Gebeliğin İlk Aylarında Cinsel İlişki Zararlı Mı?

adsızBu yazımızda gebeliğin ilk aylarında cinsel ilişki hakkında bilgi vereceğiz. Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı mı? Gebeliğin ilk aylarında cinsel ilişki nasıl olmalı?

Gebelik dönemi anne adayları için hem ruhsal hem de bedensel olarak zorlu bir süreçtir. Üstelik çevreden gelen yanlış bilgilerde anne adaylarının endişelenmesine neden olur. Hayatın en karışık olduğu dönemlerden biri olan gebelik döneminde anne adayında sürekli bir korku ve endişe görülür. Bebeğe zarar gelecek düşüncesi anne adayının hayatını olumsuz etkiler. Hamileliğin ilk aylarında cinsellik anne adaylarının en fazla endişelendiği konuların başında gelir. Gebelikte cinselliğin bebeğe zarar verdiği düşüncesi yanlıştır. Eğer doktorunuz size aksini belirtmemişse, gebelikte cinselliğin hiçbir zararı yoktur. İlk olarak bilinmesi gereken konu; gebeliğin ilk zamanlarınla herhangi bir nedenle düşük riski yoksa gebelikte cinsel ilişkinin hamileliğe hiçbir zararı yoktur. Ancak herhangi bir nedenle düşük tehdidi söz konusu ise doktorunuzun önerilerini dinlemeli ve cinsel ilişkiden uzak durmalısınız.

Gebelikte mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve aklınıza takılan soruları sormalısınız. Çevreden duyulan yanlış bilgiler yerine doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde davranmak daha doğrudur. Eğer hamileliğinizde herhangi bir sorun oluşmuşsa, mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde hareket etmelisiniz. Fakat hamileliğinizde herhangi bir sorun yoksa cinsel ilişkinin hamilelikte herhangi bir zararı yoktur.

Normalde gebelik öğrenilene kadar anne adayı normal yaşamına devam eder. Gebelik teşhisi konulduktan sonra anne adayı cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınır. Aslında gebelik öğrenilmeden önce, cinsel hayat her zamanki şeklinde devam etmekteydi. Bu nedenle gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesi söz konusu değildir. Fakat bazı durumlarda gebelikte cinsel ilişki yasaklanır. Bunlar; çoğul gebelikler, erken doğum tehdidi, vajinal kanamalar, düşük tehdidi, gebelik kesesinin erken açılması gibi durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklar. Gebelikte cinsel ilişkiye engel olacak bir durum olmadığı sürece gebeliğin her döneminde cinsel ilişkiye bir kısıtlama yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.