GEBELİK PSİKOLOJİSİ

GEBELİK PSİKOLOJİSİ

Hamilelik döneminde bütün kadınlarda değişik duyguların yaşandığı gözlenir. Birçok anne adayı aniden mutlu olabilir ya da aniden ağlamaya başlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız şaşırmayın çünkü hamile bayanlarda hamilelik psikolojisi denilen bir tür duygu değişimi vardır. Bu yazımızda gebelik psikolojisi hakkında bilgi vereceğiz. Böylece bu konu hakkında bilgi sahibi olarak gebelikte yaşanan bu duyguları anlar, gebeliğe karşı bilinçli olmuş oluruz. Hamilelik döneminde her kadın farklı duygular yaşar. Gebelik sürecinde vücutta olan değişikliklerin yanı sıra ruhsal değişimler de yaşanır. Genelde ilk üç ayda olmak üzere anne adayının psikolojisinde birçok değişiklikler olur. Bu değişimlerin en çok görüleni ani ağlama krizleri, çok sinirliyken birden sakinleşme ya da çok aşırı mutluluktur. Bu tür değişimlerin yaşanmasının nedeni anne adayının gebeliğe uyum sağlamaya çalışmasıdır. İleriki aylarda bu tür sorunlar yaşanmaz ve annenin psikolojisi giderek normale döner. Önemli olan anne adayının her türlü huzursuzluk ortamından uzaklaşıp bu tür ruhsal değişimleri daha az yaşamasıdır. Bu hem bebek hem de anne için çok önemlidir.

İlerleyen aylarda bu sorunlar biterken gebeliğin son zamanlarında tekrar bu tür sorunlar ortaya çıkar. Çünkü anne adayı doğum arifesindedir ve annenin kafasında birçok soru işareti vardır. Bu durum sadece anne adayını değil baba adayını da huzursuz eder. Bu nedenle baba adayında da bazı ruhsal değişiklikler olabilir. Hamilelik sırasında ani korku ya da heyecan gibi olaylar düşük veya erken doğuma neden olur. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Gebelik sürecinde anne adayında ki değişimler çevre tarafından anlayışla karşılanmalıdır. Özellikle eşler arasında sevgi, saygı ve güven duygusu bu dönemi anne adayının kolay atlatmasını sağlar.

Anne adayını ilk üç ay içinde vücudunda oluşan değişiklikler mide bulantıları ya da yorgunluk huzursuz eder. Son aylarda ise doğum endişesi, annenin kendini çirkin hissetmesi, uykusuz kalma gibi durumlar anne adayını huzursuz eder. Ayrıca aile içi ilişkiler, bebeğin cinsiyeti, bebeğin sağlık durumu gibi durumlar da annenin psikolojisini etkiler. Hamilelik sırasında korku yaşanması en çok görülen ruhsal durumdur. Her anne adayı bebeğinin sağlığından endişe eder ve bir şeylerin ters gideceğini düşünerek korkuya kapılır. Böyle durumlarda en iyi yapılacak şey çevreden destek almaktır. Eşin, ailenin ve çevrenin desteği anne adayı için çok önemlidir. Çevreden gelen olumsuz yorumlara anne adayı kulak asmamalı ve doktorunu dinlemelidir. Anne adayının gebelikte psikolojisi değişir. En iyi yol anne adayına anlayışlı davranmaktır. Çünkü anne adayının bebeğini kucağına alana kadar çok büyük endişeleri, korkuları ya da kafasında birçok soru işareti vardır. Bebek doğduğunda ve anneyle kavuştuktan sonra bu tür sorunlar da kendiliğinden biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.