Doğum sonrası cinsel isteksizlik

 Uzun bir hamilelik sürecinden sonra bebeğini kucağına alması ile bayanlar için yeni bir yaşam başlar. AdsızHamilelik sürecinde ve doğumdan sonra bayanlarda bazı şikayetler olabilir. Özellikle doğum sonrası oldukça önemlidir ve değişen hormonların etkisi ile anne adaylarında bazı değişiklikler olabilir. Doğum sonrası bayanların yaşadığı sorunlardan birisi de cinsel isteksizliktir. Bayanların bir kısmında doğum sonrasında cinsel isteksizlik görülebilir.

Hamilelik sürecinde yada çocuk sahibi olmadan önce çiftler normal cinsel yaşamına devam ederken, doğumdan sonra bayanlar cinsel isteksizlik yaşayabiliyor. Cinsel isteksizlik önemli bir sorundur ve bu yüzden çiftlerin arasında sorunlar çıkmaktadır.

Peki doğum sonrasında cinsel isteksizlik neden olur ve nasıl geçer?

Hamilelik sürecinde hormonların etkisi ile vücudun değişmesi, cinsel isteksizliğe neden olabilir. Aynı şekilde bebeğime zarar gelecek düşüncesi de anne adaylarının cinsellikten uzaklaşmasına neden olur. Hamilelik şikayetleri, anne adayının endişeli olması, anne adayının aldığı kilolar nedeniyle psikolojik olarak kendini güzel hissetmemesi, zor bir doğum, doğum sonrası şikayetler cinselliği olumsuz yönde etkileyen nedenlerdendir.

Cinsel isteksizlik sadece kadında değil erkekte de görülebilir. Doğumdan sonra annenin sadece bebeği ile ilgilenmek istemesi ve bebeklerden arta kalan zamanlarda da dinlenmek istemeleri cinsellikten uzaklaşmalarına neden olabilir. Ayrıca annelerin doğumdan sonraki ruhsal durumu da cinsel isteksizliği tetikleyebilir.

Doğumdan sonra anneler zamanlarının çoğunu bebekleri ile ilgilenerek geçirirler ve hayatın merkezi bebekleri olur. Bu süreçte eşler anlayışlı ve sakin olmalıdır. Zor bir doğum anneyi psikolojik olarak etkileyeceğinden, doğumdan sonra anneler ruhsal olarak oldukça hassastır. Bu nedenle anneye gereksiz eleştiriler yapılmamalı ve anneliğe alışması için zaman tanınmalıdır. Loğusalık döneminde anneler çok fazla kalabalıktan rahatsız olabilir. Annenin bu dönemi kolay atlatması için en iyi tedavi anneye destek olmak, anlayışlı olmak ve sevginizi göstermek olacaktır.

Doğumdan sonra cinsel isteksizlik normaldir ancak bu sürecin uzaması ciddi sorunlara yol açabilir. Uzmanlar doğumdan sonra cinsel isteksizliğin belirli bir süre normal olduğunu ve ilerleyen günlerde bu sorunun kendiliğinden ortadan kalktığını söylemektedir. Eğer sorun devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve yardım alınmalıdır.

Doğumdan sonra loğusalık dönemi annenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileşme sürecidir. Bu dönemde kadınlar kendini her açıdan toporlamaya çalışır. Doğumdan sonra annelerin cinsellik konusunda endişe yaşaması normaldir. Eşler bu dönemde daha anlayışlı olmalıdır çünkü doğum sonrası cinsel isteksizlik 3-4 hafta sonra son bulacaktır.

Doğum sonrası cinsel isteksizlikte, değişen hormonların etkisi olduğu da unutulmamalıdır. Doğum sonrası yüksek düzeyde salgılanan hormonlar cinsel isteği azaltabilir. Bu durum geçicidir ve bu dönemde ısrarcı olunmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.