Gebelikte Bebeğin İlk Hareketleri

Gebelikte Bebeğin İlk Hareketleri

Hamilelik oldukça özel bir süreçtir. Bir de bebeğin hareketleri hissedilmeye başlayınca, bu durum anne adaylarının çok hoşuna gider. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimine devam ettiğinin göstergesidir. Peki, bebek hareketleri ilk ne zaman duyulur ve hissedilir?

Hamilelikte bebek anne karnında çok erken haftalarda hareket etmeye başlar. Fakat anne adayı bu hareketleri hissedemez. Hatta ilk kez anne olacak bayanlar bebeğinin hareketlerini hissetse dahi tam olarak tanımlayamaz. Bebeğin kalp atışları, hareketleri ultrason ile görülebilir. Anne adayının hareketleri hissetmesi için 18 hafta beklemesi gerekir. 18. haftadan sonra anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Bazı anne adayları bebeğinin hareketlerini daha geç hissedebilir. 18. haftadan önce hissedilen hareketler bebek değil, bağırsak hareketleridir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde anne adayları bebeğin hareketlerini daha erken hissedebilir.

Bebeğin hareketleri 7. haftada başlar ancak annenin bu hareketleri hissetmesi 18. haftada olur. İlk gebeliklerde bu süre daha da uzayabilir. 18–22. haftalar arasında anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Daha önce bebek sahibi olan bayanlar bu hareketleri daha erken hisseder. Bebeğin hareket etmesi çok önemlidir. Hareket ediyor olması bebeğinizin sağlık durumunun iyi olduğunu gösterir. İlk hareketler seğirme tarzındadır. Ancak bebek büyüdükçe hareketler tekmeleme tarzında olur. Bu hareketler daha sert ve belirgindir. Anne adayı bu hareketleri kolaylıkla hisseder. Gebeliğin son dönemlerinde hareketler daha değişiktir ve yuvarlanma, kayma şeklindedir. Bebeğiniz hareket ettikten sonra, bir süre dinlenir. İlk hareketler hissedildikten sonra, anne adayında bir endişe olur. Hareketlerin sık olmamasından ya da anne adayı hareketleri bir daha fark etmediğinde kaygılanır. Anne karnında bebek her zaman hareketlidir, ancak biz bu hareketlerin bir kısmını hissederiz.

Bebeğin hareketleri bebeğin iyi olduğunun bir göstergesidir. Anne adayı bebeğin hareketlerini takip ederek sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin hareketlerini sayabilirsiniz. Böylelikle günde ortalama kaç kez bebeğin hareket ettiğini tahmin edebilirsiniz. Diğer günlerde eğer bebeğin hareketlerinde azalma olduysa izlemeye devam edin. Eğer bebeğinizin hareketlerinin eskiye göre azaldığını düşünüyorsanız bir doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.