GEBELİKTE DİŞ BAKIMI

HAMİLELİKTE DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Bu yazımızda gebelikte diş bakımı hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte diş bakımının önemi nedir? Gebelikte diş bakımı nasıl olmalı? Gebelik ve diş bakımı?

Diş sağlığı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu durum hamilelikte daha da fazla önemsenmelidir. Çünkü gebelikte normal zamanlara göre birçok şey tehlikeli olabilmektedir. Eğer gebelikte diş sağlığına dikkat edilmezse diş kayıplarına neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde vücut değişime uğradığı için, ağız ve diş yapısı da değişim içine girer. Gebelik döneminde dişler normal zamana göre daha hassastır. Eğer anne adayı diş sağlığına dikkat eder dengeli beslenirse diş sorunu ile karşılaşmaz. Eğer hamilelik planlanıyorsa, gebe kalınmadan önce ağız ve diş bakımı yaptırmakta fayda vardır. Çürük olan dişler doldurulmalı ya da diğer diş sorunları çözülmelidir. Çünkü gebelikte vücutta bazı değişimler olur ve dişler bu değişiminden oldukça fazla etkilenir. Bu değişimler dişlerin çürümesini de kolaylaştırır. Halk arasında oldukça yaygın bir düşünce de “her hamilelikte bir diş kaybedilir” düşüncesidir. Bu düşünce yanlıştır. Ayrıca birçok bayan hamilelikte diş sorunu olduğunda dişçiye gitmemektedir. Ya da bebeğe zarar geleceği düşüncesi ile diş tedavisinden kaçınmaktadır.

Peki, gebelikte bu tür sorunlarla karşılaşmamak için diş bakımı nasıl olmalıdır?

İlk olarak gebelikte beslenme çok önemlidir. Düzenli ve dengeli bir beslenme ile birçok gebelik sorunundan kurtulabilirsiniz. Hem anne adayının diş sağlığı hem de bebeğin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Gebelik süresince A, C, D vitaminleri içeren besinleri, et ve süt ürünlerini, bol meyve ve sebze, yumurta tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hamilelik döneminde dişlerin daha kolay çürüdüğü düşünülür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Hamilelikte dişlerin çürüme nedeni; yeteri kadar ağız ve diş bakımının yapılmaması, aşırı tatlı gıdalar yenmesi ve dişlerin fırçalanmamasıdır. Ayrıca dişler gebelikte daha hassaslaşır buda diş çürüklerine zemin hazırlar. Anne adayı eğer yeteri kadar diş bakımına özen göstermezse, diş çürükleri görülebilir. Gebelik döneminde anne adayı çok fazla tatlı, şekerli gıdalar tüketiyor ve dişlerini fırçalamayı ihmal ediyorsa diş çürükleri görülür. Yani gebelikte diş çürüklerinin nedeni de budur. Anne adayı diş çürüklerini önlemek için kalsiyum ve fosfor açısından zengin besinleri tüketmelidir. Tatlı gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Hamilelikte ağız bakımına dikkat edilmeli, dişler günde iki kez düzenli şekilde fırçalanmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında kusma şikâyeti varsa, kusmadan sonra ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.