GEBELİKTE BİLGİSAYAR KULLANIMI

GEBELİKTE BİLGİSAYAR KULLANIMI

Hamilelikte bilgisayar kullanımı bebeğe zarar verir mi? Gebelikte bilgisayar kullanılır mı? Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlı mı? Gebelik ve bilgisayar

Teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayarlar hayatımızda daha fazla yer buldu. Artık her işlem bilgisayarlar sayesinde daha kolay ve kısa sürede yapılıyor. Bu durumda birçok kişi her gün bilgisayar kullanmak zorunda kalıyor. Özellikle hamile bayanlar bilgisayar kullanma konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Gebelik döneminde bilgisayar kullanmanın zararlı olduğunu düşünen anne adayları bu konuda endişelenmektedir. Peki, bilgisayar kullanımı hamilelikte zararlı mı?

Gebelik döneminde anne adayı her konuda dikkatli olmalıdır. Hamilelikte bilgisayar kullanımının bir zararı yoktur. Eğer anne adayı gerekli önlemleri alırsa, gebelikte bilgisayar kullanımının bir sakıncası yoktur. Yapılan araştırmalarda bilgisayar kullanımının bebeğe zararlı olmadığını göstermiştir. Ancak anne adayı bilgisayar kullanımı konusunda bazı noktalara dikkat etmelidir. İlk olarak monitör ile aranızda ki mesafe en az 50 cm olmalıdır. Anne adayı 50 cm uzaklıkta oturmalıdır. Belinize destekleyici bir yastık koymayı ihmal etmeyin. Bilgisayar karşısında uzun süre oturmak zararlıdır. Kan dolaşımı sağlanması için ara sıra hareket edilmelidir. Anne adayı bilgisayar karşısında uzun süre oturmamalıdır.

Bilgisayar kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ara sıra hareket etmektir. Mutlaka bilgisayar kullanırken 20 dakika ara verip, egzersiz ya da kısa bir yürüyüş yapılmalıdır. Aksi durumda vücudun belirli bölgelerinde ağrılar oluşur. Ayrıca uzun süre hareketsizlik kan dolaşımını yavaşlatır. Bütün bunlar kişide strese neden olur. Stresin gebelikte olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Bilgisayar kullanılırken oturma şekline de dikkat edilmelidir. Eğer işiniz nedeniyle bilgisayar kullanıyorsanız, rahat bir koltuk seçmeli ve belinize destekleyici bir yastık koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.