GEBELİKTE EVCİL HAYVAN BESLEMEK


Hamilelikte kedi, köpek, kuş beslemek

Bu yazımızda gebelik döneminde evcil hayvan beslemek konusunda bilgi vereceğiz. Hamilelikte evde hayvan beslemek doğru mu? Gebelikte kedi, köpek ya da kuş beslenir mi?

Gebelik dönemi oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne adayı hem kendisi hem de bebeğin sağlığı için her konuda dikkatli davranmalıdır. Hamilelik öncesinde evde beslenen kedi, köpek ya da kuş gibi evcil hayvanlar hamileliğin öğrenilmesi ile birlikte bir kararsızlık konusudur? Ancak bazı noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. İlk olarak eğer evde kedi besliyorsanız kedinin kumu ya da dışkısıyla asla temas etmemelisiniz. Ayrıca kediye dokunduktan sonra ellerinizi bol sabunla yıkamalısınız. Evcil hayvanların bakımına ya da temizliğine ne kadar dikkat edilirse edilsin, kedilerden ve köpeklerden toxoplazma enfeksiyonunun bulaşma riski her zaman vardır. Köpekler ise gebelikte üstünüze atlayıp düşmenize neden olmadığı sürece bir sorun oluşturmaz.

Evde evcil hayvan beslenmek istiyorsanız mutlaka veteriner kontrolünden geçirmeli ve hayvanda enfeksiyon olup olmadığı mutlaka tespit edilmelidir. Gebelik döneminde hayvan beslemek konusu her zaman kafa karıştırır. Birçok kişi evinde kedi, köpek, kuş ya da başka bir evcil hayvan beslemektedir. Evcil hayvanlar düzenli şekilde veteriner kontrolü ve aşıları yapıldığı sürece sağlık açısından risk oluşturmaz. Ancak gebelik döneminde gene de dikkat etmekte fayda vardır. En sık beslenen evcil hayvanlardan biri de kuştur. Anne adayları gebelikte istemeyerek de olsa kuşu evden uzaklaştırır. Aslında kuşlardan insana çok nadir hastalık bulaşır. Bu nedenle gerekli bakımı yapıldığı sürece evcil hayvan beslemenin gebelikte hiçbir sakıncası yoktur. Hayvanların bakımı ve temizliğini siz yapmamalısınız. Eğer mecbur kalırsanız ellerinize eldiven takmalısınız. Evde köpek besliyorsanız, mutlaka köpeğinizi eğitmelisiniz. Çünkü köpekler genellikle oyun amaçlı üstünüze zıplayabilir, gebelikte bu durum düşmelere neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta da, evde beslenen kedi ya da köpeğe çiğ et yedirmemek gerekir.

Hamilelik döneminde tüm tedbirler alındığı takdirde evde evcil hayvan beslemenin bir zararı yoktur. Ancak bazı anne adayları gebelik döneminde evcil hayvan beslemekten kaçınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.