GEBELİKTE FOLİK ASİT KULLANIMI

Folik asitin önemi

Folik asit B grubu vitaminlerdendir ve her hamile bayan için önerilir. Hatta hamile kalmaya karar verildiğinde folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Folik asit oldukça önemli bir vitamindir. Hamile kalınmadan ve hamile kalındıktan sonra bu vitamin mutlaka alınmalıdır. Çünkü bebeğin sağlıklı gelişimi için folik asit, kullanılması gereken önemli bir vitamindir. Folik asidin tüm gebeliklerde önerilen bir vitamin olmasının nedeni, folik asit kullanmayan anne adaylarının bebeklerinde bazı sorunların görülme oranı daha fazladır. Bu nedenle hamilelikte yeteri kadar folik asit alınması oldukça önemlidir. Yeteri miktarda folik asit alınması durumunda bebekte sakatlıkların önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

B vitamini grubunda yer alan folik asit hamileliğin 12. haftasına kadar kullanılabilir. Hamile kalınmadan önce ve hamile kalındıktan sonra folik asidin kullanılması bebekte oluşabilecek beyin ve omurilik hastalıklarını %70 oranında azaltmaktadır. Hücre büyümesinde ve organ gelişiminde de folik asit büyük rol oynar.

Folik asit kullanılmaya ne zaman başlanmalı?

Folik asit hamile kalınmadan önce kullanılmaya başlanmalıdır. Gebelikten 3 ay önce başlanması gerekir ve gebe kalındıktan sonra hamileliğin 12. haftasına kadar folik asit alınabilir. Bilindiği gibi gebelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişim meydana gelir. Ayrıca vücudun gereksinim duyduğu besin değerleri de artar. Folik asit bebeğin hücre ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan bir vitamindir.

Folik asiti nasıl alabilirim diyorsanız, doğal yoldan da folik asit alabilirsiniz.

Doğal folik asit kaynakları; yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, mercimek, ıspanak, semizotu, brokoli, kuş konmaz, kuru fasulye, karaciğer, böbrek, turunçgiller, nohut, buğday özü, yer fıstığı, marul, tahıl ekmeği. Bu besinler çiğ ya da buharda hafifçe pişirilmiş şekilde tüketilebilir. Ekmek, makarna, pirinç gibi besinlerde de bol miktarda folik asit bulunur.

Hamilelik süresince gebe bir kadının 400–800 mcg folik asit alınması tavsiye edilir. Folik asiti düzenli olarak almaya özen gösterin. Bunun nedeni asidin beyin ve omurilik sistemiyle alakalı özürlülük oranını düşürdüğü gözlenmiştir. Bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi ve doğması için folik asit kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca folik asit diğer vitaminler gibi vücutta depolanmadı için her gün alınması gerekiyor.

Folik asit kullanılarak bebeğin normal gelişim şansı artar. Doktorunuzun önerdiği dozda folik asit alınması yeterli olacaktır.

Peki, folik asit eksikliği anlaşılır mı? Folik asit yetersizliğinde kişide ishal, halsizlik, baş ağrısı, huzursuzluk, kilo kaybı gibi belirtiler oluşabilir. Fakat hafif folik asit yetersizliğinde pek belirti yoktur. Ancak ağır eksikliklerde bu belirtiler çıkabilir. Gebe kalınmadan önce ve gebe kalındıktan sonra ki folik asit dozları değişebilir. Hamilelikte günlük alınması gereken folik asit miktarı artabilir.
Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.