Düşük Nedir? Düşük Nedenleri Nelerdir?

Anne adaylarının en çok korktuğu durumlardan birisi de düşüktür. Düşük olayı birçok bayanın başına gelmiş bir olaydır ve bu duruma sıklıkla rastlanır. Peki, düşük nedir? Düşük yapıldığı nasıl anlaşılır ve düşük nedenleri nelerdir?

Düşük; gebeliğin yirminci haftası tamamlanmadan önce gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bebeğin, anne karnındaki ağırlığının yarım kilo olmadan anne karnından ayrılmasına düşük denir. Düşüğe neden olan birçok sebep vardır. Bu sebeplerden ilki, bebeğin genetik açıdan anormal olmasıdır. Bu gibi durumlarda yani genetik bozukluklarda annenin vücudu bebeği yabancı bir cisim olarak algılar ve vücuttan atmaya çalışır. Eğer bebeğin oluşumu sırasında bir anormallik durumu söz konusu olursa, bebeğin hücrelerinde çoğalma görülmeyecektir ve bu durum da düşük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı durum spermlerin ya da yumurtaların oluşumu sırasında da olabilir. Bu gibi durumlarda hamilelik oluşmuşsa düşük ile sonlanma riski yüksektir. Düşüğe neden olan sebeplerden birisi de anne adayının gebelik sırasında kullandığı ilaçlardır. Eğer anne gebelik sırasında herhangi bir ilaç kullanmışsa gebelik düşük ile sonlanabilir. Bu nedenle anne adayı dikkatli olmalıdır, eğer ilaç kullanımı sırasında hamilelik fark edilirse hemen bir doktora gidilmelidir.

Bazı durumlarda anne adayının gebeliğinde düşük tehlikesinin olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bebeği görmek adına çekilen ultrasonografide bebeğin kalp atışlarının zamanından önce görülmesi durumuna dikkat etmek gerekmektedir. Ya da anne adayında kanama olması, ağrı ve kasılmalar olması durumunda düşük tehlikesinden söz edilebilir. Eğer anne adayında kanama varsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Gebelikte oluşan kanamalar normal karşılanmaz. Bu nedenle anne adayı bu konuya dikkat etmelidir.

Ayrıca rahim ağzının kapalı olması da düşük tehlikesini beraberinde getirmektedir. Anne adayında düşük tehlikesi varsa dikkat edilmesi gerekir. Düşük tehlikesi durumu söz konusu ise, anne adayına yatak istirahatı verilmektedir. Yatak istirahatında anne adayı tüm fiziksel aktivitelerinden uzak durmalı, sadece gerekli durumlarda ayağa kalkmalıdır. Yani sadece banyo, ya da yemek yemek, ve benzer nedenlerle istirahatı bırakmalıdır. Ancak düşük tehlikesi riski çok fazla ise anne adayı tüm ihtiyaçlarını yatakta karşılamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.