GEBELİKTE ÇALIŞMA VE İŞ KOŞULLARI

GEBELİKTE ÇALIŞMA VE İŞ KOŞULLARI

Kadınlar hamile kalmak ve ya iş yaşamında çalışmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalmaktadır. Bazı kadınlar hamile iken çalışmayı pek düşünmezler. Bunun en önemli nedeni hamileliğin neden olduğu fizyolojik değişimlerdir. Hamileliğin ilk evresinde olan bulantı, kusma, sık sık idrara çıkma gibi sorunlar iş yaşamında çalışmayı zorlaştırır. Ayrıca yorgunluk, şişkinlik ve diğer hamilelikte görülen şikâyetler çalışma hayatını olumsuz etkiler. Özellikle hamilelikte görülen şikâyetler bazı kokulardan ve yiyeceklerden etkilenme anne adayını çok etkiler. Bu nedenlerden dolayı anne adayları hamilelikte çalışmayı pek tercih etmez.

İş hayatında çalışan kadınların oranı göz önüne alınarak hamilelikte çalışma ile ilgili kanunlar düzenlenmiştir. İş yerleri de bu kanunlara uyarak bu düzenlemeleri uygulamıştır. Hamile kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konu çalışılan işin bebeği nasıl etkilediğidir. Ayrıca araştırılması gereken bir diğer soru da çalışan hamile bayanların hamilelikleriyle ilgili riskleri artmış mıdır? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Çalışan kadınlar iş yerinde gün içerisinde tehlikeli maddeler ya da riskli durumlarla karşılaşmadığı sürece doğum zamanına kadar çalışabilmekte ve sağlıklı doğumlar yapmaktadır. Çalışan gebe kadınlar çalışma koşullarına ve iş şartlarına dikkat etmelidir.

Çalışan hamile bayanlar çok dikkat etmelidir. Bazı iş yerlerinde temizlik maddeleri ya da kimyasal madde kullanımı sonucunda anne adayları bu maddelere temas etmektedir. Bunun sonucunda anne adayları zarar görebilir. Bu nedenle iş yerinde gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca anne adayları bol sıvı tüketmeye özen göstermelidir. Aşırı sıcak ortamlarda ya da fabrikalarda çalışan anne adayları ara sıra temiz hava almalı, bol su içmelidir. Anne adayı hijyen kurallarına dikkat etmeli, güzellik salonu gibi yerlerde çalışan hamile kadınlar eldiven kullanmaya ve devamlı temiz hava almaya dikkat etmelidir. Anne adayı ağır yükler kaldırmamaya, çok fazla eğilmemeye ve çok uzun süreli çalışmamaya dikkat etmelidir. Anne adayı kendisinin ve bebeğinin sağlığını öncelikli olarak düşünmelidir. Çalışan anne adayları da bebeğinin sağlığını düşünerek stresli ortamlardan uzak durmalı ve sakin bir gebelik yaşamalıdır. Masa başında çalışan hamile bayanlar en az yarım saat yürüyüş yapmaya özen göstermelidir. Çünkü yürüyüş gebelikte çok faydalıdır.

Bazı durumlarda anne adayının çalışmaması gerekir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yüksek tansiyonu olan gebeler
  • Rahim ağzında açılma olan anne adayları
  • Hamilelik süresince kanaması olanlar
  • Anne adayının çok zayıf olması
  • Daha önce erken doğum yapan hamile bayanlar
  • Suyun fazla olması
  • Fetüste büyüme geriliği olması durumunda
  • Anne adayının ağır çalışma koşullarında çalışması
  • Anne adayının iştah ve uyku düzenini bozan işlerde çalışması gibi durumlarda anne adayının çalışması kısıtlanmalı ya da durdurulmalıdır.

Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.