Gebelikte akıntı; Gebelikte akıntı nedeni ve tedavisi?

Akıntı kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur ve bu akıntının olması normaldir. Ancak bazı bayanlarda, gebelik ile birlikte bu akıntı daha da fazlalaşır ve anne adayı bu durumdan çok rahatsız olur. Gebelikte akıntının fazlalaşmasının nedeni; hormonların vajinanın dengesini bozmasıdır. Vajina kendini sürekli yenileyen dokulardan meydana gelir ve bu yenileme sürecinde eski dokular akıntı ile birlikte vücuttan atılır. Kadınlarda oluşan bu akıntı genellikle beyaz yada sarımsı bir renkte olup, kokusuz ve ağrı-yanma yapmayan bir akıntıdır. Bazı dönemlerde bu akıntı artabilir yada azalabilir. Önemli olan bu akıntının yanma yada kaşıntıya neden olmamasıdır. Böyle bir durumda doktora başvurmakta fayda vardır.adsız

Akıntının olması ya da olmaması bir hastalığın belirtisi değildir. Kadınlarda belirli dönemlerde akıntı miktarı artabilir ya da azalabilir. Ayrıca gebelikte değişen hormonların etkisiyle anne adaylarında hem fiziksel hem de ruhsal olarak değişim görülür.

Gebelikte anne adaylarında oluşan akıntıya Lökore adı verilir. Hamilelikte akıntının artması normal bir durumdur. Rahatsız edici bir akıntınız varsa, bu konuyu doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vb. Kullanmamalısınız. Gebelikte artan akıntı belirli bir süre sonra azalacak ve vücut normale dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.