GEBELİKTE ÇİKOLATA YEMEK; Gebelikte çikolata yemek zararlı mı?

GEBELİKTE ÇİKOLATA YEMEK; Gebelikte çikolata yemek zararlı mı?

Bu yazımızda hamilelikte çikolata tüketimi hakkında bilgi vereceğiz. Gebelikte çikolata yemek zararlı mı? Hamilelikte çikolata yemek bebeğe zarar verir mi? Gebelikte ne kadar çikolata tüketilmelidir? Gebelikte çikolata tüketimi hakkında bilgi?

Hamileliğin öğrenilmesinden sonra anne adaylarını endişeli günler beklemektedir. Çünkü anne adayları her konuda kararsızlık yaşar. Bebeğe zarar gelecek düşüncesi anne adaylarını çok huzursuz yapar. Anne adayları her konuda önce bebeklerini düşünür ve ona göre hareket eder. Anne adaylarının kafasında birçok soru vardır. Bu sorulardan birisi de hamilelikte çikolata yemenin zararlı olup olmayacağıdır. Hamilelikte her besini yeteri miktarda yemek önemlidir. Yani her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çikolatanın da fazlası zarardır. Bu nedenle yeteri miktarda yenen çikolatanın gebeliğe hiçbir zararı olmaz. Ancak çeşitli nedenlerle çikolata yemenizi doktorunuz uygun bulmuyorsa, beslenme programının dışına çıkmamalısınız.

Çikolatanın insan üzerinde ki etkileri yıllar boyu araştırma konusu olmuştur. Herkesin bildiği tek şey, çikolatanın insana mutluluk verdiğidir. Aynı şekilde yapılan araştırmalarda da çikolatanın gebelik üzerinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Fakat fazla çikolata tüketmenin zararlı olduğunu da unutmamak gerekir. Çünkü kola, kahve, çikolatada bulunan kafein maddesinin aşırı tüketilmesi gebelikte bazı sorunlara yol açmaktadır. Fazla kafein alımının düşük ya da erken doğuma neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle gebelik süresince anne adayları yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.

Peki, gebelikte çikolata ne kadar tüketilmelidir?

Hamilelikte aşırıya kaçmayacak şekilde haftada 2 kere çikolata yemenin hiçbir zararı yoktur. Çikolata yüksek kalorili bir yiyecek olduğu için fazla tüketilmesi halinde kilo alımına neden olmaktadır. Gebelikte çikolatanın bir faydası da, bebek hareketleri üzerindedir. Bazı anne adayları gün içerisinde bebeğinin hareket etmediğini düşünür. Böyle durumlarda bir parça çikolata yemek ve bir süre beklemek yeterlidir. Bir süre sonra bebeğinizin hareketlendiğini göreceksiniz. Ancak önemli olan fazla aşırıya kaçmamaktır. Her besin yeteri kadar tüketildiğinde fayda sağlar. Çikolata da haftada en fazla 3 kere tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.