GEBELİKTE BURUN KANAMASI

Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayında gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak birçok değişiklik gözlenir. Hamilelik vücut dengesinin değişmesine neden olan bir süreçtir. Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayı her ay farklı sorunlarla karşılaşır. Genel olarak gebelik döneminde birçok farklılık ve sorunlar görülebilir. Bu normal bir durumdur, bebek için ise herhangi bir tehlike oluşturmaz. Çoğu anne adayları bu sorunlar karşısında panikleyerek, bebeğe zararının olup olmadığını merak eder. Gebelikte görülen bazı şikâyetler vardır. Bunlar normaldir, ancak çok şiddetli olan gebelik şikâyetleri anne adayı tarafından dikkate alınmalıdır. Bu şikâyetlerden biriside burun kanamasıdır. Aniden oluşan burun kanamaları anne adaylarını korkutabilir.

Gebelikte Burun Kanaması

Gebelikte burun kanaması bazı anne adaylarında görülürken, bazı anne adaylarında hiç görülmez. Genel olarak gebelikte burun kanaması fazla görülen bir olay değildir. Burun kanamaları bazen çok şiddetli olurken, bazen ise birkaç damla şeklinde görülebilir. Burun kanamaları bebeğe ve size zarar vermez. Burun kanaması sadece gebelerde görülen bir durum değildir yani korkulacak bir durum yoktur. Burun kanaması sorunu ile herkes hayatında karşılaşmıştır. Gebelikte görülen burun kanaması ise gebeliğin neden olduğu vücuttaki hormonel değişimler sonucunda görülebilir. Hamilelikte burun kanaması uzun süreli olan bir durum değildir. Eğer uzun süreli ve yoğun şekilde burun kanaması yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Burun kanamasının nedenleri, burun içinde damarların zedelenmesi ya da burun içinde yaraların oluşması sonucu kanamalar olabilir. Bu durum grip olunduğunda daha da fazlalaşır. Uzun süreli kanamalar herhangi bir hastalığın habercisi olabileceğinden dikkate alınmalıdır. Normalde burun kanaması yaşamayan bir kadın gebelikte burun kanaması yaşıyorsa, bunun nedeni burun damarları duvarının incelmesi ve gebelikte damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Bu durum genelde gebeliğin ilk aylarında olur. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında görülen burun kanamaları ise tansiyonun yükselmesinden dolayı kaynaklanabilir. Bu durumda anne adayları hemen tansiyonunu ölçtürmelidir.

Gebelikte Burun Kanaması ve Bebeğe Zararları

Burun kanamaları genel olarak kısa süreli ve azdır. Uzun süreli ve çok kanamalar nadiren görülür. Alınacak önlemler sayesinde burun kanaması durdurulabilir. Ancak burun kanamasının bebek ve anne sağlığına bir zararı yoktur. Eğer anne adayında burun kanaması varsa, ilk olarak oturmalıdır. Burun kanamasının azalması beklenmelidir. Daha sonra burun köküne buz uygulaması yapabilirsiniz. Temiz hava almak faydalı olacaktır. Durmayan burun kanamalarda doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.