GEBELİK

GEBELİK

GEBELİKTE GEÇİCİ ORGANLAR

Kadınları etkileyen en önemli olay gebeliktir. Hem sağlık yönünden hem de duygusal olarak gebelik kadınları etkileyen en önemli faktördür. Gebelik oldukça karışık bir dönemdir. Hem gebelik öncesi, gebelik sırasında ya da gebelik sonrasında kadınlar çok farklı duygular yaşar. Gebeliğe karar vermek, gebelikte yaşananlar ya da doğum ile birlikte yeni bir bireyin eve gelişi çok farklı duygulara neden olur.

Gebelik; döllenmeden doğuma kadar geçen dönemdir. Döllenme olayı ile gebelik başlar ve normal olarak 9 ay 10 gün sürer. Yani bu süre 40 haftaya denk gelir. Döllenmenin gerçekleşmesi; kadın yumurtalıklarından atılan yumurta hücresi ile spermin birleşmesi sonucunda gebelik gerçekleşir. Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte anne karnında bebek eş aracılığı ile beslenir. Fetüs (bebek) etrafını saran sıvı dolu kesenin içinde yüzer. Bebek plasentaya göbek kordonu denilen damar yolu ile bağlanır. Gebelik fiziksel olarak normal bir durumdur. Ancak duygusal olarak özel bir durumdur. Her geçen gün vücut kendini hamileliğe alıştırır ve her ay farklı değişimler gözlenir. Hamilelik üç evreye ayrılır.

Birinci evrede anne hamileliğe alışmaya çalışır. Bu evre 3 ay sürer ve alışma evresidir. Vücut oluşan bu yeni duruma karşı bir takım değişiklikler gösterir. Yani bu evrede bir takım şikâyetler görülür. Birinci evrede olan şikâyetler üçüncü ayın sonuna doğru kaybolur.

İkinci evrede birinci evrenin şikâyetleri kaybolur ve vücut hamileliğe alışmıştır. Bu evre denge evresidir. Fetüs ile anne birbirine alışmıştır ve bu evre hamileliğin en sorunsuz ve en güzel evresidir. Yedinci aya kadar bu evre devam eder.

Üçüncü evre son üç aylık dönemdir. Bu evreye dinlenme evresi denir. Çünkü bebeğin gelişimi ile rahim büyümüştür. Hareketler kısıtlıdır.

GEBELİKTE GEÇİCİ ORGANLAR

Gebelikteki geçici organlar plasenta, göbek kordonu ve korion zarıdır. Şimdi bu geçici organlara bir göz atalım.

Plasenta; gebelik süresince anne ve bebek arasında ki oksijen, gıda, atık ve hormonsal alışverişi sağlayan organdır. Plasentanın iki yüzü vardır. Bir yüzü korion zarına diğeri ise uterusun içine yapışıktır. Plasenta da iki ayrı kan dolaşımı bulunur. Plasenta salgıladığı hormonlar sayesinde gebelik devam eder. Ayrıca bebeğe annesinden besin maddesi sağlar. En önemli görevi ise anneden bebeğe oksijen götürürken, bebekten anneye karbondioksit götürür. Plasentanın görevi doğumdan yarım saat sonra biter.

Korion zarı; bu zar amnios sıvısı salgılar. Embriyo bu sıvı ile gebeliğin ilk dönemlerinde beslenir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise beslenme plasenta aracılığı ile olur. Fetüsü dış etkenlerden amnios sıvısı korur.

Göbek kordonu; göbek kordonu 1,5 cm kalınlığında ve 1 metre uzunluğundadır. İki atar damar sayesinde oksijence zengin kanı fetüse götürür, kullanılmış kanı ise plasentaya götürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.