GEBELİK ZEHİRLENMESİ

GEBELİK ZEHİRLENMESİ

Gebelik süresince anne adayları birçok sağlık sorunu yaşayabilirler. Gebelik ile değişen ve hamileliğe alışmaya çalışan vücut ile anne adayının ruhsal değişimi birçok şikâyete neden olur. Bunlardan biriside gebelik zehirlenmesi yani gebelik toksemisidir. Gebelik zehirlenmesi nedir ve niçin oluşur? Şimdi biraz buna değinelim. Hamile bayanlarda tansiyon yüksekliği ve vücudun su toplaması yani ödem şeklinde ortaya çıkan anne ile bebeğin sağlığını tehdit eden olaya gebelik zehirlenmesi adı verilir. Tüm hamile bayanlarda görülebilecek hastalıklardan birisidir. Genellikle gebeliklerde %10 görülme riski vardır. Gebelik zehirlenmesi daha çok ilk hamileliği olan bayanlarda ve hamileliğinin 24. haftasını bitirmiş bayanlarda daha sık görülür. Daha çok 24. haftadan sonra gebelik zehirlenmesi görülür. Bu nedenle anne adayları vücutlarında fazla şişlik meydana gelmesi halinde hemen bir doktora başvurmalıdır.

Bazı hamilelikler riskli olabilmektedir. Böyle durumlarda anne adayı daha çok dikkatli olup sağlığına dikkat etmelidir. Bu riskli durumları şu şekilde sıralayabiliriz; daha önce doğum yapmamış yani ilk hamileliği olan bayanlar, ailede daha önce gebelik zehirlemesi yaşayan birinin olması, anne adayının 20 yaşından küçük ya da 40 yaşından büyük olması ve annenin çeşitli kronik hastalıklara sahip olması gebelik zehirlenmesi riskini arttıran durumlardır. Gebelik zehirlenmesi tedavi edilmediği durumda annede havaleye yol açabilir. Bu havaleler gebelikte olabileceği gibi doğum sırasında ya da doğum sonrasında da olabilir. Böyle bir durum hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Gebelik zehirlenmesi riski taşıyan anne adayları her zaman doktor takibinde olmalıdır.

Hamilelikte anne adayı duygusal değişimler yaşar. (bkz: gebelik psikolojisi) bu nedenle anneye aniden üzücü haber verilmemelidir. Ayrıca anne adayları stresten uzak durmalıdır. Tartışmalardan kaçınmalı ve yorgunluktan uzak durmalıdır. Bu tür durumlar tansiyon yükselmesine neden olabilir. Aksi durumda anne adayının gebelik zehirlenmesi yaşama riski yüksektir. Gebelik zehirlenmesinin tedavisi mümkündür. Hastaya tansiyon düşürücü ilaç verilir. Yemekleri tuzsuz yemesi ve istirahat etmesi istenir. Bu şekilde erken tedavi ile hastalık önlenir. Önemli olan anne adayının kendisine çok dikkat etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.