Emzirmenin Faydaları: Emzirmenin Bebek Ve Anneye Yararları Nelerdir?

Anne sütünün ne kadar yararlı olduğu konusunda 1000 kadının katıldığı bir çalışmada çok önemli verilere ulaşılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen çarpıcı sonuçlar şöyle:

1- Kadınların yüzde 34’ü modern bebek mamalarının anne sütüyle eşdeğer besleyiciliğe sahip olduğunu zannetmektedirler. Ancak bebek mamaları, anne sütünde bulunan antikor, canlı hücreler, enzimler veya hormonları içermemektedir. Beslenme sadece vitamin ve mineralden ibaret değildir.

Her bebek için annesinin sütü özel olarak üretilmiş ve annesinin sinesine yerleştirilmiştir, yani anne sütünün formülü bebeğe göre değişiklik gösterir. Bebek için kendi annesinin sütü bebeğe özeldir.

2- Yaşları 16 ile 24 arasında olan genç kadınların yüzde 20’si, emzirdikleri zaman göğüslerinin şeklinin bozulmasından korkuyorlar. Ancak, emzirmek annenin günde 500 kalori harcamasına sebep olur. Böylece rahim normal haline daha çabuk döner ve uzun dönemde göğüslerin şeklinde bir değişiklik olmaz. Bu korku tamamen asılsızdır.

3- Kadınların yüzde 67’si, insanların toplum içinde emzirmeyi hoş görmediklerine inanıyor. Ancak çoğu kişi, toplum içinde ihtiyatlı bir şekilde, yabancılardan sakınarak bebeğini emziren anneyi hoşgörüyle karşılamaktadır.

4- Kadınların yüzde 95’i, emzirmenin doğal bir kabiliyet olduğunu ve bazı annelerin bu yeteneğe sahip olmadığını düşünüyor. Oysa ki emzirmek bir beceri işidir ve pratik yapmak gerekir. Annenin bu konuda yardım alması gereklidir. Büyüklerden ve daha önce çocuk emzirmiş diğer annelerden destek almak, onlardan emzirmenin nasıl yapılacağına dair ipuçları almak, annenin bu sorunu aşmasını kolaylaştıracaktır.

5- Kadınların yüzde 87’si, bazı annelerin bebeğin beslenmesine yetecek kadar sütü olmadığına inanıyor. Ancak, araştırmadan çıkan sonuçlara göre, bütün anneler doğru bilgilerle ve destekle bebeğini sadece anne sütüyle besleyebilir. Yani anne sütü bebeğe tek başına yetebilir. Amerika Birleşik Devletleri Toplum Sağlığı Derneği başkanı Melanie Johnson, özellikle ilk altı ay anne sütüyle beslenen bebeklerin gelişimlerinin ve sağlık durumlarının genel olarak çok iyi olduğunu belirtmekte ve eklemektedir: “Eğer hamileyseniz veya yeni anne olduysanız, ısrarla belirtiyoruz ki, bu tür yanlış inançlar, bebeğinizi emzirmenize engel olmasın.”

Emzirmenin Bebek Ve Anneye Yararları Nelerdir?

• Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm besin ihtiyacını karşılar.

• Annesi tarafından emzirilen bebeklerde orta kulak iltihapları, allerjik hastalıklar, kusma, ishal, menenjit ve akciğer enfeksiyonlarına daha az rastlanır. Ayrıca beşik ölümünden de koruyucu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bebekler için sindirimi kolaydır.

• Her zaman hazırdır. Yapımı için hiçbir şeye ihtiyaç yoktur.

• Anne ve bebek arasında duygusal ve fiziksel olarak özel bir bağın kurulmasını sağlar.

• Anneden emzirme sırasında kalori harcanarak doğum sonrası fazla kilolarını atmasını sağlar.

• Yumurtalık ve meme kanseri riski emziren annelerde daha azdır.

• Annenin kemik yapısını sağlamlaştırıp ileri yaştaki kemik kırıklarını önler.

• Annenin normal adet düzenine dönüşünü geciktirir. Bu, bir sonraki hamileliği geciktirmekle beraber bir doğum kontrol yöntemi değildir.

• Emzirme anne rahminin normal boyutlara dönmesini hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.