmesine neden olabilir. Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen, gebelik riski çok azdır. Eğer adette gecikme olmuşsa ve gebelikten şüpheleniyorsanız gebelik testi yaptırarak emin olabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının kullanım amaçları; ilk olarak bu hapların amacı doğurganlığı ortadan kaldırmak ve gebeliğin olmamasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapları âdeti düzenlemek ve hamililiği önlemek için kullanılır.

Bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de, doğum kontrol hapı bırakıldığında ne kadar süre sonra hamile kalınır? Hamileliğe karar verildiğinde 3 ay öncesinden doğum kontrol hapı bırakılmalıdır. Hap bırakıldıktan 3 ay sonra kadında tekrar yumurtlama başlar. Bu dönemde hamilelik şansı yüzde 80’e kadar yükselir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.