DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ

DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ

Gebelik oldukça zorlu bir süreçtir. Gebelik boyunca anne adayında birçok gebelik şikâyeti görülebilir. Doğumdan sonra annenin vücudunun eski haline dönmesi biraz zaman alır. Doğumdan sonra da anne dikkatli olmalıdır. Çiftler ise bazı konularda kararsızlık yaşamaktadır. Bu konulardan birisi de doğumdan sonra cinsel ilişkidir. Peki, doğumdan ne kadar sonra cinsel ilişki olur? Doğumdan ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilebilir?

Normal doğum ya da sezaryen doğumlarda vücudun eski haline dönmesi biraz zaman alır. Bu nedenle cinsel hayatı biraz ağırdan almak en doğrusudur. Gebeliğin başlamasıyla birlikte çiftlerin cinsel yaşamlarında da değişiklikler olur ve eski uyumu yakalamak oldukça zorlaşır. Anne adayları gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşünür. Aslında gebelikte cinselliğin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Doğumdan sonra ise hormonsal değişimler ve hassasiyet anneleri cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir.

Doğumdan sonra ilk 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Doktorlar doğumdan sonra cinsel ilişki için 6 hafta beklemenin uygun olduğunu düşünmektedir. Annenin vücudunun eski haline gelmesi, doğum sonrası kanamaların bitmesi ya da rahmin eski haline gelmesi için ilk 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Normal doğumlarda ilişkiye girmek için 6 haftanın geçmesi gerekir. Fakat çiftler bu süreden önce de cinsel ilişkiye girebilir. Bu tamamen annenin kendini iyi hissetmesine bağlıdır. Fakat 6 haftadan önce annenin vücudu ve vajina normale dönmediği için çiftler bu durumdan rahatsız olabilir. Doğumdan sonra ilk haftalarda annede kanama ya da akıntılar görülebilir. Normal doğumlarda vajina da dikiş olması cinsel ilişki süresini uzatabilir. Dikişlerin iyileşmesi için mutlaka 6 hafta beklenmelidir ve doktorunuza danışarak cinsel yaşama geri dönülmelidir. Dikişler tam olarak iyileşmeden cinsel ilişkiye girilmesi aşırı ağrıya neden olur.

Doğumdan sonra ilk aylarda vajinada kuruluk, hassasiyet görülebilir. Bu durum doğumdan sonra normaldir. Doktorunuza danışarak, krem ya da jellerden kullanabilirsiniz. Eğer cinsel ilişki sırasında ağrı oluşuyorsa, doktorunuza mutlaka danışın.

Doğumdan sonra devamlı bebekle ilgilenmek, doğumun yaratmış olduğu stres gibi konular annede yorgunluğa neden olur. Doğumdan sonra genelde anneler yorgun ve halsizleşir. Bu durum çiftlerin cinsel yaşamını da etkilemektedir. Bu nedenle bu konuyu eşinizle mutlaka paylaşın. Eşinizle daha fazla vakit geçirin. Doğumdan sonra cinsel isteğin azalması geçici bir durumdur. İlerleyen zamanlarda eski normal hayatınıza geri döneceksiniz. Eğer kendinizi kötü hissediyor iseniz mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.