Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır: Doğum kontrol hapı faydaları ve yan etkileri

Gebelik önleyici yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı, cinsel ilişki sırasında yumurta oluşumunu önler ve spermin rahme ulaşmasını önleyerek gebeliği engeller. Doğum kontrol hapı kadınlık hormonu içeren yüksek doz hormonsal yapılı haplardır. Doğum kontrol haplarını her gün aynı saatte almak ve mutlaka her gün kullanmak gerekir. Düzenli kullanımlarda gebeliği önler ancak düzensiz kullanımda gebelik riski oluşur.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapı 21 gün boyunca her gün düzenli şekilde bir adet içilir. Kalan 7 günlük süre ise adet olunan süredir. Doğum kontrol hapının ilk kutusuna âdetin ilk günü başlanır ve her gün aynı saatte alınmaya dikkat edilmelidir. 21 günün sonunda 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içerisinde adet kanaması olacaktır. Yedi gün ara verildikten sonra 8. gün mutlaka doğum kontrol hapına başlanmalıdır. Bu 7 günlük süre içerisinde adet kanaması olmasa dahi, mutlaka 8.gün hapa tekrar başlanır. Hamile kalınmak istendiğinde doğum kontrol hapı üç ay öncesinden bırakılmalıdır.

Doğum kontrol hapının faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolünde ve doktora danışılarak içilmelidir. Doğum kontrol haplarının çeşitli faydaları vardır. Adet dönemlerinin düzenli olmasını sağlar. Doğum kontrol hapı adet düzenleyicidir. Ancak bu tür haplar mutlaka doktora danışarak alınmalıdır. Bir diğer faydası ise, vücutta akne, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler. Rahim içi kasılmaları en aza indirir.

Doğum kontrol hapının zararları nelerdir?

Çoğu kişi doğum kontrol haplarının zararlı olduğunu düşünür. Aslında doğum kontrol hapları sanıldığı gibi zararlı değildir. Hatta zararı yerine faydası vardır. Sadece bu tür hapların bazı yan etkileri vardır. İlk olarak doğum kontrol hapı bulantı yapabilir. Kan basıncını yükseltebilir. İlk kullanımda ani kilo artışına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.