EMZİRİRKEN ORUÇ TUTULURMU?

EMZİREN ANNELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

Birçok anne hamileyken ya da bebeğini emzirirken oruç tutmak konusunda kararsız kalır. Emzirirken oruç tutmak sütü azaltır mı diye düşünürler. Bu yazımızda sizlere emzirirken oruç tutmak hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece emzirirken oruç tutmak isteyen anneler daha bilinçli olacağı için kararsızlık yaşamaktan da kurtulurlar.

Ramazanın gelmesiyle hamile ve emziren bayanların en çok sorduğu soru da hamileyken ya da emzirirken oruç tutulur mu oluyor. Özellikle havaların sıcak ve günlerin de uzun olması emziren bayanları oldukça zorluyor. Bebek ilk 6 ay içerisindeyse annenin oruç tutması ve emzirirken açlığa susuzluğa dayanması çok zordur. İlk olarak şunu unutmamak gerekir ki, bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bu durumda annenin oruç tutması emzirirken bu dönemde bazı problemler yaratabilir. Bazı anneler ise emzirirken oruç tuttuğunda sütünün azalacağından ve bebeğinin tam olarak beslenememesinden korkar. Eğer anne emzirirken oruç tutuyorsa ve sütünde azalma oluyorsa oruç tutmamalıdır. Ayrıca bebeğin kilosunda da bir azalma olursa emzirirken anne oruç tutmamalıdır.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebek tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Bu nedenle ilk 6 ay emziren annelerin oruç tutmaması daha iyi olacaktır. Ancak 6. aydan sonra bebek ek gıdalara geçiş yapacağından emzirirken anne oruç tutabilir. Emzirirken oruç tutan anneler beslenmesine çok dikkat etmelidir. Dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Emzirirken oruç tutan annelerde kalori ihtiyacının arttığı unutulmamalıdır. Bu nedenle kalori ihtiyacını dengelemek için esmer ekmek ve tam tahıl içerikli gıdalarla beslenilmeli, gün içerisinde en az üç litre su içilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.