GEBELİKTE DÖVME YAPTIRMAK

GEBELİKTE DÖVME YAPTIRMAK

Gebelikte dövme yaptırılır mı? Hamilelikte dövme yaptırmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik oldukça dikkat isteyen bir süreçtir. Anne adayının yapmış olduğu her hareket bebeği de etkiler. Örneğin gebelikte sigara içilmesi bebekte bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı şekilde ilaç kullanımı ya da yetersiz beslenme bebeği de etkiler. Bu nedenle anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Bu yazımızda çoğu anne adayının merak ettiği, gebelikte dövme yaptırmak konusunda bilgi vereceğiz.

Son yıllara özellikle gençler arasında dövme modası başladı. Dövme eskilerden beri insanların hayatında var olmuştur ancak son zamanlarda dövme ile daha sık karşılaşmaktayız. Dövme ya da diğer ismiyle tattoo; isim, sembol, çeşitli şekiller olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar sevdiği bir sembolü vücudunun çeşitli bölgelerine yaptırmaktadır.

Peki, gebelikte dövme yaptırmak riskli midir?

Çoğu uzman gebelikte dövme yaptırmanın doğru olmadığını söylemektedir. Hamilelik döneminde vücut hormonsal bir değişim içine girer. Dövme yaptırıldığında, o bölgede şişlik, kızarıklık ya da kanama gibi durumların olma riski fazlalaşır. Ayrıca dövmenin steril ve temiz bir ortamda yapılması da çok önemlidir. Eğer dövme yapma işlemi hijyenik bir şekilde gerçekleşmezse, kan yoluyla bulaşan bir çok hastalığın size bulaşması kolaylaşır. Bu yüzden gebelik döneminde geçici veya kalıcı dövme yaptırılması yanlıştır.

Hamilelik döneminde yapılan her hareketin bebeği de etkilediğini unutmamak gerekir. Dövme yaptırmak da sağlık açısında gebelik döneminde sakıncalıdır. Kalıcı dövmelerde kullanılan boya deri tarafından yok edilmediği için deri altında kalır. Boya iğne yardımı ile deri altına enjekte edilir. Özel bir teknik ile boyanın deri altına işlenmesi ile dövme işlemi tamamlanmış olur. Gebelik döneminde vücut oldukça hassastır. Bu nedenle vücut alerjik reaksiyonlara yatkındır. Böyle bir durumda dövme yaptırmak çeşitli sorunlara yol açabilir. Deride şişkinlik, kanama, kızarıklık, Hepatit B, AİDS, tetanos gibi bulaşıcı hastalıkların geçişi de kolaylaşır. Gebelikte bu risklerin alınmaması en doğrusudur. Bu nedenle gebelik döneminde dövme yapılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.