Gebelik Öncesi Sağlık Taraması Yaptırmanın Gerekliliği

Her kadın anne olmak istemektedir; ve bunun da en doğal hakkı olduğunu bilmektedir. Ancak anne olmaya aday olmadan önce yaptıracağınız bir takım sağlık kontrolleri, hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığının olumlu yönde gelişmesini sağlayarak; bununla birlikte, yapacağınız doğumun da daha kolay olmasını sağlayacaktır.
Günümüzde bilinçli insan sayısının gittikçe arttığını düşünsek de, halihazırda, hiç bir sağlık kontrolünden geçmeden hamile kalan pek çok kadın bulunmakta. Bu kadınların, ya bebeğe zarar verebilecek sağlık sorunları, hamilelik başlamadan önce zaten var oluyor; ya da, herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile, yeni sağlık sorunları olmaması için gereken önlemlerin hiç birini almıyor; ve sonuç itibariyle hem kendisine; hem de bebeğine zarar vermiş oluyor.
Dünyaya bir bebek getirmeye karar veren aileler, bu bebekler oluşmadan önce; yani gebe kalınmadan önce, annenin sağlığını kontrol ettirmelidirler. Bu sayede, annedeki sağlık sorunları, hem gebelik sırasında kendisi için; hem de gebelik sırasında ve sonrasında bebeği için zararlı olmayacak hale getirilecek; ve sağlıklı nesillerin devamı sağlanarak, kişilerin, bebeklerinin daha sağlıklı, kendilerinin de daha rahat olmaları sağlanacaktır. Bunun için eğitilen aileler, gereken zamanlarda gereken müdahaleleri de yapabilecek duruma geleceklerdir.
Gebelik öncesinde, anne adaylarının, öncelikle kötü alışkanlıklarından arınmaları gerekmektedir. Yani alkol ve sigara kullanan kişiler, bu alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçirilmeli; vazgeçemiyorlarsa da azaltmaları konusunda uyarılmalıdırlar. Bununla birlikte, anne adaylarının kilo kontrolüne de dikkat etmeleri gerekmektedir. Beslenmelerinde hafif yiyecekleri tercih etmeli; ancak besin değerlerinin yüksek olmasına da özen göstermelidirler. Folik asit kullanmalıdırlar mutlak surette. Bunun yanında, eğer takviye beslenme ürünlerinden faydalanıyorlarsa, kullandıkları takviye beslenme ürününün güvenilir olduğundan emin olmalıdırlar.

Anne adaylarının gebe kalmadan önce yaptırmaları gereken bir takım aşılar da bulunmaktadır. Bu aşılar, annenin, hamilelik sırasında hastalanmamasını sağlamaktadır; çünkü bilindiği gibi hastalık sırasında ilaç kullanmak da, gebelik dönemindeki kadınların yapmamaları gereken bir davranış biçimidir. Human Papilloma Virüs HPV olarak bilinen aşının öncelikle vurulması gerekmektedir. Bunun yanında, kızamık, hepatit B, grip aşısı gibi risk unsuru içeren hastalıklara karşı da önlem mahiyetinde aşılar vurulmalıdır. Anne adayının, cinsel yolla bulaşacak olan hastalıklara karşı durumuna bakılmalı; ve gerekirse, bu yönde de aşıların vurulumu  gerçekleştirilmelidir.
Gebelik öncesinde, bir takım hastalıklarınızın olduğunu biliyorsanız eğer, bu hastalıklarınızı da doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız. Hastalıkların bazıları, gebelik sırasında risk faktörü oluşturmaktadır. Risk faktörü olan hastalıklardan bazıları şunlardır: hipertansiyon hastaları, epilepsi de dahil olmak üzere diğer nörolojik hastalıklar, tiroid ve diyabet hastalıkları, kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, astım sorunu olanlar, pıhtılaşma sorunu yaşayanlar… Bu saymış olduğumuz sağlık sorunlarının tamamı, sisteme bağlı bozukluklardır. Bir de psikolojik sağlık sorunları bulunmaktadır ki bunlar, depresyon ve şizofreni gibi hastalıklar olabilmektedirler. Bu hastalıklarınızın tedavisinde mutlak surette ilaç kullanıyorsunuzdur. Hekiminizin bu ilaç tedavisinde size destek olması, gebeliğiniz ile ilgili önlemler almanızı sağlaması gerekmektedir. Aksi halde, bu hastalıklar nedeniyle, ya bebeğinizi kaybedebilir; ya da siz ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz…
Gebelik öncesi yapılan değerlendirmede, anne adayının; ve baba adayının, genetik hikayesi de dikkate alınmalıdır. Eğer aileden gelen bir genetik hastalık var ise, doktor mutlaka aydınlatılmalıdır. Bununla birlikte, annenin ve babanın sağlık durumlarına; ve yaşlarına bakılmalıdır. Aynı zamanda, anne daha önce sorunlu bir gebelik dönemi geçirdi ise, erken doğum yaptı ise, ölü doğum ya da düşük tehlikesi ile karşılaştı ise, bunun da doktorla, gebelik öncesinde paylaşılması gerekmektedir.
Bu hususlara dikkat eden ailelerin bebeklerinin daha sağlıklı olabileceğini de akıllardan çıkartmamakta; ve belirtilen noktalara dikkat etmekte büyük fayda görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.