GEBELİK TESTİ: GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

GEBELİK TESTİ: GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Gebelik ne zaman başlar? Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır? Gebelik testi nasıl yapılır?

İlk olarak gebeliğin tanımını yapmak gerekirse, erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllemesi sonucu gebelik başlar. Gebeliğin başlaması ile birlikte bebeğe ilk 8 hafta embriyo, 8. haftadan sonra ise fetüs adı verilmektedir. Gebeliğin erken öğrenilmesi her bakımdan faydalıdır. Bu nedenle gebelik planlarınız varsa ve adet gecikmesi gibi bir durum yaşıyorsanız hemen bir gebelik testi yapmalısınız.

Peki, gebelik test ile nasıl anlaşılır? Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta bazı hormonlar salgılanmaya başlar ve bu hormonlar gebeliğin bitmesi ile kesilir. Yani bu hormon sadece gebelik döneminde salgılanan bir hormondur. Döllenmeden 5 gün sonra embriyo rahim içi tabakaya yerleşir ve HCG adı verilen hormon salgılanmaya başlar. Gebelik testleri bu hormonun vücutta olup olmadığına bakar yani testin amacı bu gebelik hormonunun saptanmasıdır. Gebelik testi; idrar testi ve kan testi olarak ikiye ayrılır. Hem kanda hem de idrarda bu hormonların tespiti ile gebelik durumu anlaşılır. Kan testi daha erken ve kesin sonuç vermektedir. Kandaki gebelik hormonu adet kesilmesi olmadan da gebeliği gösterebilir. İdrarda ki hormonlar ise daha geç kendini gösterir. Ancak 10 günlük bir gecikmeden sonra gebelik tespit edilebilir. İdrar testinin uygulanışı oldukça basittir. Eczaneden alarak evde yapacağınız bu test büyük oranda doğru sonucu vermektedir. Eğer gebelik şüpheniz varsa ve idrar testi negatif sonuç verse bile kan testi de yaptırmakta fayda vardır. Genellikle idrar testleri doğru sonuç verir, ancak kesin sonuç almak için kan testi yaptırmak daha iyidir.

İdrar gebelik testi nasıl yapılır?

 • İdrar testini yapmanız için adet gecikmesi olması hatta test 5 günlük bir gecikmeden sonra test yapılmalıdır.
 • İdrar testinin içinden çıkan kılavuz mutlaka okunmalıdır.
 • İdrar temiz bir bardağa ya da kaba yapılmalıdır.
 • İdrar testinin içinde küçük bir damlalık olacaktır. İdrarı işaretlenen bölüme 3–4 damla damlatın. Testi düz bir zemin koymayı ihmal etmeyin.
 • İdrarı damlattıktan sonra 2 dakika bekleyin ve sonucu görebilirsiniz.
 • Sonuç bölümünde tek çizginin çıkması gebeliğin olmadığını gösterir. Çift çizgi olması gebeliğin olduğunu gösterir. Eğer çizginin biri silik şekilde çıkarsa gebeliğin daha yeni olduğu anlamına gelir. Eğer çizgi oluşmamışsa testi yeniden yapmalısınız.
 • Tek çizginin çıkması negatif, çift çizginin çıkması pozitif anlama gelir.
 • Testin sabah aç karnına ve ilk idrarla yapılması daha iyi olur. Ancak idrar testi günün her saatinde yapılabilir.

Kan gebelik testi nasıl yapılır?

 • Kanda gebelik testi kesin sonuç veren bir testtir. Bu test günün her saatinde yapılabilir.
 • Kan testini yaptırmak için gebeliğin gecikmesi beklenmez, çünkü gebelik hormonu kanda daha erken salgılanır.
 • Bu test için bir tüp kan yeterli olacaktır. Normal kan tahlillerinde alındığı gibi bir tüp içine az bir miktarda kan alınır.
 • Test sonucu aynı gün içerisinde ya da ertesi gün çıkabilir.
 • Test sonucunda ki rakamın 20den yüksek olması gebeliğin olduğunu, sonucun 0 ile 1 arasında olması gebeliğin olmadığını gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.