Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelik dönemi oldukça dikkat isteyen bir süreçtir. Anne adayı her konuda dikkatli davranmalıdır. Çiftlerin dikkat etmesi gereken bir konuda hamilelikte cinselliktir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel ilişki pozisyonlarında dikkatli olunmalıdır. Çünkü anne adayı ilerleyen aylarda karnın da büyümesi ile rahatsız olacaktır. Ayrıca bebeğe zarar gelmemesi için karın bölgesine dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde cinsel ilişki konusunda daha hassas davranılmalı ve gebelikte bazı pozisyonlar zararlı olabileceği için denenmemelidir. Bunlardan ilki kadının altta, erkeğin üste olduğu pozisyondur. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bu pozisyonda karın bölgesine baskı olacağı için denenmemelidir. Ayrıca ani hareketlerde bebek için zararlı olabilir. Bu yüzden anne adayı ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Hamilelik döneminde rahim üzerine baskı yaratmayan cinsel ilişki pozisyonları tercih edilmelidir. Kadının üstte olduğu ya da yan pozisyonlar gebelik süresince tercih edilebilir. Bu tür pozisyonlar hem anne adayını rahatsız etmez hem de bebek için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Çoğu anne adayı gebelikte cinsel ilişkinin tehlikeli olabileceğini düşünür. Aslında bu yanlıştır. Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Ancak bazı durumlarda gebelikte cinsel ilişki yasaklanır. Erken doğum tehdidi, çoğul gebelikler, genital bölgede varis ya da rahatsızlıklar, düşük tehlikesi varlığı, vajinal kanamalar, gebelik kesesinin erken açılması gibi durumlarda cinsel ilişki pek önerilmez. Bu durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Aşağıda gebelikte uygun cinsel ilişki pozisyonları verilmiştir. Bu pozisyonlar gebelik için oldukça güvenilirdir ve bebeğe zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.