ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ; Hamileliğin İlk Belirtileri

ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ; Hamileliğin İlk Belirtileri

Bu yazımızda bayanların sıkça sorduğu sorulardan biri olan gebelik belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. Erken gebelik belirtileri nelerdir? Hamileliğin ilk belirtileri nedir, ne zaman başlar?

 • İlk gebelik belirtisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesinin birçok nedeni olabilir. Örneğin, stres adet gecikmesine neden olabilir. Ancak adet gecikmesi gebeliğin ilk ve en kesin belirtisidir.
 • Bir diğer belirti ise halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan implantasyon kanamasıdır. Gebeliğin ilk günlerinde adet gecikmesinden sonra lekelenme şeklinde kanamadır. Normal âdete göre daha az ve kısa sürer. Bu lekelenme açık renkte ya da kahverengi şekilde olabilir.
 • Adet gecikmesi yaşandıktan sonra özellikle bebek bekleyen bayanların aklına hemen acaba hamile miyim sorusu gelebilir. Âdetin beklenen günde gelmemesi ya da lekelenme şeklinde kanamalar olması gebeliğin ilk belirtileridir. Bu belirtilerden sonra anne adayının da kendini hamile hissetmesi normaldir. Gebeliğin başlaması ile vücut bazı sinyaller gönderir. Adet gecikmesi, bulantılar, baş dönmesi vb. anne adayı bu belirtiler sayesinde hamile olup olmadığını anlayabilir. Kendini hamile hissetmek de gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir.
 • Eskiye oranla daha sık tuvalete çıkıyorsanız, hamile olabilirsiniz. Sık sık tuvalete çıkma 5. haftadan itibaren başlar. Gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir.
 • Gebelik adet gecikmesinden sonra anlaşılır. Bu nedenle en az 10 gün adet gecikmesi beklenmeli ve test yapılmalıdır.
 • Adet gecikmesinden sonra yaşanan ilk gebelik belirtisi, göğüslerde hassasiyet ve şişkinliktir. Bu durum hamileliğin erken dönemlerinde görülür. Göğüslerde ağrı, şişkinlik, hassasiyet ve göğüs uçlarında koyulaşma gebeliğin ilk belirtilerindendir.
 • Adet gecikmesi, göğüslerde ağrı ve hassasiyetten sonra ki erken gebelik belirtisi, yorgunluktur. Halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği gebeliğin ilk belirtilerindendir. Anne adayı kendini devamlı yorgun hisseder. Devamlı uyuma isteği, sabah uyanırken güçlük yaşama, kendini halsiz hissetme gebelik belirtileridir.
 • Mide bulantıları gebeliğin bir diğer belirtisidir. Özellikle sabah bulantıları, gebeliğin ilk dönemlerinde görülür.
 • Gebeliğin ilk belirtilerinden birisi de ruh halinde ani değişimlerdir. Stres, aşırı sinirlenme, ağlama krizleri bu dönemde görülür. Anne adayı olduğundan daha fazla duygusaldır.
 • Aşermek ve yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet gebeliğin bir diğer belirtisidir. Anne adayı bazı yiyeceklerden tiksinirken, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyar.
 • Bu dönemde özellikle adet gecikmesinden sonra ki günlerde vajinal akıntılar görülebilir. Renksiz ve kokusuz bu akıntılar erken gebelik belirtileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.