DÜŞÜK SONRASI HAMİLELİK

Düşükten sonra ne zaman hamile kalınır?

Düşük birçok bayanın başına gelmiş bir olaydır. Belki de bayanların gebelikten korkmalarının en büyük nedeni düşük yapma riskidir. Anne adayları gebeliğin başlamasından itibaren hep bir endişe içinde olurlar. Bebeğime bir zarar gelecek düşüncesi anne adaylarını ruhsal olarak etkiler. Bazen ise çeşitli nedenlerden dolayı düşükler meydana gelebilir ve gebelik sonlanabilir. Bayanların korktuğu bir başka durum da düşüğün diğer hamileliklere etkisinin olup olmadığıdır. Bayanlar bu konuda rahat olabilir. Çünkü düşük sadece o gebelik içindir. Düşüğün diğer gebeliklere bir etkisi yoktur.

Düşük sonrasında çiftlerin 3 ay korunmaları ve hamile kalınmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak bazen erken gebelikler olabiliyor. Böyle durumlarda yani erken hamile kalınması durumunda da herhangi bir risk yoktur. Düşükten sonra hemen hamile kalınmaması ve çiftlerin en az 3 ay korunmaları anne sağlığı için faydalı olur. İlk gebeliklerde düşük normal karşılanmaktadır. Ancak ikinci ya da üçüncü gebeliğinde düşükle sonlanması sonucunda tekrar hamile kalma ihtimali sadece doktor denetiminde olur. Doktorların önerileri doğrultusunda anne adayı tekrar hamileliği denemelidir.

Bayanların merak ettiği sorulardan biriside, düşük olayından sonra tekrar hamilelikte düşük yapma riski kaçtır? Düşük yapan bir kadının bir sonraki gebeliğinde bir sorun olmaz. Yani bir sonraki gebelikte düşük olma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle düşük yapmış bayanlar bir sonraki gebeliklerinde rahat olmalıdır ve aynı durum meydana gelecekmiş gibi endişe yaratmamalıdır. Her zaman sakin olmalıdır. Çünkü düşüğe neden olan bir faktörde strestir. Stres düşük riskini arttıran faktörlerdendir. Düşük yapan bayanlara tekrar hamile kalmaya karar verdiğinde mutlaka doktora danışmalıdır. Eğer önceki düşüğün sebebi biliniyorsa buna yönelik önlemler alınmalıdır.

“DÜŞÜK SONRASI HAMİLELİK” için 2 yanıt

  1. Bende 7haftalık gebeydim bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj olmak zorunda kaldım çok etkiledi beni ve tekrar hemen istiyorum korunmasam zararı olurmu bebek için lütgen yardımcı olur musunuz bana

  2. Bende 14 haziranda bebeğimin kalbi durdu aldırmak zorunda kaldım 10haftalikti şimdi hamile kalmak istiyorum ne zaman hamilelik olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.