Dört Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri: 4 Yaş Çocuğu Neler Yapar?

4 yaş çocuğu birçok özelliğini kazanmaya başlamıştır. Artık çok farklı bir kişi olacaktır. Yavaş yavaş büyümekte ve ilkokul çağına da yavaş yavaş yaklaşmaya başlamıştır. Çocuk bu dönemde kendine bir kişi yani örnek alacağı bir model arar. Bazı temel alışkanlıklarını kazanmaya bu yaşlarda başlar. Bu dönemin belirli özellikleri vardır. En önemli özellik; çocuk artık aile dışında ki kişilerle iletişim kuracak ve yeni bir dünyayla tanışacaktır. Bu sayede yeni şeyler öğrenecek ve çevreyle iletişimi sayesinde eğitilecektir.

Bu dönemin bir diğer özelliği de çocukta oluşan dengesizliktir. Üç yaşında çok iyi koşan bir çocuk dört yaşında bunu yapamayabilir. Aksine koşmak yerine sık sık düşer ve yüksekten korkma duygusu başlar. Bu dönemde korkularını çeşitli ifadelerle gösterir. Örneğin gözlerini kırpar, tırnaklarını yer veya parmak emme alışkanlığı oluşur. Ancak bunlar o döneme aittir ve geçicidir.

Çocuk bu dönemde her konuda kararsızlık yaşar. Nereye gideceğini, ne yapacağını, ne yemek istediğine karar veremez. Verdiği zamanda kesin kararını değiştirir. Annesi ne yemek istediğini sorduğunda çocuk istediği yemeği söyler. Ama yemek ortaya gelince vazgeçer ve başka bir yemek ister. Bu nedenle anne ve babalar sakin olmalı ve çocuğun her istediği şeyi dikkate almamak gerekir. Çocuk anlık değişimler yapabilir. Neşeli iken aniden üzüntülü bir havaya girebilir. Arkadaşlarıyla oynamak ister ama huysuzluk yapar. Çok sakin iken bir anda aşırı gürültü yapan ve evi savaş alanına çeviren bir kişi olabilir. Bu kadar çabuk kişilik değiştiren çocuğa karşı annenin ve babanın kararlı, kesin ve net tavırlı bir tutum içinde olmalıdır. Bunun yanında çocuğu çok utandırmayacak cezalar vermek gerekir. Aksi durumda çocuk ile baş edemezsiniz. Bu yaşta çocuk oyuncakları ile oynamayı sever. Birilerini taklit eden veya çevresini anlatan oyunlar oynar.

4 Yaş Çocuğunun Konuşması Nasıldır?

4 yaşındaki çocuk konuşma açısından iyidir. Düzenli cümleler kurar ve sürekli konuşur. Hep konuşmak ister, birinin onu dinlemesini bekler. Eğer çevresinde kimse yoksa kendi kendine konuşur. Kendi kelimeler uydurur, konuşmalarında bu kelimeleri sık olarak söyler. Sürekli bir hareket halindedir. Çok enerjiktir ve hiç yorulmaz. Mülkiyet duygusu bu yaştaki çocuklarda yoktur. Halen her şeyin kendilerine ait olduğunu sanırlar. Çocuk başka yerde oynadığı oyuncağı evine getirebilir. Çünkü onunla oynamıştır ve artık o oyuncak onun olmuştur. Böyle durumlarda çocuğa baskı yapmak yanlıştır. Çocuğa “hırsızlık yaptın” veya “niye çaldın” onu gibi ithamlarda bulunmak yanlıştır. Unutmayın ki o çocuktur ve birçok duygusu gelişmemiştir. Bu yaştaki çocuklardan mükemmel olmaları beklenemez. Yaşının büyüyor olması, çocuğun duygularının hepsinin geliştiği anlamına gelmez. Çocuk her şeyi zamanla öğrenecektir.

4 Yaş Çocuğunun Hayal Gücü

Çocukta bu yaşlarda hayal gücü çok yüksektir. Mükemmel şekilde senaryolar yazar ve size gerçekmiş gibi anlatırlar. Aslında bu yaşta gerçek ile düşü birbirinden ayıramaz. Bunun için çocuğu yalancılıkla suçlamayın. Çocuğun hayal kurması zekâ gelişiminin iyi olduğunu gösterir. Bazen kurduğu hayaller de kendiside vardır ve kendisi hep hükmeden, emir veren kişidir. Bu nedenle gerçek hayatta da çevresindeki kişilere emir verebilir.

4 yaş çocukta boy ve kilo nasıl olmalıdır?

4 yaş kız çocuklarında boy; 92–112 cm arası, kilo; 11,5- 20,5 kg. arası normaldir.

4 yaş erkek çocuklarında boy; 92–114 cm arası, kilo; 12- 21 kg. arası normal değerlerdir.

4 Yaş Çocuğunda fiziksel değişiklikler;

Çocuk 4 yaşına girdiğinde ortalama 2 kg. alacak ve 5 cm. civarında uzayacaktır. Yüzü daha geniş ve yüz hatları daha belirginleşecektir. Takla atabilir ve sıçrayabilir. Elbiselerini yanlış da olsa giyebilir, ayakkabılarını yardım ile bağlayabilir. Yemek yerken çatal ve kaşık kullanabilir. Dişlerini fırçalar, ellerini kendi yıkayıp, havluya silebilir.

4 Yaşındaki Çocuğun Duygusal gelişmesi

Hayal gücü kuvvetlidir. Gerçek ile düşü pek ayırt edemez. Olmayan şeyleri olmuş gibi anlatır. Kendine olan özgüveni günden güne artar. Herkesin kendisini dinlemesini ve ilgilenmesini bekler. Kendine örnek aldığı kişi gibi davranır ve konuşur. Bu dönemde küfür etme gibi davranışlarda bulunur. Sinirlendiğinde tepkisini küfür ederek gösterir. Aynı şekilde model aldığı kişi küfür ediyorsa, söylenenleri ezberler ve kullanır. Cinsiyet kavramını fark etmeye başlar ve erkek kız farklılığı hakkında sorular sorar.

4 Yaş Çocuğun Sosyal gelişimiutku2

Arkadaşları ile ilişki kurar. Kendi yaşıtlarıyla oyun oynamayı sever. Oyun oynamak için ilk tercih kendi cinsiyetinden olan çocuktur. Bazı kuralları anlar ve oyun içinde bunlara uyar. Her zaman önder olmak ister. Çevresindekilere emir vermek, görev dağılımı yapmak hoşuna gider. İnatçıdır ve her zaman kendisi istediği gibi hareket eder. Oyun içinde aniden kavga eder ve huysuzluk çıkarır. Çabuk kişilik değiştirir. Mutluyken aniden mutsuz olabilir. Paylaşmayı kavrar.

4 Yaş Çocuğu Dil gelişimi

Düzgün cümleler kurabilir, bildiği kelime sayısı 2000 civarındadır. Beş kelimelik cümleler kurabilir. Sürekli konuşur ve birilerinin onu dinlemesini ister. Bazense kendi kendine konuşarak hayal ettiği şeyleri anlatır. Konuşmaları anlaşılırdır. Sürekli soru sorar, “ne, niçin, nasıl” gibi soru kelimelerini sık sık kullanır. Çocukla konuşulurken kelimeler düzgün söylenmelidir. Bu dönemde çocuğun sorduğu sorulara anlayabileceği şekilde cevap vermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.