Düşük belirtileri nelerdir?

Düşük belirtileri nelerdir?

Gebelikte düşük bayanların en çok korktuğu durumlardan birisidir. Özellikle iki ya da daha fazla sayıda düşük yapan bayanlarda bu durum daha da endişe verir. Peki, düşük yapıldığı nasıl anlaşılır? Düşüğün belirtileri nelerdir?

Hamileliğin 20 haftadan önce sonlanması yani 20 haftadan önce bebeğin kaybedilmesine düşük denir. Düşüğün çeşitli nedenleri olabilir. 20. haftadan sonra oluşan bebek kayıplarına ölü doğum denilmektedir. Düşüğün en sık görüldüğü hafta gebeliğin ilk 13. haftasıdır. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 ayında çok dikkatli olunmalıdır. Hamileliğin ilk 13 haftasında oluşan düşüklere ise erken düşük adı verilir.

Düşüğün belirtileri;

 1. Kanama ya da lekelenme düşüğün belirtilerindendir. Gebelikte kanama görülebilir ancak gebelikte oluşan hiçbir kanama normal karşılanmaz. Bu nedenle gebelikte hafif ya da ağır şekilde kanama olması durumunda hemen bir doktora başvurulmalıdır.
 2. Kanamanın bir günden uzun sürmesi ya da şiddetli şekilde olması düşük belirtilerindendir.
 3. Karın bölgesinde ağrı ve karın orta kısmında kramp hissedilmesi düşük belirtisi olabilir. Kramplar lekelenme ile birlikte oluyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
 4. Üç günden fazla süren pembe ya da kahverengi akıntılarda da dikkatli olunmalıdır.
 5. Kanama ve karın bölgesinde krampın aynı anda olması düşüğün en önemli belirtisidir.
 6. Bel ve sırt bölgesinde ağrı olması düşüğün bir diğer belirtisidir. Ancak bu durum gebeliğin erken dönemlerinde de görülebilir. Önemli olan belirtilerin kanama ile birlikte olup olmadığıdır. Kanama ile birlikte bel ve sırt bölgesinde ağrı düşüğün belirtisidir.
 7. Hamilelik değerlerinin düşmesi ve gebelik belirtilerinin kaybolması düşüğün belirtilerindendir.
 8. Hamilelik hormonunun düşmesi sonucunda gebelik testleri negatif çıkacaktır. Gebelik testinin negatif çıkması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.
 9. Gebelikte stres çok tehlikelidir. Bu yüzden anne adayının stres yaşaması düşüğe neden olan bir diğer etkendir.
 10. Vajinal akıntı gebelikte sıklıkla görülen bir durumdur. Ancak akıntının kötü kokulu olması ve çok fazla olması durumunda dikkat edilmelidir. Gebelikte oluşan anormal akıntılar düşüğün belirtilerinden birisidir.
 11. Daha önceki gebeliğin düşükle sonlanması ve bu hamileliğinizde kanama ve ya kramp olması düşüğün belirtilerinden birisidir.

Genellikle düşük tehlikesi olan bayanların dinlenmesi ve ani hareketten kaçınması istenir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek gebelikte önemlidir. Ayrıca ağır ve yorucu işlerden, egzersizlerden uzak durmalısınız. Stresten uzak durmak sağlıklı bir gebelik için çok önemlidir. Folik asidin gebelikte alınması gereklidir. Bu nedenle doktorunuza bu durumu danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.