GEBE KALMA GÜNLERİ

GEBE KALMA GÜNLERİ

Gebelik oldukça karmaşık bir süreçtir. Bazı bayanlar çok istemelerine rağmen gebe kalamazlar. Birçok bayan bu sorunla karşılaşmıştır. Önemli olan gebe kalma günlerini iyi bilmek ve bu günleri takip etmektir. Hamileliğe en uygun zaman yumurtlamanın olduğu gündür. Yumurtlamanın olduğu gün ve önceki üç gün hamileliğe en elverişli zamanlardır.

Âdetin İlk günü ile sonraki âdetin ilk günü arasındaki süreç 28 gündür. Bu sürece adet döngüsü denir. Yumurtlama gününe en yakın olan 3 – 4 günlük dönem Verimliliğin en yüksek olduğu dönemdir. Bu durumda 28 günde bir adet gören bir bayanda yumurtlamanın olduğu gün âdetin 14. günüdür. Ancak adet düzensizliği gibi bir durum varsa adet döngüsü değişir. Örneğin 30 günde bir adet olan bayanda yumurtlama günü 16. gündür. Ya da erken adet olan bayanlarda bu gün 12. gündür. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanlar adet dönemlerini düzenli bir şekilde kaydetmelidir.

Ancak şu unutulmamalıdır ki sağlıklı bir gebelik için öncelikle kadınlarda yumurtalıkların düzgün çalışması gerekir. Aksi durumda gebelik oluşmaz. Gebe kalmak için elbette bu günler şart değildir. Adet döngüsünün herhangi bir gününde gebe kalınabilir. Fakat bu günlerde gebelik oluşma şansı çok yüksektir. Kadınlarda yumurtlama beş günlük bir sürede olur. Bu günler hamile kalmak için en uygun zamandır. Bu beş günlük süreçte adetten sonraki 12 ve 16 günler arasıdır. Yumurtlama gününü anlamanın bir diğer yolu da vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Bu yöntemi uygularken her sabah yataktan kalkmadan önce vücut sıcaklığı ölçülür. Normalde yumurtlama gününe kadar vücut sıcaklığı 36 derece altında iken Yumurtlamanın olduğu günün ertesi sabahı ısı 36 derecenin üzerine çıkar. Bunu anlamak için her gün vücut ısısı ölçülür. 36 derece üstünde olan vücut ısısı Yumurtlama günü olduğunu bize haber verir.

“GEBE KALMA GÜNLERİ” için 4 yanıt

  1. Merhabalar
    Gebelik için çalışmalar yapıyoruz fakat iliskiden sonra yataktan kalkmadan 1 saat beklememe rağmen kalkınca meniler çıkıyor sorun var mı acaba?ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.