Doğum Sonrası Saç Neden Dökülür?

Doğumdan sonra saç dökülmesi

Gebelik oldukça özel bir süreçtir. Ancak bu süreçte bazı gebelik sorunları görülebilir. Bunun nedeni vücudun bu yeni duruma hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak hazırlanmasıdır. Bazı sorunlar ise doğumdan sonra başlar. Bu sorunlardan birisi de doğum sonrası saçların aşırı dökülmesidir. Hemen hemen her annede bu durum görülür.

Peki, doğum sonrası saçlar neden dökülür?

Hamilelikte saç dökülmesinin nedenleri hormonsal ve psikolojiktir. İlk olarak hamilelikte başlayan saç dökülmesi, doğumdan sonra daha da fazlalaşır. Çünkü gebelik ve doğum sonrası anne için oldukça sıkıntılı geçen bir süreçtir. Özellikle doğum sonrası annelerin beden ve ruh halinde birçok değişim olur. Anne hamilelik ve doğum depresyonu yaşayabilir. Bu nedenle gebelik süresince ve doğum sonrasında eşlerin destekleri çok önemlidir.

Stres saç dökülmesinin en önemli nedenidir. Bir de doğum sonrasında ki uykusuz geceler eklendiğinde stres daha da artar. Anne de strese bağlı saç dökülmesi olabilir. Normal saç dökülmesi günde 80–100 arası saç telidir. Uzmanlar bu saç dökülmesinin normal olduğunu söylüyor. Ancak uzun süren şiddetli strese önce saçlar tepki veriyor. Bu nedenle saçlarda aşırı dökülme görülür. Gebelik sonrası hormonların değişmesi, stres, uykusuzluk, aşırı kilo alınması gibi nedenler saçları olumsuz etkiler ve dökülmeler başlar.

Doğum sonrası saç dökülmesinin bir diğer nedeni de gebelikte mat ve cansız görünmeye başlayan, incelen saç tellerinin hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hızla dökülmeye başlamasıdır. Çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerinin azalması saç dökülmesine neden olur.

Doğum yapan kadınlarda ilk 6 aylık dönemde saç dökülmesi sık rastlanan bir durumdur. Doğum sonrasında saç dökülmesi normla bir durumdur. Çünkü gebelik boyunca yükselen östrojen hormonu, doğum sonrasında normal seviyeye düşer. Bu da saç dökülmesine neden olur. Bu geçici bir dökülmedir. Bu yüzden anneler bu durumu kendilerine sorun yapmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.