Gebelikte ağda yapılır mı?

Gebelikte ağda yapılır mı?

Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayları daha fazla endişeli olur. Bebeğe zarar gelecek korkusu ile endişeye kapılabilirler. Bu nedenle anne adayı her zamankin den daha temkinli ve dikkatli olur. Anne adayının dikkat ettiği konulardan birisi de gebelikte ağda ya da epilasyon yaptırmanın bir zararının olup olmayacağıdır. Anne adayları gebelikte yapılan ağdanın bebeğe bir zarar verip vermeyeceğini merak eder. İlk olarak şunu belirtelim ki gebeliğin 5. ayından sonra karın ve meme bölgesi daha fazla hassaslaşır ve bu dönemde bu bölgelere epilasyon yapılmaması gerekir. Bu tüyler geçicidir ve doğumdan sonra genellikle dökülür.

Ayrıca gebelikte tüy dökücü vb. ürünlerin kullanılmaması da gerekir. Gebelikte bu tür kremler pek önerilmez. Bunun nedeni tüy dökücü kremlerin içerisinde pek çok çeşitli kimyasal maddeler vardır. Bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir, ancak içerisinde kimyasal maddeler olduğundan kullanılması pek tavsiye edilmez.

Gebeliğin başlaması ile birlikte vücut kendini değiştirmeye başlar. Değişen hormonların da etkisiyle karın ve meme başlarında tüylenmeler görülebilir. Bu bölgeler 5. aydan sonra hassaslaşır. Genellikle doğum sonra da kendiliğinden dökülür. Bazı bayanlarda gebelik ile birlikte tüylerde artış görülür. Fakat kaygılanmaya gerek yoktur, çünkü doğumdan sonra bu durum düzelmektedir.

Hamilelikte ağda ise uygulanabilir. Hijyen kurallarına dikkat edildiği sürece ağda yaptırmakta herhangi bir zarar yoktur. Ancak cilt hassaslaşacağı için daha fazla acı duyabilirsiniz. Ayrıca bazı özel durumlardan dolayı ağda yaptırmamanız gereken durumlar olabilir. Öncelikle doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.