DOĞUM SONRASI KİLO VERMEK

DOĞUM SONRASI ALINAN KİLOLAR NASIL GERİ VERİLİR?

Bayanların en çok korktuğu durum hamilelik sırasında alınan kiloları geri verememektir. Hatta bazı bayanlar alınan kilolar yüzünden hamileliği düşünmez. Bayanlara göre doğumda alınan kiloları vermek zor ve sıkıcı bir durumdur. Aslında alınan kiloları kolay ve sağlıklı bir şekilde geri vermek o kadar da zor değildir. Önemli olan doğumdan sonra annenin sağlıklı bir şekilde beslenip, yediklerine çok dikkat etmesidir. Bunun nedeni anne hem kendi sağlığı için hem de bebeğinin sağlıklı gelişmesi için beslenmesine dikkat etmelidir. Çünkü doğumdan sonraki aylarda bebeğin gelişimi tamamen annenin beslenmesine bağlıdır.

Bazı anneler doğumdan hemen sonra diyet yapmaya başlar. Ancak bu çok yanlıştır, hemen diyete başlamak sakıncalı olabilir. Alınan kiloları geri vermenin en güzel yolu az ve sık yemek yiyerek, sağlıklı ve dengeli beslenerek ve düzenli yürüyüş yaparak kilolardan kolaylıkla kurtulmaktır. Alınan kiloların kolay verilip verilmeyeceği de hamilelik boyunca alınan kilolara bağlıdır. Yani hamilelikte alınan kilolar önemlidir. Eğer anne hamilelikte 10 kilo almış ise doğumdan sonra bu kiloları verip forma girmesi kolaydır. Fakat hamilelikte 20 kilo alınması bu kiloların geri verilmesini zorlaştırır. Doğumdan sonra beslenmek ne kadar önemli ise hamilelikte de beslenmek oldukça önemlidir.

Kilo vermede en uygun zaman emzirme dönemidir. İlk 6 ay bebek anne sütü ile beslenecekse anne beslenmesine dikkat etmelidir. Yetersiz beslenme anne sütünü azaltır. Bu nedenle hem sütün kalitesini arttırmak hem de sütünün artması için iyi beslenilmelidir. Emzirme döneminde kilo verilemediyse, fazla kiloların geri verilmesi için doğumdan 4 ay sonra özel diyetlere başlanabilir. Bu özel diyetler diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Sağlıklı kilo vermek için hem hamilelik döneminde hem de doğumdan sonra bir diyetisyene gitmesinde fayda vardır. Çünkü anne artık hem kendi hem de bebeği için doğru beslenmek zorundadır. En güzel beslenme biçimi ise öğün atlatmadan, az sık şekilde yemek yiyerek ve özellikle akşam yemeklerini erken ve hafif yemektir. Bu şekilde hamilelikte dengeli kilo alınır, doğumdan sonra ise dengeli kilo verilebilir. Hamilelikte az kilo almanın bir diğer faydası ise çatlaklar ve diğer gebelik sorunlarının daha az görülmesidir.

Emziren anneler bol sıvı almalıdır. Sıvı tüketimi hem metabolizmanın hızlanması hem de süt miktarının azalmaması için önemlidir. Fakat sıvı alımı çay kahve gibi içeceklerden alınmamalıdır. Bunun yerine süt, hoşaf, ayran, limonata, şerbet, su, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Emzirme döneminde anne düzenli olarak süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum bakımından zengin olan besinleri tüketmeye dikkat etmelidir. Ayrıca her gün vitamin açısından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmelidir. Alınan kiloları geri vermek için kuru baklagil yemeklerini de bir porsiyon şeklinde düzenli olarak tüketmelidir. Anne kendi sağlığı için, sağlıklı olmak ve sağlıklı kilo vermek için beslenmeye dikkat edilmelidir. Beslenmenin yanı sıra spor ve egzersizlere de zaman ayırmalısınız. Normal de düzenli spor ile ilk 6 ay içinde fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Kilo vermede en uygun zamanlar ilk aylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.