Doğum korkusu ve doğum korkusunu yenmenin yolları

Doğum korkusu ve doğum korkusunu yenmenin yolları

Hamileliğin öğrenilmesinden sonra anne adayının kafasında birçok soru işareti olur. Hamilelikte bir sorun olup olmayacağı en fazla merak edilen sorulardandır. Gebelikte anne adayı birçok sorunla karşılaşır. Değişen hormonların da etkisiyle anne adayında birçok değişim gözlenir. Ancak gebeliğin sonlarına doğru anne adayında doğum korkusu başlar. Bayanların çoğunda gebeliğin sonlarında doğum korkusu oluşmuştur. Her gebenin hissettiği duygulardan biri olan doğum korkusu, doğumun yaklaşmasıyla daha da artar. Son aylarda bebeğin sağlığına dair endişeler daha ön plandadır. Tüm bunlar anne adayında endişelere neden olur. Çoğu gebe kadın doğum öncesinde kötü rüyalar görmektedir. Doğum korkusu normal bir duygudur ve bu duyguyu her gebe kadın yaşar.

Doğumdan önce ve doğumdan sonra anne adayının hayatı tamamen değişir. Bebek dünyaya gelirken annelik kimliği de doğar. Artık bir annesiniz ve gebelikte yaşanan birçok endişe yok oldu. Doğum korkusunun normal bir duygu olduğunu belirtmiştik. Ancak önemli olan bu duygunun ne yoğunlukta yaşandığıdır. Her anne adayı belli oranda doğum korkusu yaşar. Önemli olan bu duygunun sizin hayatınızı kâbusa çevirecek kadar yoğun yaşanmamasıdır. Doğum korkusunun ortaya çıkmasın da birçok neden olabilir. Bu nedenleri sıralayabiliriz;

  • İlk olarak anne adayı bilgi sahibi olmalıdır. Yani anne adayı araştırmalı ve doğru olanı öğrenmelidir. Yetersiz ve yanlış bilgiler doğum korkusuna neden olur. Anne adayı doğum konusunda sağlıklı ve doğru bilgiler edinmelidir. Çevreden duyduğunuz kulaktan dolma bilgiler sizi psikolojik açıdan rahatsız eder.
  • Çevrenizdeki bayanların doğum anılarını dinlemeyin. Özellikle ilk doğuma hazırlanan anne adayları, diğer annelerden bilgi almaya çalışır. Ancak olumsuz örneklerle karşılaşılması durumunda anne adayında doğum korkusu başlar. Anne adayının unutmaması gereken; doğum olayı normaldir ve doğal bir süreç ile ilerler. Çevrenizde sorunlu doğumlar kadar sorunsuz ve kolay geçen doğumlar da vardır. Her kadın gebeliği ve doğumu farklı şekilde yaşar.
  • Doğumdan önce anne adayları fiziksel ve duygusal kaynaklı kaygılar yaşayabilir. Çoğu anne dış görünüş ya da doğum sonrasını düşünerek doğum korkusu başlayabilir. Duygusal kaynaklı endişelerinizi çevrenizde ki kişilerle paylaşabilir ve bu durumu en aza indirebilirsiniz.
  • Çoğu anne ise doğumdan sonra hayatının nasıl değişeceği konusunda kaygılanır. Doğum sonrasında annenin hayatı elbette değişecektir. Bu nedenle doğum öncesinde kendinize bir plan hazırlayın ve bu yönde ilerleyin.
  • Doğum korkusunun oluşmasında en önemli neden belirsizliklerdir. Anne adayı doğumdan sonra neler olacağını, doğumla birlikte ev ekonomisinde oluşacak zorlukları ya da bu tür belirsizlikler endişeye neden olur. Endişe ve stres ise doğum korkunuzu artırabilir.
  • Doğum korkunuzu yenmek için kendinize vakit ayırın. Çeşitli uğraşlar ya da aktiviteler kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Bu da stresin azalmasına ve sizin mutlu olmanıza neden olur. Bunun için kendinize vakit ayırmayı unutmayın.
  • Doğum korkunuzu yenemiyorsanız yardım almayı ihmal etmeyin. Yardım almaktan çekinmeyin. Doğum korkusunu mutlaka yenmeniz gerekir. Bu nedenle mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.