ERKEN DOĞUM

ERKEN DOĞUM NEDİR?

Erken doğum tüm anne adaylarının korktuğu bir durumdur. Anne adayı hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren doğuma kadar geçen sürede birçok fiziksel ve duygusal değişim yaşar. Anne adayının kafasında birçok soru işareti olur ve her zaman anne adayı endişelidir. Tüm bu sıkıntılar annenin bebeğini kucağına aldığı anda biter. Tabi eğer bebek erken gelmeye karar verirse bu yaşanan sevinç daha da erken olur. Erken doğum gebelikteki riskli durumlardan birisidir. Erken doğum olması gebelikte bazen tehlikeli olmaktadır. 40. haftasını dolduran fetüsün rahim dışına atılması normal doğumdur. Gebelikte 28 ve 37. haftalar arasında yapılan doğumlar erken doğum yani prematür doğumdur. Yani 37. haftadan önce olan doğumlar erken doğumdur. Erken doğan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılır. Gebeliklerin çok az bir kısmı beklenen tarihte sona erer. Anne adaylarının büyük bir kısmı ise beklenen tarihten önce bebeklerini kucağına alır. Bu süre ortalama bir haftadır.

Erken doğum riskini arttıran bazı faktörler vardır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Anne adayının iyi beslenememesi
  • Çoğul gebelikler
  • Kanamalar
  • Sigara ya da alkol kullanımı
  • Önceki gebeliklerde erken doğum olması
  • Gebelik sırasında herhangi bir cerrahi işlem olması
  • Gebelik zehirlenmesi
  • Fetüsün anne karnında ölmüş olması şeklinde sıralanabilir.

Eğer anne bu risk faktörlerinden birini taşıyorsa dikkatli olmalıdır ve doktor muayenelerini ihmal etmemelidir. Genelde takipsiz gebeliklerde erken doğum riskini oluşturur.

Erken doğumun bazı belirtileri vardır. Anne adayı bu belirtilerden erken doğumun olacağını anlayabilir. Bu belirtiler; kanamalar, karında ağrı, doğum sancılarının başlaması, fetüs zarının yırtılması, bel ağrısı ve su gelmesidir. Erken doğumun söz konusu olacağı ancak doktor muayenesinden sonra anlaşılır. Bazen yalancı doğum sancıları ya da kasık ağrıları olabilir. Ancak erken doğum şüphesi uyandıran belirtiler meydana geldiğinde hemen bir hastaneye gitmekte fayda vardır. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için gebeliğin takip edilmesi çok önemlidir. Erken doğan yani prematüre bebekler 2500 gramın altında bir ağırlığa sahiptir. 2000 gramın üstünde ağırlığa sahip olan bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksektir. Prematüre bebeklerin çok iyi bakıma ihtiyacı vardır. Erken doğan bebekler hastanelerde kuvözlere konarak enfeksiyonlara karşı korunurlar. Prematüre bebekler çok küçük olduğu için sağlık sorunları yaşarlar. Ayrıca vücut ısılarını dengede tutmakta da zorlanırlar. Bu yüzden yeni doğan bakım ünitesinde tam anlamıyla tedavi olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.